Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коли єдинникам переходити на місячний звітний період з ПДВ

12.06.2020 1632 0 5


Згідно із Законом від 16.01.20 р. № 466-ІХ (за законопроєктом № 1210) з 23.05.20 р. скасовано квартальний звітний період з ПДВ, який застосовували платники єдиного податку. Тож тепер для всіх платників ПДВ звітним періодом із ПДВ є календарний місяць (п. 202.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Зміни припали на другий місяць ІІ кварталу 2020 року, а не на початок року, як планували законотворці. Тому у єдинників – платників ПДВ цілком природно виникає запитання: «Коли вперше подавати місячну декларацію з ПДВ?».

На жаль, правил щодо переходу з квартального на місячний звітний період з ПДВ у ПК немає. Тож спробуймо окреслити можливі сценарії розвитку подій.


Варіант 1. Перехід на місячний період із травня 2020 року

Нагадаємо: 23.05.20 р. зі ст. 202 ПК зник такий звітний період з ПДВ, як квартал. В умовах відсутності будь-яких перехідних правил це може означати, що єдинникам – платникам ПДВ слід перейти на щомісячне декларування ПДВ уже за результатами травня 2020 року. Тобто вони мають подати до 23.06.20 р. декларацію з ПДВ за травень 2020 року (20 травня – субота, тому граничний строк переноситься на робочий день 22 травня, понеділок).

Щодо квітня 2020 року, то, оскільки у квітні ще застосовувався квартальний звітний період, його дані потрапляють до декларації з ПДВ за ІІ квартал 2020 року.

Пригадаймо: квартальні та місячні декларації з ПДВ мають різні строки подання, а саме:

  • місячна декларація – протягом 20 календарних днів (далі – к. д.), що настають за останнім календарним днем звітного місяця;
  • квартальна декларація – протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Щоб не винаходити велосипед, зробімо невеличкий екскурс в історію. І пригадаймо, як у часи ще до Податкового кодексу платники ПДВ переходили на місячний звітний період, посеред кварталу втративши право на застосування квартального. Тоді ще за приписами пп. 7.8.2 Закону від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (втратив чинність з 01.01.11 р.) платник ПДВ, втративши право на квартальний звітний період, зобов’язаний був перейти на місячний період починаючи з місяця, на який припадала втрата такого права. Як звітувати в такому разі, роз’яснювалося в листі ДПАУ від 28.02.08 р. № 3975/7/16-1515-20:

«…якщо платником у другому місяці кварталу, наприклад (у листопаді) досягнуто обсяг поставки, що перевищує 300 тис. грн, такий платник повинен до 20 грудня подати податкову декларацію з ПДВ за листопад, до 20 січня подати податкову декларацію з ПДВ за грудень і до 10 лютого подати податкову декларацію з ПДВ за 4 квартал, який буде складатися з 1 місяця – жовтня».

Отже, якщо застосувати ці рекомендації до нашої ситуації, то платнику ПДВ – «ексквартальнику» потрібно:

  • не пізніше 22.06.20 р. – подати декларацію з ПДВ за травень;
  • не пізніше 20.07.20 р – відзвітувати за червень 2020 року;
  • не пізніше 10.08.20 р. – подати декларацію з ПДВ за ІІ квартал 2020 р., яка міститиме дані лише першого місяця – квітня.

Перенесення від’ємного ПДВ

Якщо платник ПДВ постійно декларує ПДВ до сплати, то зміна звітного періоду пройде майже непомітно. Складніше, якщо в деклараціях фігурує від’ємний ПДВ – показник, який мігрує з декларації в декларацію. Адже через те що за квітень 2020 року платник звітуватиме пізніше, ніж за травень та червень 2020 року, виникає проблема з перенесенням цього показника.

За правилами, від’ємний ПДВ (показник рядка 21) переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного періоду. Але що вважати наступним звітним періодом у такій «перехідній» ситуації? І в яку декларацію з ПДВ переносити від’ємний ПДВ із декларації за І квартал 2020 року?

Якщо скористатися календарною послідовністю, то від’ємний ПДВ із декларації за І квартал має «перекочувати» в декларацію за ІІ квартал (де фігурують показники квітня), а далі – у декларацію за травень, червень і т. д. Однак через те що декларація за ІІ квартал подається пізніше за травневу декларацію, реалізувати таке перенесення практично неможливо. Адже, перш ніж переносити від’ємний показник, його слід задекларувати. Тому перенесення має бути таким (див. схему 1).

