Роялті та проценти як об'єкт обкладення ПДФО
Згідно з пп. 14.1.268 ПК роялті та проценти для цілей обкладення ПДФО уважаються пасивними доходами. У консультації розповімо про правила оподаткування, яких повинні дотримуватися суб'єкти господарювання у випадку виплати фізособам-резидентам доходів у вигляді роялті та процентів.
Роялті
Що таке роялті
Визначення роялті для цілей податкового обліку наведено в пп. 14.1.225 ПК.
Роялті – це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності (далі – ІВ).
При цьому до об'єктів права ІВ відносяться: будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відеоабо аудіокасети, кінофільми або плівки для радіоабо телемовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, охоронювані патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари та послуги), права ІВ на дизайн, секретні креслення, модель, формулу, процес, інформацію про промисловий, комерційний або науковий досвід (ноу-хау).
Не вважаються роялті платежі, отримані:
- як винагорода за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми і її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання кінцевим споживачем);
- за придбання примірників (копій) об'єктів права ІВ, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або перепродажу такого примірника;
- придбання речей (у т. ч. носіїв інформації), у яких втілені або на яких містяться об'єкти права ІВ, визначені в абзаці першому пп. 14.1.225 ПК, у користування, володіння та/або розпорядження особи;
- передачу прав на об'єкти права ІВ, якщо умови такої передачі надають право їх отримувачу продати або здійснити відчуження права ІВ іншим способом або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права ІВ на інформацію про промисловий, комерційний або науковий досвід (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов'язковим згідно із законодавством України;
- передачу права на поширення примірників програмної продукції без права на їх відтворення або у випадку, якщо їх відтворення обмежене використанням кінцевим споживачем.
До відома: податкове визначення роялті дещо відрізняється від бухгалтерського, наведеного в п. 4 П(С)БО 15. Але для цілей оподаткування потрібно використовувати тільки визначення із ПК або з відповідного міжнародного договору (якщо роялті виплачуються нерезиденту). |
Оподаткування роялті
Роялті обкладаються ПДФО за ставкою 18 % за правилами, установленими для оподаткування дивідендів (пп. 170.3.1 ПК). Правила для дивідендів див. «Дивіденди для фізосіб-резидентів».
Згідно із цими правилами будь-який резидент, що нараховує фізособі роялті, стає податковим агентом відносно цього доходу в момент його нарахування. Тому при нарахуванні роялті він повинен утримати з їх суми:
- ПДФО – за ставкою 18 %;
- військовий збір (далі – ВЗ) – за ставкою 1,5 % (пп. 1.2, 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
Сплатити до бюджету ПДФО і ВЗ із суми роялті потрібно в строк, передбачений п. 168.1 ПК (див. докладніше «Дивіденди для фізосіб-резидентів»).
У формі № 1ДФ сума роялті відображається з ознакою доходу « 103» .
Зазначимо, що ПДФО і ВЗ потрібно утримувати і з роялті, які підлягають виплаті підприємцю-єдиннику. Адже такий дохід не обкладається єдиним податком згідно з пп. 1 п. 292.1 ПК. Тому роялті, нараховані єдиннику, підлягають оподаткуванню в загальному порядку (див., наприклад, Лист ГУ ДФС у м. Києві від 27.12.16 р. № 27080/10/26-15-13-02-16).
ПРИКЛАД 1
Згідно з ліцензійним договором юрособа повинна щомісяця перераховувати фізособі роялті за користування авторським правом у сумі 2 000 грн. У липні фізособа звернулася до юрособи із проханням перерахувати їй роялті відразу за три місяці. Якими податками обкладається такий платіж?
За загальним правилом доходи у вигляді роялті остаточно обкладаються під час їх нарахування (пп. 170.3.1, 170.5.4 ПК). У липні буде нараховано тільки 2 000 грн., але виплачено при цьому 6 000 грн. Тому тут потрібно враховувати норму пп. 168.1.2 ПК. Згідно з даним підпунктом податок перераховується до бюджету під час виплати доходу єдиним платіжним документом.
Суми нарахованого та перерахованого до бюджету в липні ПДФО і ВЗ становитимуть відповідно 1 080 грн. (6 000 грн. х 18 %) і 90 грн. (6 000 грн. х 1,5 %). При цьому на руки фізособа отримає 4 830 грн. (6 000 грн. – 1 080 грн. – 90 грн.).
Проценти
Що вважається процентами для цілей оподаткування
Під процентами розуміють дохід, який виплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна (пп. 14.1.206 ПК).При цьому процентами вважаються:
- платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;
- платіж за використання коштів, залучених у депозит;
- платіж за придбання товарів у розстрочку;
- платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, який здійснюється в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінлізингу);
- винагорода (дохід) орендодавця як частина орендного платежу за договором оренди житла з викупом, сплачена фізособою платнику податків, на користь якого відступлене право на отримання таких платежів.
Проценти нараховуються на основну суму заборгованості або вартості майна у вигляді безпосередньо процентів або фіксованих сум.
Якщо кошти залучаються шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, або шляхом обліку векселів і здійснення операцій із придбання цінних паперів (далі – ЦП) зі зворотним викупом, то сума процентів визначається (пп. 14.1.206 ПК):
- або шляхом їх нарахування на номінал такого ЦП, виплати фіксованої премії або виграшу;
- або шляхом визначення різниці між ціною розміщення (продажу) і ціною погашення (зворотного викупу) такого ЦП.
Зверніть увагу! Платежі за іншими цивільно-правовими договорами незалежно від того, установлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах чи у відсотках від суми договору (або іншої вартісної бази), процентами не є. |
Оподаткування процентів
Особа, яка нараховує дохід у вигляді процентів на користь фізособи, стає її податковим агентом під час такого нарахування (пп. 170.4.1 ПК).
Як обкладаються ПДФО проценти банків і кредитних спілок?
Банки та кредитні спілки, які нараховують за податковий (звітний) місяць проценти на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, а також вкладів (депозитів) членів кредитної спілки в кредитній спілці, утримують із суми таких процентів ПДФО за ставкою 18 %.
Податок повинен бути перерахований до бюджету протягом 30 днів після закінчення місяця, у якому проценти були нараховані (пп. 49.18.1, п. 57.1, пп. 168.1.5, 170.4.1 ПК).
При цьому у формі № 1ДФ указується загальна сума нарахованих у звітному податковому періоді процентів і загальна сума утриманого з них податку без відображення інформації про фізособу, якій нараховано проценти, і її банківські рахунки, депозити і т. п. (пп. 170.4.2 ПК).
Зазначимо, що в разі дострокового розірвання договору вкладу (депозиту) і проведеного у зв'язку із цим перерахунку процентів податковий агент робить перерахунок ПДФО, утриманого з такого процентного доходу. Повернення зайво утриманих сум ПДФО відбувається шляхом зменшення сум податку, які підлягають перерахуванню податковим агентом за поточний та/або наступний податковий (звітний) місяць (пп. 170.4.4 ПК).
Не підлягають обкладенню ПДФО проценти, нараховані:
- на ЦП, емітовані Мінфіном, і боргові зобов'язання НБУ (пп. 165.1.2 ПК). Зверніть увагу: із суми таких процентів утримується ВЗ (пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК);
- суми, наявні на поточних банківських рахунках, на які фізособам надходять виключно зарплата, стипендії, пенсії, соціальна допомога та інші передбачені законом соцвиплати. Ознаки таких рахунків визначає Нацбанк (пп. 165.1.41 ПК).
Як обкладаються ПДФО інші (небанківські) доходи від процентів?
Оподаткування процентів і дисконтних доходів, нарахованих на користь фізосіб із будь-яких інших джерел (крім банків і кредитних спілок), здійснюється в загальному порядку за ставкою 18 % у момент їх нарахування (пп. 170.4.3 ПК).
Не забудьте! Разом із ПДФО податковий агент повинен утримати із процентних доходів і перерахувати до бюджету і суму ВЗ за ставкою 1,5 % (пп. 1.2–1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). |
Як відображаються проценти у формі № 1ДФ?
Сума нарахованих процентів, що підпадають під визначення із пп. 14.1.206 ПК, за загальним правилом відображається у формі № 1ДФ з ознакою доходу «110». Виняток:
- проценти із пп. 165.1.41 ПК – ознака доходу « 162»;
- проценти із пп. 165.1.2 ПК – ознака доходу «129».
ПРИКЛАД 2
Підприємство отримало від фізособи довгострокову процентну позику. За умовами договору позики проценти за користування коштами нараховуються підприємством і сплачуються фізособі щомісяця. За перший місяць користування позикою були нараховані проценти в сумі 1 000 грн. Якими податками потрібно обкласти суму таких процентів?
Увага! Проценти за користування позикою від фізособи не підпадають під визначення процентів із пп. 14.1.206 ПК (див. вище). Тому вони вважаються винагородою, нарахованою (виплаченою) за цивільно-правовим договором (ЗІР, категорія 103.02). У даному випадку оподаткування буде таким же, як і у випадку справжніх процентів.
Із суми такої винагороди при її нарахуванні утримуються: ПДФО – за ставкою 18 %; ВЗ – за ставкою 1,5 %.
У формі № 1ДФ такі проценти відображаються з ознакою доходу «102».
Висновки
Доходи, нараховані на користь фізособи-резидента у вигляді роялті та процентів (за деяким винятком), обкладаються ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ за ставкою 1,5 %. При цьому для цілей оподаткування потрібно користуватися податковими визначеннями роялті та процентів.
Коментарі до матеріалу