Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Під ялинку... Як забезпечити своїх працівників дитячими новорічними подарунками і заощадити при цьому на податках


Існує щонайменше два варіанти фінансування витрат підприємства на придбання новорічних подарунків для дітей своїх співробітників. Перший — за рахунок власних коштів підприємства, другий — за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Проте обидва варіанти потребують уважності з боку бухгалтера, оскільки передбачають, по-перше, пільговий режим оподаткування, по-друге, залучення чужих цільових коштів


Олександр Макарченко,
головний редактор медіапроекту «Аналітика і практика»


Коштом підприємства

 

Варіант фінансування дитячих новорічних подарунків коштом підприємства потребує уважного ставлення бухгалтера, позаяк передбачає пільговий режим оподаткування.

Нагадаємо, з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року діє Закон № 2117, який дозволяє у податковому обліку віднести до витрат підприємства кошти, витрачені на подарунки або дитячі новорічні вистави, і не формувати при цьому оподатковуваний дохід батьків. Щоправда, для цього слід дотримуватися низки умов.

По-перше, пам’ятаймо, що в розумінні Закону № 2117 дитячим новорічним подарунком є набір товарів, до якого входять кондитерські вироби, фрукти й іграшки вітчизняного виробництва загальною вартістю не більше ніж 8 % прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році — 1 147 грн). Тож вартість закупівлі подарунків до кінця 2013 року не повинна перевищити дозволеної Законом № 2117 суми у 91,76 грн. Якщо ж ви вирішили порадувати діточок своїх працівників на початку 2014 року, витрати на новорічний подарунок можна збільшити до 97,44 грн. Адже з 1 січня 2014 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено на рівні 1 218 грн.

По-друге, кошти на оплату дитячих новорічних вистав і закупівлю подарунків необхідно перерахувати державній або громадській (у тому числі профспілковій) організації.

По-третє, сума, витрачена на новорічні вистави та подарунки, не повинна перевищувати 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду. Пунктом 152.9 ПК для підприємств, що звітують перед податковою щокварталу, базовим податковим (звітним) періодом є квартал, а для тих, які сплачують податок на прибуток авансом протягом року, — календарний рік. Тож, принаймні, податковий результат роботи підприємства, скажімо, у III кварталі 2013 року повинен бути прибутковим. Щодо прибутковості діяльності у 2012 році «авансовиків» сумнівів взагалі не повинно бути. Адже основною умовою застосування річного звітного періоду і, як наслідок, сплати податку на прибуток авансом є отриманий за попередній звітний податковий рік прибуток (п. 57.1 ПК).

Також за певних умов Закон № 2117 звільняє від ПДВ продаж дитячих новорічно-різдвяних подарунків. Для того щоб новорічно-різдвяна пільга з ПДВ працювала і не суперечила ПК, законотворці переписали преамбулу до Закону № 2117. Тепер цей закон працює «як виняток із загальних положень, встановлених Податковим кодексом України». Якщо ж продавець — платник ПДВ вирішив просто не користуватися святковою пільгою, мусимо застерегти, оскільки відмовитися від передбаченої Законом № 2117 пільги платник не може. Адже пільгу фактично надають не йому, а покупцям дитячих новорічних подарунків. Про це податківці заявили у Листі № 1390.

Щоб скористатися ПДВ-пільгою, продавець дитячих новорічних подарунків повинен (додатково до згаданих вище умов) реалізувати їх або Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, або профспілковим комітетам підприємств і організацій, або іншим неприбутковим організаціям (ст. 2 Закону № 2117).

Крім того, щоб виконати всі необхідні формальності, потрібно видати наказ по підприємству про видачу співробітникам дитячих новорічних подарунків. До речі, відповідно до ст. 6 Сімейного кодексу дитиною вважається особа, яка не досягла 18 років. Тому підприємство може організувати свято не лише для дітей віком до 14 років, як це робить Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а й для більш старших дітей.

Нагадаємо, у 2013 році без сплати ПДФО можна було закупити подарунки для своїх працівників на суму до 573,50 грн. Мається на увазі зазначений у пп. 165.1.39 ПК неоподатковуваний дохід у вигляді дарунка у негрошовій формі в межах 50 % однієї мінімальної заробітної плати (на місяць). До речі, податківці не проти такого безподаткового обдарування не лише напередодні Нового року, а й щомісяця.

1 из 1


Коштом Фонду

 

До обов’язків Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності входить виділення коштів на дитяче позашкільне обслуговування, що передбачає і придбання дитячих новорічних подарунків (п. 6 ст. 11 Закону № 2240). Тож, оскільки фактичним одержувачем новорічних подарунків від Фонду є застрахована особа — працівник підприємства, а страхувальником — роботодавець, який є лише посередником, у податковому обліку роботодавця вартість таких подарунків не відображують. З огляду на те, що надання застрахованим особам дитячих новорічних подарунків є одним з видів матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду (ст. 20 Закону № 2240), їхня вартість не оподатковується ПДФО (згідно з пп. 165.1.1 ПК) і, відповідно, не є базою для нарахування й утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). Право на отримання дитячих новорічних подарунків, придбаних коштом Фонду, мають працівники підприємства за умови дотримання низки формальностей, встановлених Порядком № 48.

По-перше, працівник має бути застрахований у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Загалом таке страхування відбувається автоматично — під час взяття суб’єкта господарювання на облік у Фонді. Інакше кажучи, кожен найманий працівник підприємства є застрахованим.

По-друге, подарунки можуть надаватися працівникам лише за основним місцем роботи, отже, сумісники їх не отримують.

По-третє, працівник може отримати подарунок для кожної своєї малолітньої дитини, але за умови, що станом на 1 січня наступного календарного року їй не виповниться 14 років.

Зверніть увагу, діти працівниць, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною віком від 3 до 6 років, не мають права на отримання подарунка (Лист № 01-16-2583, Роз’яснення від 09.07.2013);

Проте можливості Фонду не безмежні, адже фінансування здійснюється виходячи з наявних коштів, тому звертатися до Фонду із заявками на отримання дитячих новорічних подарунків потрібно якомога раніше, бажано ще у вересні. Тож, якщо ви досі такої заявки не оформили, потрібно подати її до Фонду негайно. Якщо у заявці зазначено невелику кількість подарунків, то отримати їх цілком імовірно. Зазвичай до кінця року у Фонді залишаються подарунки, що їх не розподілили між страхувальниками.

Також майте на увазі, що Фонд, приймаючи рішення про надання суб’єкту господарювання подарунків, зважає і на такий чинник, як сплата (несплата) страхових внесків. Якщо ж ви працюєте на єдиному податку, не дивуйтеся, якщо Фонд зажадає від вас ще й інформацію про сплату єдиного податку в поточному році.

У Формі № 1ДФ новорічні дитячі подарунки від Фонду необхідно відображати з ознакою доходу «128».

1 из 1


Ложка дьогтю

 

Єдиною негативною стороною обдарування дітей своїх працівників за рахунок Фонду є ймовірність потрапити «під ковпак». Аби проконтролювати цільове використання коштів Фонду, ревізори можуть планово чи позапланово перевірити ваше підприємство. Як свідчить практика, особливу увагу ревізори приділяють саме правильності оформлення, отримання та видачі дитячих новорічних подарунків.

У разі виявлення порушень страхувальника зобов’язують перерахувати Фонду вартість необґрунтовано отриманих (виданих) подарунків. Крім того, відповідно до ст. 165-5 КпАП посадових осіб підприємств і приватних підприємців, винних у порушенні порядку використання страхових коштів (читайте — подарунків), можуть покарати адміністративними штрафами у розмірі від 136 до 255 грн, а в разі повторного порушення — від 170 до 340 грн.

У ході перевірки ревізори обов’язково перевірять наявність на підприємстві трудових книжок усіх працівників, що отримали для своїх дітей подарунки, звірять усі свідоцтва про народження дітей (щоб встановити вік дитини та її спорідненість із працівником) і відомості на видачу дитячих новорічних подарунків (тобто факт отримання подарунка). Тому подбайте про правильне оформлення всіх документів, пов’язаних з отриманням і видачею подарунків дітям працівників.

Нюанси оформлення

 

Відповідно до Порядку № 48 рішення про виділення дитячого новорічного подарунка приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування на підставі складеної страхувальником відомості на видачу дитячих новорічних подарунків. Право на отримання дитячого новорічного подарунка має застрахована особа, дитині якої станом на 1 січня не виповнилося 14 років.

Конкретну вартість дитячих новорічних подарунків Порядок № 48 не визначає, і це не дивно. Закупівлю дитячих новорічних подарунків провадять на тендерній основі. За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Фонду (http://www.fse.gov.ua), сума, яку чиновники запланували у 2013 році витратити на купівлю одного подарунка, становить 23,97 грн.

Наголошуємо також, що цього року, як і торік, самостійна закупівля суб’єктами господарювання дитячих новорічних подарунків за рахунок коштів Фонду не передбачена. Фонд чітко зазначив у п. 1.6 Порядку № 48: «Новорічний подарунок, придбаний самостійно страхувальником або застрахованою особою, коштами Фонду не оплачується».

Отже, щоб отримати подарунки у 2013 році, страхувальник має подати до робочого органу Фонду відповідну заявку, складену у довільній формі (див. зразок оформлення).

Рішення про видачу подарунків дітям співробітників оформлюють протоколом (див. зразок оформлення). Його також можна оформити на свій розсуд, адже у формі протоколу засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого) (див. Положення № 25) не знайшлося місця для дитячих новорічних подарунків. До протоколу потрібно додати перелік працівників (див. зразок оформлення), які мають право отримати подарунки для своїх дітей.

1 из 1
1 из 1


Подарунки від Фонду підприємство отримує за накладною на підставі довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей.

Оскільки форма, затверджена наказом Мінфіну від 16.05.1996 № 99 наразі не є бланком суворого обліку, правомірно використовувати довіреність, складну у довільній формі.

Працівникам подарунки видають згідно з відомістю, складеною у довільній формі, обов’язковим є лише зазначення в ній прізвищ та ініціалів працівників, імен їхніх дітей, а також кількості виданих подарунків. Отримання подарунка працівник підтверджує своїм підписом.

 

1 из 1
1 из 1


Замість резюме

 

Отже, обидва розглянуті варіанти видачі новорічних подарунків дітям співробітників і є привабливими з позиції оптимізації оподаткування, але не позбавлені недоліків. Зокрема, у першому варіанті обдарувати своїх співробітників без податків не зможуть збиткові підприємства, а у другому — вартість новорічного подарунка є занизькою. Ви можете уявити собі гідний дитячий новорічний набір «а-ля Фонд» за 23,97 грн, особливо на тлі нинішнього шаленого росту цін? Ми не можемо. Тому радимо користуватися одночасно обома варіантами забезпечення подарунками дітей своїх працівників. Тим більше що тандем «набір солодощів і квиток на ялинку» — для дітей поняття нероздільне: хіба Дід Мороз, обов’язковий герой новорічних вистав, може з’явитися до дітей без подарунків?

 


Нормативна база

 

ПК — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

Сімейний кодекс — Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III.

Закон № 2117 — Закон України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 № 2117-III.

Закон № 2240 — Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-III.

Положення № 25 – Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджене постановою правління ФСС з ТВП від 23.06.2008 № 25.

Порядок 48 — Порядок придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління ФСС з ТВП від 25.10.2007 № 48.

Форма № 1ДФ — форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), затверджена наказом ДПАУ від 24.12.2010 № 1020.

Лист № 1390 — лист ДПАУ від 20.01.2011 № 1390/7/16-1517-01.

Лист № 01-16-2583 — лист ФСС з ТВП від 29.11.2007 № 01-16-2583.

Роз’яснення від 09.07.2013 — роз’яснення ФСС з ТВП від 09.07.2013.

 


Дата підготовки
22.01.2014

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали