Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як визначити дохід за минулий звітний рік, якщо частина доходу отримана на спрощеній системі?

Загальний дохід підприємства за 2015 рік за даними форми № 2-м становить 23 000 000 грн., при цьому підприємство: із січня по червень було платником податку на прибуток, його дохід за цей період становив 12 000 000 грн.; з липня по грудень знаходилося на спрощеній системі оподаткування і сплачувало єдиний податок. Дохід за цей період – 11 000 000 грн. З 1 січня 2016 року підприємство знову є платником податку на прибуток. Чи потрібно йому подавати декларацію з податку на прибуток за I квартал 2016 року?

На жаль, подавати квартальну декларацію потрібно. Формально цього вимагають норми Податкового кодексу (далі – ПК). Пояснимо чому.

Згідно з пп. «в» п. 137.5 ПК право подавати декларацію один раз на рік надане платникам податку на прибуток, у яких дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) за попередній рік, згідно з показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), не перевищує 20 млн грн.

При цьому з тексту пп. «в» п. 137.5 ПК не можна зробити чіткий висновок про те, що підприємство повинне отримати такий обсяг доходу тільки в періоді застосування загальної системи оподаткування. Тому залишається припустити, що якщо за даними фінансової звітності підприємства його дохід за минулий рік перевищив 20 млн грн. і таке підприємство є в поточному звітному році платником податку на прибуток, йому доведеться цього року подавати декларацію з податку на прибуток щоквартально.

Таким чином, хоча підприємство як платник податку на прибуток у 2015 році заробило тільки 12 000 000 грн., йому, швидше за все доведеться у 2016 році звітувати щоквартально.

Загальний дохід підприємства за 2015 рік за даними форми № 2-м становить 23 000 000 грн., при цьому підприємство: із січня по червень знаходилося на спрощеній системі оподаткування і сплачувало єдиний податок, його дохід за цей період за даними форми № 2-м становив 8 000 000 грн.; з липня перейшло на загальну систему оподаткування і за друге півріччя заробило 15 000 000 грн. (ця сама сума відображена в ряд. 01 декларації з податку на прибуток за 2015 рік). Чи потрібно такому підприємству подавати декларацію за I квартал 2016 року?

Так, потрібно. Пояснимо чому.

Тут працює все та ж норма пп. «в» п. 137.5 ПК (див. відповідь на попереднє запитання). А саме: якщо у Звіті про фінансові результати за минулий звітний рік у платника податку на прибуток загальна сума доходу перевищила 20 млн грн., такий платник не звільняється від щоквартального подання декларації.

Тому, незважаючи на те що у нашого підприємства в рядку 01 декларації за 2015 рік відображено дохід у сумі 12 000 000 грн., – такому підприємству доведеться протягом 2016 року подавати декларації кожного кварталу. Адже за даними його фінансової звітності за 2015 рік загальна сума доходу становить 23 000 000 грн.

Чи потрібно було такому підприємству застосовувати коригування на різниці для визначення об'єкта оподаткування за 2015 рік?

Ні, не потрібно було. Пославшись на пп. 134.1.1 ПК, фахівець ДФС роз'яснив, що оскільки дохід суб'єк­та господарювання як платника податку на прибуток за 2015 рік не перевищив 20 млн грн., то коригувати бухгалтерський фінрезультат не потрібно. Незважаючи на те, що дохід за формою № 2 становить більше 20 млн грн.

У чому ж різниця між цими двома відповідями – нашою і фахівця ДФС? Адже підприємство заробило за рік більше 20 млн грн. Виходить, що в одному випадку цей критерій застосовується, а в другому – ні?

Зараз пояснимо. Річ у тому, що, як випливає із чинних норм ПК, поріг у 20 млн грн. застосовується для різних цілей. І тому використовувати його в кожному конкретному випадку потрібно з огляду на різні норми ПК, наприклад:

  • мета – не застосовувати коригування бухгалтерського фінрезультату до оподаткування на різниці. У цьому випадку потрібно користуватися нормою пп. 134.1.1 ПК. Тобто проконтролювати, щоб дохід від усіх видів діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, за останній звітний рік не перевищував 20 млн грн.
    Зверніть увагу: у пп. 134.1.1 ПК не згадується про показники фінзвітності. Тому вважаємо, що в цьому випадку критерій «20 млн грн.» застосовується до суми доходу, заробленої саме платником податком на прибуток, а не в цілому суб'єктом господарювання. Наприклад, якщо дохід платника податку на прибуток за 2015 рік (ряд. 01 декларації) не перевищив 20 млн грн., такому платникові не потрібно застосовувати коригування на різниці і протягом 2016 року. Але якщо за підсумками 2016 року платник заробить більше 20 млн грн., йому доведеться застосувати коригування до бухгалтерського фінрезультату до оподаткування за весь 2016 рік тощо;
  • мета – не подавати декларацію щоквартально. Тоді потрібно користуватися нормою пп. «в» п. 137.5 ПК. Тобто проконтролювати, щоб річний дохід від усіх видів діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений згідно з показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за минулий звітний рік, не перевищував 20 млн грн. Таким чином, у цьому випадку потрібно орієнтуватися на суму доходу, заробленого за минулий звітний рік підприємством у цілому, незалежно від того, яку систему оподаткування воно застосовувало протягом цього року.
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
11.04.2025
Іноземні доходи фізосіб: як задекларувати та оподаткувати
З початком широкомасштабної війни різко збільшилося число українців, які отримують іноземні доходи, зокрема у вигляді зарплати, благодійної допомоги, дивідендів тощо. З’ясуємо, чи треба декларувати та оподатковувати такі доходи. З початком широкомасштабної війни різко збільшилося число українц...
07.04.2025
Запит від податкової щодо невідповідності податку на прибуток динаміці доходу: як пояснити?
Ситуація. Надійшов письмовий запит від ДПС про неадекватне нарахування податку на прибуток, оскільки проти минулого року дохід зріс, а податок на прибуток, навпаки, зменшився. Запитання. Чи треба реагувати на такий запит? Якщо треба, то як відповісти на нього? Чи є якийсь шаблон тощо? Коротка відп...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
27.06.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
23.04.2025
Безплатне отримання ОЗ від резидента
Підприємство може отримати об’єкт основних засобів (далі – ОЗ) як за плату, так і безплатно. В останньому випадку бухгалтерів зазвичай цікавить, як визначити вартість об’єкта, за якою його потрібно оприбуткувати, та яким документом підтвердити таку вартість. У статті розповімо, як ...
Нове
27.06.2025
Чи можна платнику єдиного податку продавати товари за подарункові сертифікати?
Платник єдиного податку має намір продавати подарункові сертифікати, які потім буде приймати в оплату товарів у своєму магазині. З’ясуємо, чи дозволена така схема роботи на єдиному податку і які податкові ризики вона може нести. Платник єдиного податку хоче продавати подарункові сертифікати рі...
23.06.2025
У звітному місяці не було оподатковуваних операцій: чи потрібно розподіляти вхідний ПДВ?
У звітному місяці були лише операції, що не обкладаються ПДВ? І ви не знаєте, чи потрібно в такому разі робити розподіл вхідного ПДВ і нараховувати компенсуючі зобов’язання? У статті ми відповімо на це запитання, а також пояснимо, як нараховувати податкові зобов’язання у разі здійснення ...
23.06.2025
Працевлаштування іноземців: нюанси оформлення
У статті розглянуто, яких вимог законодавства потрібно дотримуватися роботодавцям у разі прийняття на роботу іноземців, а також які документи слід оформити як роботодавцю, так й працівнику-іноземцю. Українська компанія хоче запросити на роботу спеціаліста, який є іноземним громадянином. Як оформити ...
Кращі матеріали