Цілий рік платники податку на прибуток очікували внесення змін до діючої форми декларації із цього податкуі (затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну від 28.04.17 р. № 467). Адже з 1 січня 2018 року в Податковому кодексі (далі – ПК) з'явилися нові норми, що стосуються оподаткування прибутку, які вимагали свого відображення і у звітності. Але при поданні квартальної декларації за 2018 рік платникам доводилося обходитися ще «старою» формою, додаючи до неї додаткові пояснення.
Тепер наказом Мінфіну від 19.10.18 р. № 842 форму декларації приведено у відповідність із діючими правилами оподаткування прибутку. Таким чином, при складанні декларації за 2018 рік платники зможуть максимально коректно відобразити в оновленій формі свої зобов'язання з податку на прибуток.
Оновлення внесено до заголовної частини декларації, а також до додатків ЗП, ПН і РI. Розглянемо по порядку.
Зміни в цій частині декларації в основному викликані нормою п. 297.5 ПК, що набула чинності із 1 січня 2018 року. Нагадаємо, даним пунктом прямо встановлено обов'язок єдинника будь-якої групи нараховувати та сплачувати податок на доходи нерезидента в порядку, розмірі та у строки, установлені для платників податку на прибуток розділом III ПК. Звичайно, це спричиняє й обов'язок єдинника подавати декларацію з податку на прибуток із додатком ПН за звітні періоди, у яких виплачувався дохід нерезиденту (п. 49.2).
У зв'язку із цим у полі 9 «Особливі відмітки» декларації тепер передбачена додаткова позначка, яка свідчить про те, що декларація подається єдинником.
Крім того, назву поля 5 «Код за ЄДРПОУ1» замінили на «Податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта1». Щоб фізособи-єдинники, у яких немає коду ЄДРПОУ або податкового номера, могли без проблем могли вказати свої дані в декларації.
Попутно зазначимо, що заміна найменування поля «Код за ЄДРПОУ» на «Податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта» відбулася також у додатках АВ, ЗП, ПН, ТЦ, ВП, ПЗ, АМ і ЦП.
Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року підрозд. 4 розд. ХХ ПК доповнено пунктом 15. Згідно з даним пунктом суму податку на прибуток за звітний період можна зменшити на суму акцизного податку, сплаченого за дизельне паливо, яке використане дизельними локомотивами та самоскидами вантажопідйомністю більше 75 т.
Якщо ж платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку або сума податку виявилася менша від суми акцизного податку, тоді сума перевищення акцизного податку над податком на прибуток:
Зменшення податку на прибуток на суму акцизного податку тепер можна відобразити в новому рядку 16.5 додатка ЗП.
Найменування видів доходів нерезидента в рядках 22 і 25 додатка ПН приведено у відповідність із діючими нормами ПК, а саме пп. 141.4.10 і п. 46 підрозд. 4 розд. ХХ.
Найбільш масштабні зміни внесено до додатка РI – у ньому з'явилися додаткові рядки. Їх можна поділити на дві групи:
Наприклад, у додатку РI тепер відображаються нові різниці, пов'язані: