Акценти цієї статті:
Обов'язок громадян декларувати доходи, отримані у звітному році, передбачений ст. 67 Конституції та п. 179.1 Податкового кодексу (далі – ПК).
Декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) громадяни подають до контролюючого органу (органу ДФС) за своєю податковою адресою. Податковою адресою вважається місце проживання фізичної особи, за яким вона стає на облік в органі ДФС як платник податків (п. 45.1 ПК).
Заповнити і подати декларацію може як сам декларант, так і інша особа, нотаріально уповноважена на ці дії платником податків (п. 179.5 ПК).
Подати декларацію за підсумками року зобов'язані:
1. Фізособи, які в 2016 році отримали від особи, яка не є податковим агентом, доходи у вигляді (пп. 168.2.1 ПК):
Хто не є податковим агентом?
Податковими агентами не є звичайні фізособи (як резиденти, так і нерезиденти), які не мають статусу суб'єкта підприємницької діяльності та не зареєстровані в органах ДФС як особи, які провадять незалежну професійну діяльність (пп. 168.2.2 ПК).
2. Особи, які отримали в 2016 році доходи, що не обкладалися ПДФО при їх нарахуванні або виплаті, але при цьому не звільнені від оподаткування, у вигляді (пп. 168.1.3 ПК):
3. Особи, які отримали в 2016 році доходи від продажу власної (пп. 165.1.24 ПК):
4. Фізичні особи, які отримали в 2016 році іноземні доходи (пп. 170.11.1 ПК). Нагадаємо, іноземними доходами визнаються доходи (прибуток), отримані із джерел за межами України (пп. 163.1.3 ПК).
5. Фізособи, які отримали у 2016 році дохід від провадження незалежної професійної діяльності (адвокати, нотаріуси, аудитори, художники та ін.) (п. 178.4 ПК).
6. Іноземні громадяни, які у 2016 році отримали статус резидента України (пп. 170.10.4 ПК).
Нормами ПК передбачені категорії платників, які не зобов'язані, але мають право подати декларацію. До них належать:
1. Резиденти, що мають право на податкову знижку з ПДФО за результатами 2016 року, які бажають реалізувати таке право (п. 166.1, пп. «а» п. 176.1 ПК).
2. Особи, які бажають отримати з бюджету суму переплати ПДФО, що виникла:
Від обов'язку декларувати доходи звільняються особи, які отримували доходи (п. 179.2 ПК):
Крім того, від декларування звільняються фізичні особи незалежно від виду і суми отриманих доходів, які (п. 179.4 ПК):
Декларацію від імені платника податків, який протягом звітного року отримав дохід, що підлягає декларуванню, зобов'язані подати:
У загальному випадку декларацію слід подати до контролюючого органу до 1 травня поточного року (пп. 49.18.4 ПК). Цього року граничний строк подання декларації припав на 30 квітня – вихідний день, тому останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним днем, тобто 3 травня (середа) (п. 49.20 ПК).
Фізособи, які хочуть реалізувати своє право на податкову знижку за результатами 2016 року, мають право подати декларацію до кінця 2017 року (пп. 166.4.3 ПК). Проте якщо протягом звітного року вони отримували доходи, що підлягають обов'язковому декларуванню, то їм доведеться подати декларацію в загальновстановлені строки, тобто не пізніше 03.05.17 р.
Для платників податків – резидентів, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, установлено свій строк подання декларації: не пізніше ніж за 60 календарних днів (далі – к. д.) до від'їзду (п. 179.3 ПК). Такий строк пояснюється тим, що контролюючий орган протягом 30 к. д. після отримання декларації повинен перевірити суму ПДФО до сплати, факт її сплати і видати декларанту довідку про таку сплату і про відсутність податкових зобов'язань із цього податку. Ця довідка є підставою для проведення митних процедур. Завважимо, що в цьому випадку декларація повинна бути подана незалежно від того, які доходи отримував платник податків у звітному році: такі, що підлягають декларуванню, чи тільки зарплату та інші доходи, уже обкладені ПДФО при їх виплаті податковим агентом.
Декларація подається до органу ДФС за податковою адресою платника податків (місцем проживання фізособи) одним із способів на розсуд декларанта (п. 49.5 ПК; п. 4 Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.15 р. № 859):
Остаточну суму ПДФО і, відповідно, військового збору за звітний податковий період фізособи – платники податків визначають самостійно в поданій ними декларації (п. 178.7 ПК). Сплатити податок потрібно до 1 серпня року, що настає за звітним (п. 179.7 ПК). Тобто граничним строком сплати ПДФО і військового збору за 2016 рік є 31 липня 2017 року (понеділок).
Контролюючий орган може донарахувати податок після перевірки даних декларації. Донараховану суму платник податків зобов'язаний сплатити протягом 10 к. д., що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (якщо тільки протягом зазначеного строку він не розпочав процедуру оскарження цього рішення) (п. 57.3 ПК).
За підсумками декларування може виникнути переплата ПДФО. Сума податку, яка повинна бути повернена платникові податків із бюджету, зараховується на його поточний рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або направляється поштовим переказом за податковою адресою, зазначеною в декларації, протягом 60 к. д. після подання декларації (п. 179.8 ПК).
За неподання або несвоєчасне подання декларації, а також за включення до декларації перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат декларанту загрожує адміністративна відповідальність у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 3 до 8 НМДГ (від 51 до 136 грн.) (ст. 1641 КУпАП).
А за несвоєчасну сплату задекларованого ПДФО і військового збору (у т. ч. сум, донарахованих органом ДФС у результаті перевірки декларації) передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафу в розмірі (п. 126.1 ПК):
Крім того, у разі прострочення платежу доведеться сплатити і пеню, яка нараховується на суму податкового боргу за кожний календарний день прострочення з розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ, що діє на день виникнення такого боргу або на день його погашення (ст. 129 ПК).