Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коли виникають податкові зобов’язання та податковий кредит із ПДВ при імпорті та експорті товарів?

08.10.2019 2653 0 0

Оподаткування господарських операцій: практичні ситуації

Дійсно, облік ПДВ в операціях з експорту та імпорту товарів має свої особливості.

Насамперед слід знати, що передоплата товарів, які ввозяться в Україну або вивозяться з території України, не змінює сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту або податкових зобов’язань (п. 187.11 ПК). Тобто передоплата, отримана або перерахована за товари в рамках ЗЕД-договорів, для цілей ПДВ не враховується. У цьому випадку правило першої події не працює.

При експорті товарів датою виникнення податкових зобов’язань є дата оформлення митної декларації (далі – МД), яка засвідчує факт перетину митного кордону України та оформлена відповідно до вимог законодавства (п. 187.1 ПК). На цю дату платник ПДВ повинен виписати податкову накладну (далі – ПН) і зареєструвати її в ЄРПН. Для перерахування інвалюти в гривню слід брати курс НБУ, що діє на дату складання ПН.

Зазначимо, що з формулювання п. 187.1 ПК випливає, що крім оформлення МД товар ще повинен перетнути митний кордон України, а найчастіше дата складання МД і дата фактичного вивезення товарів не збігаються. Тому на практиці виникає запитання: на яку дату в цій ситуації виписувати ПН? На думку податкової (див., наприклад, ІПК ДФС від 10.07.19 р. № 3194/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), ПН з експорту товарів потрібно скласти на дату оформлення МД (основної або додаткової), не беручи в розрахунок дату фактичного їх вивезення, зазначену в повідомленні. Нагадаємо, повідомлення про факт перетину товаром кордону України платник податків отримує після оформлення МД.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали