• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємство дарує подарунки: що в обліку податку на прибуток?

Підприємство купило набори косметики, канцтоварів і дрібну побутову техніку для роздавання як подарунків співробітникам і гостям підприємства на новорічному корпоративі під час розіграшів і конкурсів. Крім того, у звітному році був куплений подарунок для керівника фірми – партнера підприємства. Чи враховуються витрати підприємства на закупівлю таких подарунків для цілей оподаткування?

Так, ураховуються – за наявності правильно оформлених первинних документів. Розглянемо докладніше.

Подарунки від підприємства можуть розглядатися як:

  • різновид оплати праці. Вартість таких подарунків включається до фонду оплати праці. Вони вважаються заохоченнями в натуральній формі, які не пов'язані з конкретними результатами праці та носять разовий характер (пп. 2.3.2 Інструкції, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5). Зрозуміло, що такі подарунки можуть вручатися тільки працівникам підприємства. У бухобліку витрати на придбання таких подарунків відображають на субрахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати». При цьому вартість подарунків підлягає обкладенню ЄСВ, ПДФО і військовим збором;
  • просто приємний сюрприз – як для працівників підприємства, так і сторонніх осіб. При цьому роздавання подарунків на святковому корпоративі передбачається програмою проведення свята, а їх вартість і кількість – кошторисом заходу (докладніше див. на с. 33 цього номера). Такі подарунки не персоніфіковані, оскільки спочатку не відомо, кому вони дістануться. Тому ніякі «зарплатні» утримання (ЄСВ, ПДФО і військовий збір) з вартості подарунків не здійснюються. Витрати на придбання таких подарунків відображаються на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Вартість подарунків для конкретних сторонніх осіб підлягає обкладенню ЄСВ, ПДФО та військовим збором і відображається на субрахунку 977 «Інші витрати діяльності».

Вартість як подарунків-заохочень, так і подарунків-сюрпризів повною мірою бере участь у розрахунку об'єкта обкладення податком на прибуток. Єдина умова – наявність правильно оформлених первинних документів. Адже, згідно з п. 44.1 Податкового кодексу (далі – ПК) платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єкта оподаткування, на підставі первинних документів.

Такими первинними документами будуть:

  • для подарунків-заохочень – колдоговір або положення про оплату праці (положення про преміювання), у яких передбачено порядок видачі таких подарунків до свят або до певних дат. Якщо таких документів на підприємстві немає, то подарунок працівникові видається на підставі наказу керівника. У такому наказі слід назвати причину видачі подарунка (наприклад, за високі показники продажів у поточному році) і його вартість. Можна зробити загальний наказ на всіх працівників, у якому відобразити відомості про подарунки за кожним працівником;
  • для подарунків-сюрпризів – затверджені керівником програма і кошторис святкового заходу, прибуткові документи, а також звіт про проведений захід – у разі подарунків, вручених на такому заході, наказ керівника про купівлю подарунка для сторонньої особи із зазначенням поважної причини для такої купівлі.

Зверніть увагу: чинні норми ПК дозволяють платникам податків не відстежувати для цілей податку на прибуток, пов'язане роздавання подарунків із господарською діяльністю підприємства чи ні. Адже з 1 січня 2015 року об'єктом обкладення податком на прибуток служить бухгалтерський фінансовий результат до оподаткування, відкоригований на різниці, установлені ПК (пп. 134.1.1 ПК). А будь-яких обмежень, а також різниць, пов'язаних із веденням негосподарської діяльності, з 01.01.15 р. ПК не передбачає (за винятком амортизації невиробничих основних засобів). Тому всі платники податків – і ті, хто застосовує коригування на різниці, і ті, хто їх не застосовує, мають повне право враховувати вартість будь-яких подарунків для цілей податку на прибуток.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Підприємство дарує подарунки: що в обліку податку на прибуток?