Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звітність нульовика: тільки раз на рік

Чим цінна ця стаття:

допоможе підприємствам, які застосовують нульову ставку податку на прибуток (нульовикам), відстояти своє право на разове річне подання декларації у разі можливих претензій контролюючих органів;

роз'яснить нюанси сплати податку на прибуток у випадку, якщо підприємство порушить умови перебування на нульовій ставці.

Від чого допоможе захиститися: від штрафних санкцій за неподання нульовиком щоквартальних декларацій з податку на прибуток у 2014 році.

Нагадаємо, що згідно з п. 57.1 Податкового кодексу (далі – ПК) підприємства, які у 2014 році застосовують нульову ставку податку на прибуток, повинні будуть подати спрощену декларацію один раз – за підсумками звітного року. Спрощену форму декларації з податку на прибуток підприємства (далі – спрощена декларація) затверджено постановою КМУ від 15.02.12 р. № 98 (далі – Постанова № 98).

Проте на практиці контролюючі органи вимагають від нульовиків щоквартального подання спрощенки (очевидно, керуючись правилами Постанови № 98). Така вимога мало того, що не відповідає нормам ПК, так ще й призводить до неоднозначності в питанні сплати податку в тому випадку, якщо нульовик порушить умови перебування на нульовій ставці. Розглянемо одну з таких спірних ситуацій.

Ситуація

Підприємство у 2014 році є платником податку на прибуток за ставкою 0 %. На вимогу територіального органу податкової служби протягом цього року подали спрощену податкову декларацію за підсумками I кварталу та півріччя. Під час підготовки звітності за три квартали з'ясувалося, що за вказаний звітний період обсяг доходів підприємства перевищив 3 млн грн., тобто ми втратили право на нульову ставку податку. Виникли запитання:

1. Як заповнити звітність за три квартали 2014 року та за якою ставкою рахувати податок за це період?

2. Чи потрібно було взагалі подавати декларації щоквартально?

3. Що підприємству робити з невикористаними сумами цільового фінансування після переходу на сплату податку на прибуток за основною ставкою?

За якими правилами живуть нульовики

Для того щоб можна було зрозуміло відповісти на поставлені вище запитання, пригадаємо основні правила «податкової поведінки» для нульовиків.

Коли можна застосовувати нульову ставку податку на прибуток?

Нульова ставка податку на прибуток діє з 1 квітня 2011 року до 1 січня 2016 року. Її застосування регламентується п. 154.6 ПК.

Хто може стати нульовиком?

Платник податку на прибуток може сплачувати податок за нульовою ставкою, якщо:

  • дохід кожного звітного податкового періоду, розрахований наростаючим підсумком з початку року, не перевищує 3 млн грн.;
  • зарплата (дохід) кожного працівника, оформленого за трудовим договором, нарахована за кожен місяць звітного періоду, становить не менше двох розмірів мінімальної зарплати, установленої законом. Зазначимо, що сума зарплати визначається не в її абсолютному значенні, а пропорційно до відпрацьованого часу.

Крім того, нульовикам не можна займатися певними видами діяльності (17 видів), переліченими в п. 154.6 ПК.

Як діє нульова ставка?

Підприємства-нульовики подають спрощену декларацію, у якій визначають суму податку за загальними правилами, але не сплачують податок.

Із якою періодичністю подається спрощена декларація?

У пп. 1 п. 2 Постанови № 98 сказано, що нульовики подають спрощену декларацію органам податкової служби у строки, визначені ПК для звітного (податкового) періоду, який дорівнює календарному кварталу. Водночас п. 49.2 ПК свідчить, що нульовики повинні подавати спрощену декларацію в порядку, встановленому ПК.

Ось тут і починається найцікавіше. Який же порядок подання декларації встановлено ПК? Згідно з п. 33.3 ПК подавати податкові декларації, у яких робиться розрахунок податків, і сплачувати такі податки до бюджету платник податків повинен за базовий податковий (звітний) період. Тривалість базового податкового (звітного) періоду для платника податку на прибуток визначено нормами п. 152.9 ПК. Зазначимо, що з 1 квітня 2011 року (дати, яка «узаконила» нульову ставку податку на прибуток) норми п. 152.9 ПК неодноразово змінювалися. Для наочності зведемо такі зміни до порівняльної таблиці.

Зміна тривалості базового податкового (звітного) періоду (п. 152.9 ПК)

№з/п

Тривалість базового податкового (звітного) періоду

Період чинності норми

Документ, який змінив норму п. 152.9 ПК

1

2

3

4

1

Календарний квартал

01.04.11 р. – 03.08.13 р.

2

Календарний квартал або календарний рік у разі сплати щомісячних авансових внесків згідно з п. 57.1 ПК

04.08.13 р. – 31.12.13 р.

Закон від 04.07.13 р. № 403-VII

3

Календарний квартал або календарний рік для платників податків, визначених у п. 57.1 ПК

З 01.01.14 р.

Закон від 24.10.13 р. № 657-VII

Як видно з нашої таблиці, до 1 січня 2014 року для нульовиків базовим податковим (звітним) періодом був календарний квартал, а починаючи з цієї дати – рік. Адже в п. 57.1 ПК ідеться буквально про всіх платників податку на прибуток. І практично всі такі платники повинні подавати звітну декларацію за підсумками податкового року.

Деякі винятки зроблено тільки для платників щомісячних авансових внесків. Але це підприємства з десятимільйонним річним оборотом, до числа яких нульовики не входять.

Таким чином, згідно з п. 49.2 і 152.9 ПК починаючи з 1 січня 2014 року нульовики не повинні звітувати щоквартально. Вони можуть подавати спрощену декларацію лише за підсумками року.

А що думають із цього приводу контролюючі органи?

А контролюючі органи на місцях просто «не помічають» змінених норм і продовжують вимагати, щоб нульовики подавали декларацію щоквартально. Очевидно, вони керуються пп. 1 п. 2 Постанови № 98. Але ця постанова є підзаконним актом! Норми ПК – «головніші», тому мають застосовуватися саме вони.

Якщо нульовик порушив умови застосування нульової ставки

Згідно з п. 154.6 ПК нульовик, який у будь-якому звітному періоді порушив установлені критерії, повинен обкласти прибуток, отриманий у такому звітному періоді, податком за основною ставкою.

А з пп. 2 п. 2 Постанови № 98 випливає: якщо за результатами звітного (податкового) періоду відсутні підстави для застосування нульової ставки, за такий період потрібно подати не спрощену, а загальну декларацію (чинну форму такої декларації затверджено наказом Міндоходів від 30.12.13 р. № 872).

Давайте розберемося зі звітністю нульовика-порушника.

Із 1 квітня 2011 року до липня 2012 року

До липня 2012 року вищенаведені норми ПК та Постанови № 98 тлумачилися таким чином.

Статтею 34 ПК установлено такі види податкових періодів: календарний рік, календарне півріччя, календарні три квартали, календарний квартал. Є ще календарний місяць і календарний день, але такі періоди не використовуються платниками податку на прибуток.

У платника податку на прибуток, який подає декларацію поквартально, першим звітним періодом року є календарний квартал, а потім – півріччя, три квартали та рік. При цьому декларація заповнюється наростаючим підсумком.

Таким чином, якщо нульовик, наприклад, утратив право на нульову ставку у III кварталі 2011 року, то за весь звітний період – три квартали 2011 року йому потрібно було подати загальну декларацію, у якій визначити суму податку на прибуток за весь цей період. І не просто визначити, а сплатити такий податок.

Із липня 2012 року до 1 січня 2014 року

У липні 2012 року ДПС своїм наказом від 05.07.12 р. № 578 затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо застосування ставки нуль відсот-ків платниками податку на прибуток (далі – Узагальнююча консультація № 578) (див. «БАЛАНС», 2012, № 58, с. 13).

Так от, у відповіді на запитання 2 фахівці податкової служби роз'яснили, що якщо платник податку на прибуток порушив будь-яку з умов для застосування нульової ставки, він зобов'язаний обкласти прибуток за основною ставкою за базовий податковий період, у якому відбулося таке порушення. І повинен подати загальну декларацію за такий податковий період.

Повернемося до нашої порівняльної таблиці (рядки 1 і 2). Із неї видно, що базовим податковим періодом до 1 січня 2014 року для нульовика був квартал.

Таким чином, після оприлюднення Узагальнюючої консультації № 578 у нульовика-порушника з'явилася можливість оподатковувати за основ-ною ставкою прибуток не за весь звітний період наростаючим підсумком, а тільки починаючи з базового звітного періоду, який дорівнює кварталу.

Наприклад, якщо наш нульовик втратив право на нульову ставку у II кварталі 2012 року, то порядок подання звітності був таким:

  • за I квартал – спрощена декларація;
  • півріччя – загальна декларація, у якій відображено дані та визначено податок на прибуток за основною ставкою тільки за II квартал;
  • три квартали, рік – загальна декларація, у якій відображено дані та визначено податок на прибуток за основною ставкою без урахування даних за I квартал.

Само собою, що податок, розрахований за основ-ною ставкою, потрібно було сплатити в загальному порядку.

Зазначимо, що після появи Узагальнюючої консультації № 578 ті нульовики, які порушили умови перебування на нульовій ставці у 2011 році, теоретично могли подати уточнюючі декларації, у яких перерахувати податок на прибуток не за весь період наростаючим підсумком, а тільки починаючи з кварталу порушення. Адже будь-яка Узагальнююча консультація просто роз'яснює, як слід застосовувати норму ПК. Отже, такі роз'яснення можна застосовувати й заднім числом.

Із 1 січня 2014 року по цей час

Як видно з нашої таблиці (ряд. 3), із 1 січня 2014 року по цей час базовим податковим періодом для нульовика є календарний рік.

Тому якщо нульовик порушить умови перебування на нульовій ставці в середині звітного року, то свою єдину річну декларацію він повинен подати за загальною формою до 2 березня 2015 року та розрахувати в ній податок на прибуток за основ-ною ставкою за весь звітний рік. Податок потрібно сплатити до 12 березня 2015 року.

А що думають із цього приводу контролюючі органи на місцях?

А контролюючі органи у 2014 році, як і раніше, вимагають від нульовиків щоквартального подання спрощеної декларації, уважаючи базовим податковим періодом квартал. При цьому вони не заперечують проти подання загальної декларації (та перерахунку податку за основною ставкою) починаючи з лише кварталу, у якому відбулося порушення.

Зауважимо, що хоча така думка контролюючих органів, яка склалася на практиці, й вигідна порушникові, але вона суперечить чинним нормам ПК. А значить, може бути штрафонебезпечною для нульовика у випадку, якщо податківці раптом «передумають».

Як звітувати нульовикув разі виплати дивідендів

Як випливає з п. 154.6 ПК, виплата нульовиком дивідендів прирівнюється до порушення.

І якщо нульовик прийме рішення про нарахування та виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), то він повинен до/або одночасно з виплатою дивідендів нарахувати і сплатити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток за основною ставкою із суми дивідендів. Крім того, за звітний податковий період, у якому була виплата дивідендів, нульовик повинен сплатити податок на прибуток також за основною ставкою (і подати декларацію).

Грунтуючись на міркуваннях, наведених вище, доходимо таких висновків:

  • нульовики, які виплачували дивіденди у 2011 році (до появи Узагальнюючої консультації № 578), повинні були щоквартально подавати спрощені декларації аж до звітного кварталу, у якому відбулася виплата дивідендів. А за звітний квартал, у якому було виплачено дивіденди, – подати загальну декларацію, у якій відобразити дані наростаючим підсумком з початку року і розрахувати податок на прибуток за основною ставкою. Далі до кінця року подавати загальну декларацію наростаючим підсумком і сплачувати податок за основ-ною ставкою;
  • нульовики, які виплачували дивіденди у 2012 і 2013 роках, повинні були до звітного кварталу, у якому відбулася така виплата, подавати спрощені декларації. А за звітний квартал, у якому було виплачено дивіденди, – подати загальну декларацію, де відобразити дані лише за цей квартал і розрахувати податок на прибуток за основною ставкою за цей квартал. І далі до кінця року подавати загальну декларацію, у якій наростаючим підсумком відображати дані, тільки починаючи з кварталу виплати дивідендів, і сплачувати податок за основною ставкою згідно з такою декларацією;
  • нульовики, які виплачують дивіденди у 2014 році, повинні за підсумками року подати загальну декларацію, у якій розрахувати податок на прибуток за основною ставкою.

Що робити з цільовим фінансуванням

Сума податку на прибуток, визначена у спрощеній декларації, уважається цільовим фінансуванням і може витрачатися підприємством за напрямами, передбаченими п. 152.11 ПК:

  • переоснащення матеріально-технічної бази підприємства;
  • повернення кредитів, використаних на переоснащення матеріально-технічної бази підприємства;
  • сплата процентів за такими кредитами;
  • поповнення власних оборотних коштів.

Якщо ж розраховані та не сплачені до бюджету суми податку на прибуток використані на інші цілі, то суму такого нецільового використання платник податків повинен перерахувати до бюджету в І кварталі наступного звітного року.

У бухгалтерському обліку нульовика сума віртуального податку на прибуток у вигляді цільового фінансування відображається таким чином:

  • Дт 96 «Інші витрати» – Кт 48 «Цільове фінансування та цільові надходження»;
  • Дт 79 «Фінансові результати» – Кт 96 «Інші витрати».

Використання сум цільового фінансування відображається проведенням Дт 48 – Кт 74 «Інші доходи».

У податковому обліку суми податку на прибуток, не перераховані до бюджету, визнаються доходами одночасно з визнанням витрат, здійснених за рахунок таких сум (у розмірі таких витрат) (п. 152.11 ПК).

Що ж робити в обліку із сумами невикористаного цільового фінансування, якщо нульовик утратив право на нульову ставку?

Потрібно продовжувати показувати в обліку їх використання, навіть перебуваючи на основній ставці податку. Уважаємо, що для сум цільового фінансування діє загальний строк давності – 1 095 днів (ст. 102 ПК). Тому чим швидше відбудеться використання цільового фінансування – тим краще. Тому що не можна виключити, що контролюючі органи згодом захочуть отримати суму невикористаного цільового фінансування назад у бюджет (у вигляді податку на прибуток).

Основні засоби, придбані підприємством під час перебування нульовиком за рахунок коштів цільового фінансування, можуть продовжувати амортизуватися в податковому обліку платника податку за основною ставкою (ЗІР, катего-рія 102.09.01).

Інша звітність нульовика

Окрім декларацій, нульовик повинен подавати контролюючим органам свою фінансову звітність (п. 46.2 ПК). Згідно з п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, нульовики складають таку звітність за підсумками року та подають її, відповідно, лише з річною декларацією.

Є ще один звіт, який повинен подавати нульовик. Це Звіт про суми податкових пільг за формою, затвердженою постановою КМУ від 27.12.10 р. № 1233 (далі – Звіт, Постанова № 1233).

Зі Звітом теж не все гладко. Річ у тому, що згідно з п. 3 Постанови № 1233 Звіт подається щоквартально у строк, установлений для квартального звітного періоду. Виходить, що нульовик повинен щоквартально зазначати у Звіті суму податку на прибуток, який він не сплатив до бюджету через користування пільгою. При цьому сам податок такий платник може визначити лише в річній декларації.

У ЗІР (категорія 102.30.01) є роз'яснення, що звичайний платник податку на прибуток, який подає декларацію раз на рік, і Звіт може подавати також лише раз на рік, разом з такою декларацією. Пояснюється це тим, що суму пільги, яка зазначається у Звіті, такий платник визначає в до-датку ПЗ до декларації. А оскільки додаток ПЗ подається разом з декларацією тільки за підсумками року, то і Звіт подається в ті самі строки.

У нульовиків у формі спрощеної декларації немає додатка ПЗ. Але суму пільги вони визначають безпосередньо на підставі такої декларації (ряд. 07). Тому вважаємо, що так само, як і звичайні платники податку на прибуток, нульовики мають право подавати Звіт раз на рік разом з декларацією.

Звісно, якщо нульовик на вимогу контролюючих органів звітує щоквартально, то і Звіт він подає в ті самі строки.

1. Згідно з нормам ПК (п. 49.2, 57.1 і 152.9 ПК) у 2014 році нульовики повинні подавати спрощену декларацію лише за підсумками звітного року. При цьому, якщо протягом року вони порушать умови перебування на нульовій ставці, їм доведеться подати загальну декларацію та порахувати податок за основною ставкою за весь звітний період – тобто з початку року. Адже згідно з Узагальнюючою консультаці-єю № 578 податок перераховується за базовий звітний податковий період, який з 1 січня 2014 року для нульовиків дорівнює календарному року.

2. На вимогу податкових органів нульовики й у 2014 році продовжують подавати спрощені декларації щоквартально. Очевидно, ця вимога виникла через правила Постанови № 98, якою затверджено форму спрощеної декларації. При цьому якщо протягом звітного року нульовики порушать умови перебування на ставці 0 %, контролюючі органи не заперечують проти того, щоб такі порушники подали загальну декларацію та перерахували податок на прибуток за основною ставкою тільки починаючи зі звітного кварталу, у якому відбулося таке порушення.

Обережно! Хоча ця думка контролюючих органів і вигідна нульовику-порушникові, але вона суперечить чинним нормам ПК. Адже Постанова № 98 є підзаконним актом, норми ПК – «головніші». Тому «податковий» варіант сплати податку може бути штрафонебезпечним для нульовика-порушника у випадку, якщо податківці раптом передумають (як це іноді буває).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали