Роботи виконуються на кошти гранта ЄС: коли застосовувати пільгу з ПДВ
Акценти цієї статті:
- описано порядок застосування пільги з ПДВ згідно з нормами міжнародних договорів;
- наведено документи, якими підтверджується право на застосування пільги платника ПДВ – виконавця робіт у межах реалізації проекту за рахунок коштів матеріально-технічної допомоги.
Пільги з ПДВ: загальні норми
Порядок обкладення ПДВ в Україні передбачено разд. V і підрозділами 2, 3 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК).
Перелік операцій, звільнених від обкладення ПДВ, наведено в ст. 197, підрозд. 2 розд. ХХ ПК. Також п. 3.2 ПК передбачено, що в разі коли міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою, установлено інші правила, ніж передбачені ПК, застосовуються правила міжнародних договорів.
Наприклад, Рамковою угодою між Урядом України та Комісією Європейського Співтовариства від 12.12.2006 передбачено, що контракти, фінансовані за рахунок коштів Співтовариства, не підлягають обкладенню ПДВ (п. 3.3).
Також п. 197.11 ПК передбачено звільнення від обкладення ПДВ таких операцій, як:
- постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згоду на обов’язковість яких надано у встановленому законодавством порядку;
- постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згоду на обов’язковість яких надано у встановленому законодавством порядку.
Але бувають гранти від ЄС, які не є МТД. І в цьому випадку виникають певні ПДВ-нюанси, які ми й розглянемо.
Гранти від ЄС (не МТД)
Перш за все зазначимо, що отримане від ЄС фінансування не належить до бюджетних грантів.
Нагадаємо, що відповідно до пп. 14.1.2771 ПК бюджетний грант – це цільова допомога у формі коштів або майна, наданих на безоплатній і безповоротній основі коштом державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму й у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, установленому законом.
Перелік надавачів бюджетних грантів визначено постановою КМУ від 18.08.2021 № 867. І до нього входить лише два надавача бюджетних грантів – Український культурний фонд та Фонд розвитку підприємництва.
Отже, особливі правила оподаткування бюджетних грантів, наведені в ПК, не поширюються на грант, отриманий від ЄС.
Роз’яснення ДПС щодо обкладення ПДВ грантів від ЄС є такими:
- ІПК від 10.06.2021 № 2366/ІПК/99-00-21-03-02-06: кошти у вигляді гранту від ЄС, що надходять платнику в рахунок оплати вартості поставлених (або тих, що підлягають постачанню) таким платником товарів/послуг, є об’єктом оподаткування;
- ІПК від 18.12.2020 № 5260/ІПК/99-00-05-06-02-06: кошти у вигляді гранту, що отримані платником на безповоротній основі на власний банківський рахунок не як оплата вартості товарів/послуг, не є об'єктом оподаткування;
- ЗІР, категорія 101.16: якщо кошти, які платник ПДВ отримує у вигляді гранту, є оплатою вартості товарів/послуг, що постачаються (у т. ч. третім особам), то такий платник ПДВ повинен включити їх до бази оподаткування, скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну (далі – ПН). Водночас якщо отримані у вигляді гранту кошти не є оплатою вартості товарів/послуг, що постачаються (у т. ч. третім особам), то платник ПДВ не включає ці кошти до бази оподаткування і не складає ПН.
Як бачимо, порядок обкладення ПДВ грантів, отриманих від ЄС, залежить від того, чи є ці кошти компенсацією вартості товарів, послуг, які постачаються платником ПДВ – отримувачем гранту. Також у спірній ситуації платник ПДВ може зробити запит на отримання ІПК із цього питання.
Коментарі до матеріалу