Неприбуткові організації: важливі зміни з 13.08.15 р.
16.10.2015 1174 0 3
Ви дізнаєтеся: з 13.08.15 р. набули чинності знакові зміни щодо оподаткування доходів неприбуткових установ та організацій, внесені до Податкового кодексу (далі - ПК) Законом України від 17.07.15 р. № 652-VIII. У цьому законі сформульовано визначення терміну "неприбуткова організація", чітко прописано, що такі організації звільняються від оподаткування податком на прибуток та умови звільнення таких організацій від сплати податку на прибуток, затверджено порядок подання ними звітності про використання доходів. Розглянемо детальніше.
Коментар до п. 133.4 статті 133 "Платники податку" розділу ІІІ „Податок на прибуток підприємств” ПК.
Умови для визнання організації неприбутковою
Неприбутковими організаціями вважаються підприємства, установи, організації, які не є платниками податку на прибуток (пп. 14.1.121 ПК), – за одночасного дотримання нижченаведених умов (пп. 133.4.1 ПК), а саме, якщо:
- вони створені та зареєстровані в порядку, установленому законом, що регулює діяльність відповідних неприбуткових організацій;
- їх установчими документами заборонено розподіляти отримані доходи (прибуток) або їх частину серед засновників, членів такої організації, працівників, членів органів управління та інших пов'язаних із ними осіб;
- їх установчими документами передбачена передача активів одній або декільком неприбутковим організаціям або зарахування в доходи бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу або реорганізації);
- відомості про них унесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр).
До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам пп. 133.4.1 ПК, можуть бути віднесені (пп. 133.4.6 ПК):
- бюджетні установи,
- громадські об'єднання, політичні партії,
- релігійні організації, благодійні організації,
- пенсійні фонди,
- спілки, асоціації, інші об'єднання юросіб,
- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом),
- дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства),
- об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, асоціації власників житлових будинків,
- профспілки, їх об'єднання й організації, а також організації роботодавців та їх об'єднання,
- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, їх кооперативні об'єднання,
- інші юрособи, діяльність яких відповідає вимогам, що висуваються до неприбуткових організацій.
Такі неприбуткові організації не є платниками податку на прибуток (п. 133.4 ПК). Як передбачено пп. 133.4.2 ПК, доходи неприбуткових організацій використовуються виключно для фінансування витрат на утримання такої неприбуткової організації, реалізації цілей (завдань) і напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Що станеться, якщо неприбуткова організація порушить вищезгадані вимоги?
Це - дуже важливі нововведення. Зверніть увагу, що у цьому випадку така організація буде зобов'язана (пп. 133.4.3 ПК):
- у строк, установлений для місячної звітності, подати звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період із початку року по останнє число місяця, у якому сталося порушення. У звіті необхідно зазначити суму самостійно нарахованого зобов'язання з податку на прибуток. Податок розраховується виходячи із сум нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається з Реєстру;
- щоквартально до кінця звітного року, у якому сталося порушення, подавати фінансову звітність і декларацію з податку на прибуток зі сплатою податку на загальних підставах згідно зі ст. 134 ПК. Із наступного звітного року така організація подає фінансову і податкову звітність згідно з правилами, установленими п. 57.1 ПК для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток. Іншими словами, неприбуткова організація, яка порушила умови, установлені ПК, щорічно подає декларації за подальші звітні роки у строк до 1 червня року, що настає за звітним, без сплати авансових внесків.
Ведення Реєстру
Перш за все завважимо, що положення про Реєстр, яке діє на сьогодні, не відповідає нормам ПК. Як зазначено в пп. 133.4.5 ПК, порядок ведення Реєстру встановлюється КМУ. До затвердження нового порядку діє Положення, затверджене наказом Мінфіну від 24.01.13 р. № 37 (п. 34 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). Завважимо, що на сайті ДФС у розділі «Регуляторна політика» оприлюднено проект наказу Мінфіну України «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ», з яким ви можете ознайомитися.
Перехідними положеннями також передбачено, що неприбуткові організації, унесені до Реєстру на день набуття чинності Закону № 652, не підлягають виключенню з Реєстру до 01.01.17 р. Надалі ті неприбуткові організації, які відповідають вимогам, установленим ПК, включаються до нового Реєстру. А організації, що не відповідають цим вимогам, зобов'язані до 01.01.17 р. привести свої установчі документи у відповідність до вимог ПК і подати їх копії до контролюючого органу. Неприбуткові організації, які не привели свої установчі документи «в порядок», після 01.01.17 р. будуть виключені з Реєстру.
Зверніть увагу: згідно із ч. 2 п. 2 розд. ІІ Закону № 652 за держреєстрацію змін, що вносяться до установчих документів неприбуткових організацій згідно з нормами ПК, реєстраційний збір не справлятиметься.
Подання фінзвітності
Закон № 652 уніс зміни і до Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV, які стосуються порядку подання фінзвітності неприбутковими організаціями. Передбачено, що неприбуткові організації подають скорочену за показниками фінзвітність – у складі Балансу та Звіту про фінансові результати.
До уваги контрагентів неприбуткових організацій - як оподатковувати операції із ними
Законодавці не забули і про підприємства – платників податку на прибуток, які є контрагентами неприбуткових організацій. Зокрема, унесено зміни до пп. 140.5.4 ПК, згідно з яким фінрезультат не коригується, якщо вартість товарів, у тому числі необоротних активів, послуг, придбаних у неприбуткової організації протягом року, не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного року (у 2015 році це 60 900 грн.). А ось якщо сума операцій перевищує зазначений розмір, тоді фінрезультат коригується на всю суму операцій.
Також унесено зміни до п. 33 підрозд. 4 розд. ХХ ПК, згідно з яким коригування, передбачені пп. 140.5.9 ПК стосовно безплатно перерахованих коштів, переданих засобів індивідуального захисту на користь Збройних Сил України та інших військових формувань, не застосовуються на час проведення АТО починаючи з 1 січня 2015 року. Нагадаємо, пп. 140.5.9 ПК передбачені коригування, що збільшують фінрезультат на суму переданих неприбутковим організаціям коштів, товарів, робіт, послуг – у випадку, якщо ця сума перевищує 4 % оподатковуваного прибутку підприємства за попередній звітний рік.
Завважте, платники податку на прибуток з обсягом доходу менше 20 млн грн., можуть працювати з неприбутковими організаціями без будь-яких обмежень.
Коментарі до матеріалу