Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Запроваджуємо МСФЗ: робочий план рахунків для промисловості


Активний процес переходу вітчизняних підприємств на застосування міжнародних стандартів розпочався у 2012 році. Але багато з них і досі з питань складання фінансової звітності за МСФЗ звертаються за консультаціями до аудиторів. Звісно, витрачаючи при цьому чималі гроші. Чи реально головному бухгалтеру підприємства обійтися без сторонньої допомоги у цьому питанні? Звісно, це цілком можливо, якщо є якісна проформа МСФЗ-звітності та облік ведеться з використанням пристосованого до міжнародних стандартів робочого плану рахунків.


Сергій Рогозний,
аудитор, юрист, менеджер з аудиту,
Міжнародної аудиторської компанії BDO


Перехід на МСФЗ варто починати зі створення проформи, тобто орієнтовної форми майбутньої фінансової звітності з примітками. Це буде легше зробити тим підприємствам, які у попередні роки залучали до підготовки фінансової звітності за МСФЗ досвідчених фахівців міжнародних компаній.

Якщо ж звітність за МСФЗ робитиметься вперше або раніше готувалася без належної ретельності, варто скористатися досвідом акціонерних товариств, що здійснюють подібні види діяльності. Справа у тому, що емітенти цінних паперів зобов’язані оприлюднювати інформацію в порядку, встановленому чинним законодавством і НКЦПФР. Тож рекомендуємо ознайомитися з їхньою звітністю, проаналізувати числові розкриття у примітках і співставити їх з власними потребами.


Враховуємо специфіку

Оскільки чинний в Україні План рахунків у редакції, затвердженій наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1591, не містить субрахунків, підприємства повинні доповнити рахунки субрахунками, які б дали можливість готувати звітність за МСФЗ з усіма необхідними розкриттями. Тобто підприємство має деталізувати робочий план рахунків з урахуванням специфіки своєї діяльності.

Наприклад, під час підготовки приміток про основні засоби до Звіту про фінансовий стан потрібно деталізувати не лише первісну вартість, а й накопичений знос. Рекомендуємо використати для цього такі субрахунки:

  • 133 «Знос будинків та споруд»;
  • 134 «Знос машин та обладнання»;
  • 135 «Знос транспортних засобів»;
  • 136 «Знос інструментів, приладів, інвентарю»;
  • 139 «Знос інших основних засобів».

Аналогічним чином можна доповнити рахунки запасів, а також дебіторів і кредиторів.

У звіті про сукупний дохід відповідно до п. 99 IAS 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» підприємство має надати аналіз витрат на основі класифікації, що базується або на характері витрат, або на їх функції в рамках підприємства. Вибір залежить від того, який з цих підходів забезпечує більш обґрунтовану та доречну інформацію. Великі та середні підприємства частіше обирають класифікацію за функцією витрат. Але в такому разі відповідно до п. 103 IAS 1 потрібно давати розкриття за елементами хоча б за собівартістю реалізації, а ще краще і за рештою витрат.

Не рекомендуємо суттєво змінювати субрахунки за рахунком 90 «Собівартість реалізації». Адже вони повинні відповідати субрахункам з виручки від реалізації. Але прямі виробничі витрати можна деталізувати шляхом введення таких субрахунків.

До рахунку 23 «Виробництво»:

  • 231 «Витрати сировини й матеріалів»;
  • 232 «Витрати на персонал»;
  • 233 «Амортизація»;
  • 234 «Витрати на поточні ремонти та обслуговування виробничих основних фондів»;
  • 235 «Витрати енергії та комунальні послуги»;
  • 239 «Інші витрати виробництва».

До рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»:

  • 911 «Матеріальні витрати»;
  • 912 «Витрати на загальновиробничий персонал»;
  • 913 «Амортизація виробничого обладнання»;
  • 914 «Витрати на поточні ремонти та обслуговування загальновиробничих основних фондів»;
  • 915 «Витрати енергії та комунальні послуги»;
  • 919 «Інші загальновиробничі витрати».

До рахунку 92 «Адміністративні витрати»:

  • 921 «Матеріальні витрати»;
  • 922 «Витрати на адміністративний персонал»;
  • 923 «Амортизація обладнання загального призначення»;
  • 924 «Витрати на поточні ремонти та обслуговування основних фондів загального призначення»;
  • 925 «Витрати енергії та комунальні послуги»;
  • 926 «Банківські послуги»;
  • 929 «Інші адміністративні витрати».

Рекомендації

  1. Доповніть план рахунків субрахунками залежно від специфіки діяльності вашого підприємства.
  2. Не варто відкривати надто багато субрахунків. Зазвичай достатньо 5–8. За допомогою їх можна розкривати понад 90 % статей, а решту відносити до категорії інших.
  3. Скористайтесь досвідом акціонерних товариств, які мають схожі види діяльності. Їх звітність можна знайти у відкритих джерелах.

Дата підготовки
07.07.2014

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
15.07.2025
Як оформити розрахунок коригування до зведеної податкової накладної
Розглянемо порядок оформлення розрахунків коригування до зведених компенсуючих і розподільчих податкових накладних. У деяких випадках платники ПДВ зобов’язані складати не звичайні податкові накладні, а зведені. Іноді виникає потреба оформити до них розрахунки коригування. Про певні особливості...
14.07.2025
Чи сплачувати податок на репатріацію з доходу нерезидента від реклами?
У статті розглянуто такі питання: чи сплачувати податок на репатріацію з доходів нерезидента від реклами; чи потрібно буде виправити помилку минулих періодів щодо оподаткування нерезидентського доходу від реклами; як це зробити, якщо в додатку ПН уже немає відповідного рядка. Суть проблеми. Додаток ...
14.07.2025
Нова декларація з податку на прибуток: за якою формою подавати за півріччя та за три квартали 2025 року?
У статті з’ясовуємо, за якою формою потрібно звітувати за півріччя 2025 року, а за якою – за три квартали, а також наводимо рекомендації податківців з цього питання. Зміни в декларації з податку на прибуток – звичне явище. Адже, як тільки коригують правила оподаткування, це очікува...
Кращі матеріали