• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів: як нараховувати і сплачувати?

Роман Радченко

06.04.2016 1111 0 1

Підприємство в декларації розрахувало податок на прибуток, але в результаті його зменшення в додатку ЗП до сплати податку немає. Чи можна в такому випадку при виплаті дивідендів скористатися нормою пп. 57.11.2 Податкового кодексу (далі – ПК) про нарахування авансового внеску з податку на прибуток із суми перевищення дивідендів над об’єктом оподаткування?

Так, можна. Відповідно до абзацу другого пп. 57.11.2 ПК авансовий внесок розраховується із суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

Таким чином, основними чинниками, які впливають на визначення суми авансових внесків при виплаті дивідендів, є значення об’єкта оподаткування і факт погашення грошового зобов’язання з податку на прибуток.

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається відповідно до положень статті 134 ПК і відображається в рядку 04 податкової декларації за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897.

Відповідно до пп. 14.1.39 ПК грошове зобов’язання платника податків – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання.

Відповідно до абзацу першого п. 57.1 ПК платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації. У разі недотримання вимог цього абзацу в платника податку виникає податковий борг.

У той же час, якщо за результатами обрахунку податкового зобов’язання платника податку значення такого показника дорівнює або менше нуля, то грошове зобов’язання з цього податку дорівнює нульовому значенню і може вважатися погашеним на 11-й календарний день, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Таким чином, наявність зменшеного податкового зобов’язання з податку на прибуток, що не призвело до сплати грошового зобов’язання, не заважає визначати суму авансових внесків із податку на прибуток із суми перевищення дивідендів над значенням об’єкта оподаткування з податку на прибуток.

Підприємство станом на 01.01.16 р. має переплату по авансових внесках із податку на прибуток, що сплачувались при виплаті дивідендів (вони не змогли взяти участь у зменшенні податку на прибуток за 2015 рік). Чи можна при виплаті дивідендів за 2015 рік не сплачувати авансовий внесок у сумі такої переплати?

Ні, не можна. Відповідно до абзацу першого пп. 57.11.2 ПК емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Сума сплачених авансових внесків із податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого в податковій декларації за звітний (податковий) рік.

Сума сплачених авансових внесків із податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).

Водночас відповідно до листа ДФС від 28.01.16 р. № 2779/7/99-99-19-02-01-17 сума сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів, що не врахована в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток за звітний період, у якому сплачено таку суму авансових внесків, повинна враховуватися в рахунок зменшення податкового зобов’язання наступних звітних (податкових) періодів до її повного погашення.

Таким чином, сума сплачених авансових внесків із податку на прибуток ураховується тільки в рахунок зменшення податкових зобов’язань із податку на прибуток і не вважається переплатою з «дивідендних» авансових внесків. Тому наявність попередньо нарахованих та сплачених авансових внесків із податку на прибуток при виплаті дивідендів не звільняє від сплати авансових внесків у подальшому.


Погоджено із Світланою Тимощук, начальником відділу розгляду звернень Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФС України

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів: як нараховувати і сплачувати?