Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Продаж і ліквідація ОЗ: як визначити базу оподаткування?

08.10.2019 512 0 0

Оподаткування господарських операцій: практичні ситуації

При продажу об’єктів ОЗ база оподаткування визначається виходячи з договірної ціни, але не нижче від балансової (залишкової) вартості об’єкта за даними бухобліку, яка склалася на початок звітного періоду, у якому він продається. Якщо платник ПДВ не веде облік необоротних активів (наприклад, фізособа-підприємець), тоді база оподаткування визначається виходячи зі звичайних цін. Такий порядок визначення бази оподаткування прямо передбачено п. 188.1 ПК.

Якщо балансова (залишкова) вартість об’єкта ОЗ виявиться більшою за договірну ціну, постачальник повинен оформити дві податкові накладні (далі – ПН):

  • одну – покупцеві виходячи з договірної ціни об’єкта ОЗ;
  • другу – для донарахування податкових зобов’язань на різницю між балансовою (залишковою) вартістю та ціною договору. Зазначимо, що ця ПН може бути як звичайною, так і зведеною (п. 201.4 ПК) і оформляється з урахуванням таких особливостей:
    – у лівій верхній частині вказується тип причини «15» і код ознаки зведеної ПН «3» (для зведеної ПН);
    – рядках, призначених для даних покупця, – дані постачальника (найменування, ІПН, податковий номер);
    – графі 2 розділу Б – найменування (номенклатура) проданого об’єкта ОЗ, а також пишеться: «Перевищення бази оподаткування, визначеної згідно зі ст. 188, 189 ПК, над фактичною ціною постачання».

У випадку ліквідації об’єкта ОЗ за самостійним рішенням платника ПДВ база оподаткування визначається виходячи зі звичайних цін, але не нижче від балансової вартості об’єкта на момент ліквідації (абзац перший п. 189.9 ПК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали