Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Страхове відшкодування направляється на Сто: як вести облік власнику автомобіля

Ольга Папінова

17.08.2016 2309 0 1

Ситуація: підприємство за договором КАСКО застрахувало власний службовий легковий автомобіль на повну вартість (франшиза 0 %). У ІІ кварталі 2016 року цей автомобіль був пошкоджений у результаті ДТП. У зв'язку з настанням страхового випадку страхова компанія визначила розмір збитків, склала страховий акт на суму 6 000 грн., у якому вигодонабувачем і власником автомобіля числилося підприємство, а отримувачем страхового відшкодування – СТО. Страхова компанія перерахувала гроші на ремонт автомобіля на рахунок СТО. Податкова накладна та акт виконаних робіт на суму 6 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 1 000 грн.) були виписані виконавцем робіт (СТО) на підприємство – власника автомобіля. Підприємство є платником ПДВ.

Запитання: як у цій ситуації підприємству слід відобразити в обліку операції, пов'язані із ДТП (отриманням страхового відшкодування та ремонтом автомобіля)?

У договорі страхування автотранспортних засобів (КАСКО) визначаються умови страхування: види страхових випадків, що покриваються страховкою, розмір страхової суми, франшизи, страхової премії і страхової виплати. Також там указується вигодонабувач. Як правило, це страхувальник (власник автомобіля або особа, яка користується автомобілем). Але іноді вигодонабувачем може бути і будь-яка інша зазначена в договорі особа, на користь якої страхова компанія виплатить відшкодування.

Крім того, у договорі обов'язково вказано порядок виплати страхового відшкодування. Тут можуть бути два варіанти.

Варіант 1. Відшкодування виплачується прямо страхувальнику (вигодонабувачу). При цьому зобов'язання страховика перед страхувальником погашаються. Отримавши гроші, страхувальник може перерахувати потрібну суму виконавцю ремонтних робіт;

Варіант 2. Відшкодування перераховується на поточний рахунок станції техобслуговування (СТО) для виконання ремонтних робіт. При цьому зобов'язання страховика за договором страхування вважаються виконаними. Подібна умова передбачає, що страхувальник, будучи власником страхового відшкодування, доручає страховику виплатити належну йому суму безпосередньо виконавцю, який буде займатися відновленням автомобіля після ДТП. Така практика сьогодні використовується більшістю страховиків.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали