Податкова пропонує підприємству перекинути суму коштів, що перевищує суму податкових зобов’язань до сплати за декларацією, на бюджетний рахунок, мотивуючи тим, що ця сума вважатиметься переплатою з ПДВ. Які наслідки такої операції можуть бути у підприємства?
Будь-який платник ПДВ має два рахунки:
Розглянемо, як відбувається процедура сплати податкових зобов’язань, задекларованих платником ПДВ за підсумками звітного періоду.
Порядок перерахування до бюджету суми погоджених податкових зобов’язань викладено в п. 20 Порядку № 569. Так, податкова на підставі поданих декларацій з ПДВ не пізніш як за три робочі дні до закінчення граничного терміну сплати податкових зобов’язань, надсилає Казначейству реєстр із сумою податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі цього реєстру Казначейство перераховує суму податку до бюджету з електронного рахунку платника ПДВ.
Тобто згідно з чинними правилами електронного адміністрування сплата податкових зобов’язань за декларацією здійснюється з електронного, а не з бюджетного рахунку. Тож переплата на бюджетному рахунку не може бути списана з цього рахунку в рахунок погашення податкових зобов’язань за декларацією.
Нагадаємо, що електронний рахунок поповнюється з поточного рахунку підприємства, на суму такого поповнення збільшується ліміт реєстрації (п. 2001.3, 2001.4 ПК). Списання коштів з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов’язань не вплине на ліміт реєстрації. Тобто не призведе до його зменшення.
Однак проблеми у платника ПДВ можуть виникнути потім.
Як випливає з пп. 2 п. 24 Порядку № 569, залишок погоджених податкових зобов’язань платника ПДВ, не сплачених до бюджету, враховується Казначейством для виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету коштів, що перераховуються на електронний рахунок.
Іншими словами, якщо платник ПДВ у майбутньому декларуватиме податкові зобов’язання до сплати і коштів на електронному рахунку буде недостатньо для їх сплати, то утворюється свого роду картотека, в погашення якої списуватимуться всі кошти, що перераховуються підприємством на електронний рахунок. Тобто переплата на бюджетному рахунку за правилами, що діють на сьогодні, не буде автоматично зарахована для погашення податкових зобов’язань за декларацією.
Для того щоб за рахунок такої переплати можна було погашати зобов’язання за декларацією, її спочатку треба повернути на електронний рахунок. А на цей процес знадобиться час – мінімум 20 робочих днів (п. 43.5 ПК).
Можливо, у реаліях воєнного стану можуть бути внесені відповідні зміни до порядку електронного адміністрування. Адже така пропозиція податкової зараз може бути пов’язана з побоюваннями, що платник ПДВ не подасть декларацію та, відповідно, не будуть задекларовані податкові зобов’язання до сплати.
Нагадаємо, що згідно з п. 69.1 підрозділу 10 розд. ХХ ПК, якщо у платник у періоді дії не в змозі виконати свої зобов’язання зі сплати податкових зобов’язань, штрафів не буде. Також не буде штрафів за неподання або несвоєчасне подання декларації з ПДВ, оскільки згідно з роз’ясненнями податкової граничні строки подання податкової звітності продовжено через військову агресію Російської Федерації (ЗІР, категорія 129.02).