Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нерезидент-експедитор не є перевізником: як оподатковувати його дохід

Ситуація: резидент України уклав договір транспортного експедирування (далі – ТЕ) із резидентом Білорусі. Згідно з договором нерезидент-експедитор організує міжнародне перевезення вантажу резидента, залучаючи для цього нерезидента-перевізника. Яким повинне бути оподаткування доходу нерезидента-експедитора?

Для початку зазначимо, що коли експедитор-нерезидент перевозить вантаж власним транспортом, то проблем з оподаткуванням його доходів не виникає (див. «Податок на фрахт: облік в експедитора»). У цьому випадку послуги з перевезення розглядаються як фрахт, і при виплаті винагороди експедитору-перевізнику резидент утримує податок на фрахт за ставкою 6 % із суми такої винагороди (пп. 141.4.4 Податкового кодексу, далі – ПК). А при наявності відповідної довідки від нерезидента застосовує норми міжнародного договору (пп. 141.4.2 ПК). Таке саме роз'яснення міститься і в листі ДФС від 11.02.16 р. № 2869/6/99-99-19-02-02-15 (далі – Лист № 2869).

У нашій ситуації експедитор-нерезидент залучає третіх осіб до виконання своїх зобов'язань із перевезення. Особливість цієї ситуації в тому, що експедитор-нерезидент отримує від резидента одночасно дві виплати:

  • винагороду за організацію перевезення;
  • плату за перевезення, яке здійснює третя особа – перевізник.

Представимо взаємовідносини сторін у вигляді схеми.

Давайте розберемося, як у нашій ситуації правильно оподаткувати доходи експедитора, виплачені резидентом.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали