Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК: початок і порядок застосування

Ви дізнаєтеся: у якому розмірі застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (далі – ПН) і розрахунків коригувань (далі – РК) та з якого періоду діють і на кого поширюються ці штрафні санкції.

Коментар до ст. 1201 "Порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних" Податкового кодексу України (далі - ПК).

Якими нормами Податкового кодексу (далі – ПК) передбачено штраф за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) ПН та РК?

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН ПН та РК передбачені ст. 1201 ПК (див. таблицю).

Порушення строку
реєстрації (кількість
календарних днів
(далі – к. д.) затримки)

Розмір штрафу
у відсотках
від суми ПДВ,
зазначеної в ПН (РК)

1

2

До 15 к. д.

10 %

Від 16 до 30 к. д.

20 %

Від 31 до 60 к. д.

30 %

Від 61 к. д. і більше

40 %

Зверніть увагу: строки для розрахунку штрафних санкцій на підставі п. 1201.1 ПК (зазначені в таблиці) обчислюються з дати граничного строку, передбаченого для своєчасної реєстрації ПН (РК) нормою п. 201.10 ПК.

Якщо ПН (РК) не будуть зареєстровані в ЄРПН протягом 180 к. д. із дати їх складання – штраф становитиме 50 % суми ПДВ, зазначеної в ПН (РК) (п. 1201.2 ПК).

Яким документом регламентується порядок стягнення і сплати штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК?

Згідно з п. 1201.3 ПК порядок застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК в ЄРПН затверджується ДФС. На сьогодні такий порядок не затверджено. Разом
з тим зі ст. 1201 ПК не випливає, що суми таких штрафів платники ПДВ повинні застосовуватися органом ДФС.

За який період застосовуються штрафи, установлені ст. 1201 ПК?

Штрафи, передбачені п. 1201.1 ПК, не застосовуються в разі порушення строків реєстрації
ПН (РК), складених до 1 жовтня 2015 року.

Підстава – п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПК з огляду на зміни, унесені Законом від 16.07.15 р. № 643-III
(далі – Закон № 643), які набули чинності 29.07.15 р. Річ у тому, що зазначені зміни скасовують відповідальність, передбачену п. 1201.1 ПК. Згідно зі ст. 58 Конституції можна говорити про зворотну силу норм Закону № 643. Іншими словами, штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН (РК), передбачений п. 1201.1 ПК, не поширюється на ПН та РК, складені до набуття чинності Закону № 643.

Зверніть увагу: від штрафу, який установлено п. 1201.2 ПК, норми п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПК
не звільняють. Це означає, що якщо ПН (РК) не зареєстровані до закінчення 180-ти к. д. після дати їх виписування, то штраф платникові ПДВ доведеться сплатити незалежно від періоду виписування таких ПН (РК)!

На кого поширюються штрафи, передбачені ст. 1201 ПК?

Згідно з п. 1201.1 ПК штрафні санкції накладаються в разі несвоєчасної реєстрації ПН, які підлягають видачі платникам ПДВ, та РК до них. Отже, під штрафні санкції підпадають:

  • постачальники, які несвоєчасно реєструють ПН та РК у разі збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг);
  • покупці, які несвоєчасно реєструють РК у разі зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг).

З огляду на вищевикладене, хочемо звернути вашу увагу,  на такі моменти:

  • якщо постачальник видав ПН неплатникові ПДВ або ж ПН була оформлена в інших випадках, передбачених п. 9 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957 (наприклад, для нарахування податкових зобов&;язань при використанні товарів (послуг) у негосподарській діяльності або в рамках неоподатковуваних операцій), – штраф за несвоєчасну реєстрацію таких ПН та РК не застосовується;
  • якщо постачальник несвоєчасно зареєстрував ПН на постачання товарів (послуг), що звільнені від обкладення ПДВ або оподатковуються за ставкою 0 %, – штраф за несвоєчасну реєстрацію таких ПН та РК не застосовується. Причина: штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК обчислюються виходячи із суми ПДВ, зазначеної в ПН (РК). А в разі постачання, що звільнене від ПДВ або оподатковується за ставкою 0 %, сума ПДВ відсутня або дорівнює нулю;
  • якщо покупець своєчасно не реєструє РК, у тому числі і якщо такий РК пов&;язаний із виправленням помилки в ІПН – штрафні санкції застосовуються.  

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали