Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Штраф з постачальника за незареєстровану ПН: чи доцільно?

Після масового блокування ПН/РК з 01.07.2017 року, покупці намагаються убезпечити себе від можливих втрат грошових коштів. Вже зараз Україною прокотилася хвиля вимог до контрагентів-постачальників: переглянути договори та взяти на себе зобов’язання сплатити штраф у сумі ПДВ, що відображений у незареєстрованій вчасно/зупиненій ПН. І хоча такі питання виключно в компетенції керівників підприємства (ФОП), багатьом бухгалтерам цікаво: чи це доцільно та як це вплине на бізнес.

Небезпеки

Господарські відносини регулюються ЦКУ та ГКУ. Згідно з даними кодексами: все, що прямо не заборонено законодавством – дозволено. Заразом, приймаючи будь-яке рішення, що може вплинути на відносини із контрагентом (особливо постійним), слід зважити на всі наслідки.

Зрозуміло, що вимога повернути покупцю суму, що дорівнює сумі ПДВ, зазначеного у ПН, пов’язана із формулою, що викладена у п.п.200-1.3 ст.200-1 ПКУ. Тобто, якщо продавець вчасно не зареєструє (або йому зупинять) ПН, то покупець вимушений буде поповнювати рахунок своїми власними коштами, вимиваючи їх з обороту.

Разом із тим, у Постанові від 12.03.2018 року у справі №  918/216/17 ВС (Касаційний господарський суд) виклав цікаву позицію, що зводиться до такого. Для застосування до СГ відповідальності, у вигляді відшкодування збитків, необхідною є наявність усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка боржника, яка проявляється у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявність збитків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданими збитками (збитки мають бути наслідком саме даного порушення боржником зобов'язання, а не якихось інших обставин, зокрема, дій самого кредитора або третіх осіб); вина боржника. Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення виключає відповідальність боржника за неналежне виконання ним зобов'язань у вигляді відшкодування збитків.

Навряд чи продавець самостійно сплатить суму штрафу у розмірі ПДВ. Тому, покупцю доведеться звертатися до суду, із вимогою стягнути збитки/штраф. Звичайно, якщо розмір такого штрафу буде передбачений у договорові, позиція продавця похитнеться, але в нього і досі будуть потужні аргументи. В першу чергу те, що ПН зупинено не з його вини та вказана постанова. А оскільки звертатися до суду доведеться покупцю, йому ще потрібно буде сплатити, щонайменше, судовий збір. За таких обставин, вказаний штраф не виглядає занадто дієвим.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали