Коли виникають податкові зобов’язання та податковий кредит із ПДВ при імпорті та експорті товарів?
Оподаткування господарських операцій: практичні ситуації
Дійсно, облік ПДВ в операціях з експорту та імпорту товарів має свої особливості.
Насамперед слід знати, що передоплата товарів, які ввозяться в Україну або вивозяться з території України, не змінює сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту або податкових зобов’язань (п. 187.11 ПК). Тобто передоплата, отримана або перерахована за товари в рамках ЗЕД-договорів, для цілей ПДВ не враховується. У цьому випадку правило першої події не працює.
При експорті товарів датою виникнення податкових зобов’язань є дата оформлення митної декларації (далі – МД), яка засвідчує факт перетину митного кордону України та оформлена відповідно до вимог законодавства (п. 187.1 ПК). На цю дату платник ПДВ повинен виписати податкову накладну (далі – ПН) і зареєструвати її в ЄРПН. Для перерахування інвалюти в гривню слід брати курс НБУ, що діє на дату складання ПН.
Зазначимо, що з формулювання п. 187.1 ПК випливає, що крім оформлення МД товар ще повинен перетнути митний кордон України, а найчастіше дата складання МД і дата фактичного вивезення товарів не збігаються. Тому на практиці виникає запитання: на яку дату в цій ситуації виписувати ПН? На думку податкової (див., наприклад, ІПК ДФС від 10.07.19 р. № 3194/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), ПН з експорту товарів потрібно скласти на дату оформлення МД (основної або додаткової), не беручи в розрахунок дату фактичного їх вивезення, зазначену в повідомленні. Нагадаємо, повідомлення про факт перетину товаром кордону України платник податків отримує після оформлення МД.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року