Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Електронне адміністрування ПДВ: зміни до Порядку

10.11.2020 496 0 1

Уряд постановою від 28.10.20 р. № 1024 вніс зміни до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569 (далі – Порядок № 569). Зміни запрацювали з 04.11.20 р. Розглянемо їх докладніше.

Загалом оновлення Порядку № 569 завдячує змінам до Податкового кодексу (далі – ПК), унесеним Законом від 16.01.20 р. № 466-ІХ, які набули чинності ще 23.05.20 р. Ідеться про доповнення щодо розрахунку компонента формули ∑ПопРах та проведення перерахунку реєстраційної суми в разі скасування рішення про анулювання ПДВ-реєстрації платника.

Крім того, вважаємо, варте уваги й уточнення порядку обрахунку показника ∑Перевищ. З нього й розпочнемо наш огляд змін.

Розрахунок показника ΣПеревищ

Його визначають як різницю між сумами задекларованих податкових зобов’язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента з місцем постачання на митній території України та сумами ПДВ-зобов’язань платника з ПН/РК, складених ним за такими операціями та зареєстрованих у ЄРПН. Тобто цей показник має виникати або збільшуватися у платника, якщо він зареєстрував у ЄРПН не всі складені ним ПН/РК, податкові зобов’язання з яких було задекларовано.

Спершу його визначали як різницю між загальною сумою задекларованих ПДВ-зобов’язань та загальною сумою ПДВ-зобов’язань із зареєстрованих ПН/РК. Однак пізніше було змінено алгоритм розрахунку, оскільки, зі слів контролерів, це передумова для реалізації права платників ПДВ реєструвати ПН/РК за рахунок так званого «другого ліміту» із п. 2001.9 ПК.

І тепер для обрахунку показника ∑Перевищ спершу визначають суми перевищення окремо за кожен звітний період, а потім їх підсумовують (див. роз’яснення ZN045431 з категорії 101.17 розд. «Запитання – відповіді з Бази знань ЗІР).

Для того щоб помісячний розрахунок показника ∑Перевищ мав нормативне підґрунтя, до п. 9 Порядку № 569 внесли уточнення: «Загальна сума перевищення (∑Перевищ) визначається за кожний звітний (податковий) період наростаючим підсумком».

На разі важко сказати, чи спровокують ці зміни доопрацювання алгоритму обчислення показника ∑Перевищ. Адже на сьогодні залишаються актуальними проблеми некоректного списання реєстраційного ліміту платникам ПДВ через появу місячного показника ∑Перевищ у разі реєстрації РК до помилкових ПН, розблокування мінусових РК.

Розрахунок показника ∑ПопРах

Згідно з новим абзацом шостим п. 9 Порядку № 569 під час розрахунку показника ∑ПопРах також ураховують суму коштів, вилучених контролюючим органом відповідно до ст. 95 «Продаж майна, що перебуває в податковій заставі» ПК у рахунок погашення податкового боргу з ПДВ за задекларованими до сплати податковими зобов’язаннями за періоди, починаючи з 01.07.15 р., визначеними платником у декларації з ПДВ або уточнюючому розрахунку.

Аналогічну норму містить п. 2001.3 ПК починаючи з 23.05.20 р. Тож саме з цієї дати у платників ПДВ реєстраційна сума (ΣНакл) має збільшуватися на такі зарахування на електронний ПДВ-рахунок.

Якщо анулювання ПДВ-реєстрації скасовано

У разі скасування рішення ДПС про анулювання ПДВ-реєстрації платника за рішенням суду (яке набрало законної сили) або рішенням податкового органу вищого рівня реєстраційну суму (ΣНакл) такого платника повинні перерахувати за звітний період, в якому відбулося анулювання реєстрації, яку скасовано (п. 2001.3 ПК).

У новому п. 71 Порядку № 569 уточнили, що такий перерахунок здійснює ДПС шляхом перерахунку реєстраційної суми окремо за кожним компонентом формули її обрахунку.

Зробити це мають податківці протягом 3 робочих днів, що настають за днем унесення ними до Реєстру платників ПДВ змін щодо скасування анулювання ПДВ-реєстрації такого платника.

Реєстраційну суму не перераховують лише у двох випадках, а саме, якщо на момент скасування рішення про анулювання ПДВ-реєстрації:

  • особа застосовує спрощену систему оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ;
  • повторна ПДВ-реєстрація (наступна за скасованою) такої особи є анульованою з підстав, передбачених п. 184.1 ПК.

Решта змін до Порядку № 569 є лише «косметичними».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали