Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Блокування мінусових РК на неплатника: як довести право на зменшення ПДВ

05.06.2020 3428 0 2

Останнім часом робота СМКОР додає клопоту бухгалтерам. І річ не лише в «завислих» на реєстрації податкових накладних (далі – ПН), але й у блокуванні, здавалося б, безпечних документів – розрахунків коригування (далі – РК) на зменшення для покупців-неплатників. Великою мірою, якщо вже ПН зареєстрували колись, то максимум, на що здатен РК, це відновити статус-кво та звести до нуля вже заявлений ПДВ. Утім, з погляду бюджетних інтересів, ідея зменшення зобов’язань також видається ризикованою.Тож пройдемося по найактуальніших запитаннях цієї теми.


Запитання – відповіді

Запитання 1. Які підстави для блокування мінусових РК? Усі такі РК блокують чи вибірково? Чи рятує позитивна історія платника?

Відповідь: Справді, згідно з п. 5–7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.19 р. № 1165 (далі – Порядок № 1165), такий РК блокують, якщо його:

  • або складено платником, який відповідає критеріям ризиковості (про наявність ознаки можна дізнатися у Електронному кабінеті платника у вкладці «Моніторинг ПН/РК», розділ «Відповідність критеріям ризиковості»),
  • або подано після спливу 14 календарних днів (далі – к.д.) з дати складання ПН, а постачальник не має позитивної історії.

Розповімо більш докладно.

За загальним порядком, ПН/РК спочатку перевіряють на ознаки безумовної реєстрації (п. 3 Порядку № 1165). Однак у винятках опинилися РК, складені на неплатників. Тому безумовна реєстрація для таких РК – це взагалі недосяжна мета.

На другому етапі моніторингу перевіряють, хто саме склав РК. Якщо платник має ознаки ризиковості, то РК, знову ж таки, заблокують. Критерії ризиковості викладено в додатку 1 до Порядку № 1165. І, можливо, найнепередбачуваний із них міститься в п. 8: податківці мають податкову інформацію, на підставі якої вони вирішили віднести платника ПДВ до ризикових. Тож тут РК заблокують, і позитивна історія не врятує.

Також можуть заблокувати РК, якщо сам платник не є ризиковим, але ризиковою є операція. Критерії для окремих операцій викладено в додатку 3 до Порядку № 1165. Зокрема, згідно з п. 6 ризиковою визнають операцію, якщо РК на неплатника на зменшення подано після спливу 14 к. д. із дня складання зареєстрованої ПН. Однак, хоч операція і виявилася ризиковою, РК не заблокують, якщо платник податку має позитивну податкову історію (п. 7 Порядку № 1165).

Зверніть увагу: усі маніпуляції з ПН та РК можуть відбуватися навіть протягом одного періоду (місяця) і, на перший погляд, не віщувати бурі. Наприклад, можна скласти ПН у першій половині місяця, припустімо 1 червня. Тоді зареєструвати її можна протягом усього червня. А 30 червня схаменутися: мовляв, вона помилкова, треба ж відкоригувати! Але реєстрація поданого 30 червня РК відбудеться вже далеко поза межами 14 к. д. з дати складання ПН (1 червня). Отже, без позитивної податкової історії платника такий РК заблокують…

Запитання 2. Як розблокувати реєстрацію РК? Який документ допоможе, якщо РК склали, щоб скасувати помилково складену ПН? Чи допоможе бухдовідка про виправлення помилки в бухобліку?

Відповідь: Якщо РК заблокували внаслідок ризиковості платника податку (див. вище), то спочатку треба взятися за вилучення з переліку ризикових (п. 6 Порядку № 1165). Тобто подати до ДПС в електронній формі документи, які свідчать про реальність господарської діяльності платника ПДВ: договори, довіреності, первинні та розрахункові документи, документи про підтвердження відповідності продукції тощо. І лише позбувшись ознак ризикового платника податку (а на прийняття рішення податківці мають сім робочих днів), можете переходити до розблокування РК (див. далі).

Якщо ж РК заблокували внаслідок ризиковості операції (і платник податку не мав позитивної податкової історії), то можна одразу доводити реальність операції. Рецепт схожий до оскарження ризиковості платника: треба подати до ДПС в електронному вигляді документи, що підтверджують реальність операції за конкретним РК. Тож і перелік доказів у п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.19 р. № 520, майже ідентичний: договори, довіреності, первинні документи на постачання/отримання, транспортування, зберігання, розрахункові документи, документи про якість.

Зменшення податкових зобов’язань може відбуватися з різних підстав, тож їх також треба підтвердити. Наприклад, якщо надано післяреалізаційну знижку, це можна довести положеннями договору, наказом про проведення акції, положенням про знижки, відомостями за Дт субрахунку 704. Якщо ж відбулося повернення товару з видачею коштів на суму більше 100 грн, то згадаймо акт про видачу коштів (п. 8 розд. ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547, ІПК ДФС від 14.05.19 р. № 2141/6/99-99-14-05-01-15/ІПК). Урешті-решт, ПН могла виявитися зайвою або ж містити помилкові дані. І тепер потрібно скасувати в ЄРПН відомості про таке постачання. Тоді доводити помилковість операції можна за допомогою, зокрема, бухгалтерської довідки (див. наприклад, постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18.02.19 р. у справі № 2040/5530/18). Однак навіть у разі доведення помилковості складання зареєстрованої ПН та потреби в реєстрації РК від податківців можна дістати відмову з підстав… недостатності документів або ж складення їх із порушенням (див. наприклад, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.03.18 р. у справі № 826/14361/17). Утім, цілком можливо, що мотивація податківців інша: намагання поставити хрест на спробі платника ПДВ зменшити податкові зобов’язання. Далі – оскарження рішення (в адміністративному чи судовому порядку).

Запитання 3. Що буде, якщо не розблоковувати РК? Якщо його не розблокували під час карантину, чи діє звільнення від штрафів?

Відповідь: Так, податківці навіть радять у певних випадках не перейматися та не розблоковувати ПН/РК: «У разі зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) зайво (помилково) складених ПН/РК платник податку може не подавати пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН» (див. категорію 101.18 ЗІР). Утім, вище ми сказали: цей шлях може потягнути суперечку щодо коригування податкових зобов’язань, якщо їх уже встигли задекларувати. Тому що буде складно відстояти зменшення ПДВ без реєстрації РК. Також заблокований РК не поверне реєстраційний ліміт, який зменшили під час реєстрації ПН. Якщо ж заблокований РК пов’язаний зі зменшенням обсягів постачання і ви вирішили не подавати документи, то за рік можна чекати на штраф за ст. 1201 ПК у розмірі 50 % від суми ПДВ. Адже штраф накладають на особу, яка зобов’язана зареєструвати РК. А такою особою у відносинах з покупцем – неплатником ПДВ є сам постачальник. Тож якщо колись у майбутньому податківці з’ясують, що РК було заблоковано, але зменшення обсягів постачання мало місце, то замість вибачень за недолуге блокування платник податку отримає штраф 50 % від суми ПДВ (див. відповідь у категорії 101.28 ЗІР, ІПК ДПС від 02.04.20 р. № 1374/10/33.1-09/ІПК).

І насамкінець – про карантинні послаблення. Справді, на сьогодні і до останнього дня місяця, в якому завершується дія карантину, не застосовують штраф за нереєстрацію ПН/РК (див. відповідь у категорії 101.28 ЗІР, ІПК ДПС від 12.05.20 р. № 1958/6/99-00-04-01-03-06/ІПК, п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Однак після закінчення цього терміну руки у податківців будуть розв’язані. Тож заблоковані / не зареєстровані РК все одно можуть засмутити постачальників уже після завершення карантину.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали