• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як визначити дохід за минулий звітний рік, якщо частина доходу отримана на спрощеній системі?

Загальний дохід підприємства за 2015 рік за даними форми № 2-м становить 23 000 000 грн., при цьому підприємство: із січня по червень було платником податку на прибуток, його дохід за цей період становив 12 000 000 грн.; з липня по грудень знаходилося на спрощеній системі оподаткування і сплачувало єдиний податок. Дохід за цей період – 11 000 000 грн. З 1 січня 2016 року підприємство знову є платником податку на прибуток. Чи потрібно йому подавати декларацію з податку на прибуток за I квартал 2016 року?

На жаль, подавати квартальну декларацію потрібно. Формально цього вимагають норми Податкового кодексу (далі – ПК). Пояснимо чому.

Згідно з пп. «в» п. 137.5 ПК право подавати декларацію один раз на рік надане платникам податку на прибуток, у яких дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) за попередній рік, згідно з показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), не перевищує 20 млн грн.

При цьому з тексту пп. «в» п. 137.5 ПК не можна зробити чіткий висновок про те, що підприємство повинне отримати такий обсяг доходу тільки в періоді застосування загальної системи оподаткування. Тому залишається припустити, що якщо за даними фінансової звітності підприємства його дохід за минулий рік перевищив 20 млн грн. і таке підприємство є в поточному звітному році платником податку на прибуток, йому доведеться цього року подавати декларацію з податку на прибуток щоквартально.

Таким чином, хоча підприємство як платник податку на прибуток у 2015 році заробило тільки 12 000 000 грн., йому, швидше за все доведеться у 2016 році звітувати щоквартально.

Загальний дохід підприємства за 2015 рік за даними форми № 2-м становить 23 000 000 грн., при цьому підприємство: із січня по червень знаходилося на спрощеній системі оподаткування і сплачувало єдиний податок, його дохід за цей період за даними форми № 2-м становив 8 000 000 грн.; з липня перейшло на загальну систему оподаткування і за друге півріччя заробило 15 000 000 грн. (ця сама сума відображена в ряд. 01 декларації з податку на прибуток за 2015 рік). Чи потрібно такому підприємству подавати декларацію за I квартал 2016 року?

Так, потрібно. Пояснимо чому.

Тут працює все та ж норма пп. «в» п. 137.5 ПК (див. відповідь на попереднє запитання). А саме: якщо у Звіті про фінансові результати за минулий звітний рік у платника податку на прибуток загальна сума доходу перевищила 20 млн грн., такий платник не звільняється від щоквартального подання декларації.

Тому, незважаючи на те що у нашого підприємства в рядку 01 декларації за 2015 рік відображено дохід у сумі 12 000 000 грн., – такому підприємству доведеться протягом 2016 року подавати декларації кожного кварталу. Адже за даними його фінансової звітності за 2015 рік загальна сума доходу становить 23 000 000 грн.

Чи потрібно було такому підприємству застосовувати коригування на різниці для визначення об'єкта оподаткування за 2015 рік?

Ні, не потрібно було. Пославшись на пп. 134.1.1 ПК, фахівець ДФС роз'яснив, що оскільки дохід суб'єк­та господарювання як платника податку на прибуток за 2015 рік не перевищив 20 млн грн., то коригувати бухгалтерський фінрезультат не потрібно. Незважаючи на те, що дохід за формою № 2 становить більше 20 млн грн.

У чому ж різниця між цими двома відповідями – нашою і фахівця ДФС? Адже підприємство заробило за рік більше 20 млн грн. Виходить, що в одному випадку цей критерій застосовується, а в другому – ні?

Зараз пояснимо. Річ у тому, що, як випливає із чинних норм ПК, поріг у 20 млн грн. застосовується для різних цілей. І тому використовувати його в кожному конкретному випадку потрібно з огляду на різні норми ПК, наприклад:

  • мета – не застосовувати коригування бухгалтерського фінрезультату до оподаткування на різниці. У цьому випадку потрібно користуватися нормою пп. 134.1.1 ПК. Тобто проконтролювати, щоб дохід від усіх видів діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, за останній звітний рік не перевищував 20 млн грн.
    Зверніть увагу: у пп. 134.1.1 ПК не згадується про показники фінзвітності. Тому вважаємо, що в цьому випадку критерій «20 млн грн.» застосовується до суми доходу, заробленої саме платником податком на прибуток, а не в цілому суб'єктом господарювання. Наприклад, якщо дохід платника податку на прибуток за 2015 рік (ряд. 01 декларації) не перевищив 20 млн грн., такому платникові не потрібно застосовувати коригування на різниці і протягом 2016 року. Але якщо за підсумками 2016 року платник заробить більше 20 млн грн., йому доведеться застосувати коригування до бухгалтерського фінрезультату до оподаткування за весь 2016 рік тощо;
  • мета – не подавати декларацію щоквартально. Тоді потрібно користуватися нормою пп. «в» п. 137.5 ПК. Тобто проконтролювати, щоб річний дохід від усіх видів діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений згідно з показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за минулий звітний рік, не перевищував 20 млн грн. Таким чином, у цьому випадку потрібно орієнтуватися на суму доходу, заробленого за минулий звітний рік підприємством у цілому, незалежно від того, яку систему оподаткування воно застосовувало протягом цього року.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як визначити дохід за минулий звітний рік, якщо частина доходу отримана на спрощеній системі?