Схема 1

Перенесення від’ємного ПДВ у разі переходу з квартального на місячний звітний період з травня 2020 року (другого місяця кварталу)

1 из 1

Звісно, таке перенесення від’ємних показників для платника ПДВ може мати негативні наслідки. Наприклад, якщо в І кварталі від’ємного ПДВ не було, а виникло воно за результатами квітня, то воно не зменшуватиме ПДВ до сплати за травень 2020 року, а «спрацює» на зменшення ПДВ-зобов’язань лише в декларації за липень.

Варіант 2. Перехід на місячний період з червня 2020 року

Виходимо з того, що у травні ще діяв квартальний період (хоча й не весь місяць), а ось у червні 2020 року за ПК платники ПДВ мають лише місячний звітний період. Тоді за цей період єдинникам слід складати першу місячну декларацію з ПДВ.

Декларації з ПДВ слід подати:

  • не пізніше 20.07.20 р. – за червень 2020 року,
  • не пізніше 10.08.20 р. – за ІІ квартал 2020 року (з даними квітня та травня).

Перенесення від’ємного ПДВ

У цій ситуації перенесення від’ємного ПДВ здійснюватиметься так (див. схему 2):

Схема 2

Перенесення від’ємного ПДВ у разі переходу з квартального на місячний звітний період з червня 2020 року (третього місяця кварталу)

1 из 1

Власне, декларацію з ПДВ за ІІ квартал за бажання можна подати й раніше, ніж червневу декларацію з ПДВ, але дані останньої потраплять до картки платника швидше. Тому, визначаючи наступний звітний період, слід орієнтуватися саме на граничні строки подання таких декларацій.

Звісно, щоб застосувати цей сценарій декларування потрібне схвалення податківців. Адже є ризик отримати штраф за неподання травневої декларації з ПДВ. Розмір такого штрафу – 340 грн (п. 120.1 ПК). А на такі санкції «карантинний» мораторій із п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК не поширюється.

Варіант 3. Перехід на місячний звітний період з ІІІ кварталу 2020 року

У такому разі за весь ІІ квартал 2020 року єдинники – платники ПДВ востаннє звітуватимуть квартальною декларацією з ПДВ.

Це був би плавний та ідеальний для платників ПДВ – «ексквартальників» варіант переходу з квартального на місячний звітний період. Адже він дозволив би уникнути проблем із хронологією перенесення від’ємного ПДВ між деклараціями, дав би час таким платникам перелаштувати свій ПДВ-облік на місячний звітний період.

Єдиний мінус – це те, що подання квартальної декларації з ПДВ за всі місяці ІІ кварталу 2020 року дещо виходить за межі правового поля. Бо починаючи з кінця травня та в червні 2020 року квартального звітного періоду з ПДВ уже не існує.

Тому без схвалення контролерів цей варіант звітування застосовувати небезпечно:

  • по-перше, податківці можуть не прийняти у другому півріччі 2020 року квартальну декларацію з ПДВ і, до того ж, оштрафувати за не подані вчасно декларації за травень та червень.
  • по-друге, платник ПДВ, який не подав до контролюючого органу податкову звітність із ПДВ за два останні звітні (податкові) періоди, потрапляє до переліку ризикових платників ПДВ, і всі його податкові накладні та розрахунки коригування (ПН/РК) блокуються. А ось позбутися такого ярлика – ще та заморока, і просто поданих із запізненням декларацій буде замало. Доведеться надавати пояснення та копії документів, для того щоб податківці вилучили платника з переліку «ризикових», а відтак – ще й клопоти із розблокуванням ПН/РК…

Та схоже, саме цьому варіанту податківці нададуть перевагу. Адже у категорії 101.23 "ЗІР" з’явилося роз’яснення:

 «Останнім звітним періодом для платників податку, які подавали звітність з ПДВ щоквартально, буде ІІ-й квартал 2020 року. Починаючи з податкової звітності за липень 2020 року всі без виключення платники податку, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають подавати податкову декларацію щомісячно <…>

При цьому від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, обчислене платниками податку в податкових деклараціях з ПДВ за ІІ-й квартал 2020 року, переноситься до декларацій за липень 2020 року».

Також у даній відповіді податківці зазначають, ще два важливі моменти:

  • за «екс-квартальниками», які вчасно не подали квартальну декларацію з ПДВ, після переходу на місячний звітний період зберігається право подати таку квартальну звітність з порушенням встановлених у ПК строків;
  • уточнюючі декларації з ПДВ до поданих квартальних декларацій з ПДВ також подаються за звітний період, який дорівнює календарному кварталу.

Сподівємося, що контролери не передумають і окрім відповіді в "ЗІР" ми побачимо ще й офіційні роз'яснення з аналогічним наповненням. Якщо ж ні, то радимо обережним «екс-квартальникам» отримати індивідуальну податкову щоб мінімізувати ризики.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали