Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Ярослав Краснопольський: «Найважчі часи очікуються в 2016 році»

Успішна посівна кампанія – міцний фундамент для забезпечення продовольчої безпеки та формування експортного потенціалу нашої держави. Щоб отримати високі врожаї, необхідна скоординована і злагоджена робота всіх учасників аграрного ринку. Про це йшлося під час регіональної наради, яка відбулася на Київщині (смт Чабани) під головуванням першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Ярослава Краснопольського.

1 из 1

Краснопольский Ярослав Васильович – народився 16 березня 1961 року у м. Рівне. У 1984 році закінчив Українську сільськогосподарську академію у м. Київ (зооінженер). Працював зоотехніком-селекціонером у колгоспі «Зоря комунізму», директором комбінату побутових послуг в агрофірмі «Зоря комунізму» (Рівненська область). У 1993 - 1996 роках – перший заступник генерального директора виробничо-фінансової компанії «Райз» (м. Рівне). У 2000 - 2005 роках – генеральний директор дочірнього підприємства «Райз-Агросервіс» (м. Київ). У 2007 – бізнес-консультант, директор по маркетингу товариства з обмеженою відповідальністю, «Вітера Україна» (м. Київ). Із січня-2015 – перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України.
Нагороджений почесної грамотою Кабінету Міністрів України. Одружений, має сина та дві доньки.


– Ярославе Васильовичу, останнім часом про Україну говорять як про забуту житницю Європи. З огляду на це сьогодні перед нами постає хвилююче питання: у цьому році ми будемо з хлібом?

– Я впевнений, що ми виконаємо ключове завдання – забезпечимо Україну хлібом. Мінагрополітики вже розглянуло практично всі проблемні питання, щоб успішно завершити посів ранніх зернових та перейти до посіву інших культур. Загалом наші регіони забезпечені всіма необхідними компонентами – насінням, паливом та засобами захисту рослин. Є позитивні тенденції щодо забезпечення мінеральними добривами. Так, наприклад, вартість азотних добрив знизилася майже на одну тисячу грн. Дизельним пальним та бензином аграрії забезпечені на рівні 85% та 84% відповідно. Легше тим господарствам, що мали свій резервний запас палива. Інші, на жаль, змушені працювати «з коліс». Дана ситуація знаходиться на постійному контролі з боку Мінагрополітики. Про це засвідчили доповіді регіональних директорів департаментів агропромислового розвитку, яких ми заслуховували під час виїзної наради у Чабанах.

– Сьогодні представники агробізнесу змушені працювати у доволі складних економічних умовах. Так, за підрахунками науковців Інституту аграрної економіки, прямі затрати на проведення весняно-польових робіт повинні були скласти 31 млрд грн., згідно технологій за цінами 2014 року. Проте внаслідок подорожчання паливно-мастильних матеріалів та добрив затрати сільгоспвиробників збільшилися майже на 60 відсотків, тобто зросли до 50 млрд грн...

– Нам також про це відомо. Адже ми вже провели чотири кущові наради в різних регіонах України: на південному, західному, східному та центральному. Так, дійсно виникають проблеми, пов’язані з матеріально-технічним забезпеченням, оскільки дається взнаки брак коштів у аграріїв…

– Скільки грошей не вистачає для проведення весняно-польових робіт на сьогоднішній день?

– Близько 16 мільярдів гривень.

– Чим викликаний такий великий дефіцит коштів?

– Насамперед, це викликано зростанням долара, до якого «прив’язані» імпортні товари. Так сталось, що в аграрній сфері близько 75 відсотків складових собівартості культур – імпортні.

1 из 1

Під час весняної кампанїі- 2015 (станом на квітень) посів ярих зернових та зернобобових культур проведений на площі 2,2 млн га (третина від усієї посівної площі), з них посіяно ранніх зернових культур на площі 2,0 млн га. У тому числі: пшениці – 134 тис. га, ячменю – 1,5 млн, вівса – 202 тис., гороху – 166 тис. Посів кукурудзи проведено на площі 215 тис. га, цукрових буряків – 185 тис., а соняшнику – 661 тис.Озимі на зерно підживлені на площі 7,1 млн га, озимий ріпак – на площі 741 тис.


– Зважаючи на непросту ситуацію в країні, відразу ж напрошується питання: як надати фінансову допомогу аграріям?

– Є два шляхи вирішення цієї проблеми. Перший – матеріально-технічне забезпечення товарним кредитуванням з боку дистриб’юторів і виробників насіння та засобів захисту рослин. Ми намагаємося сприяти цьому процесу. Так, уже ухвалено цілу низки нормативно-правових актів, які полегшують діяльність наших дистриб’юторів. Другий шлях – отримання коштів через банківські кредити.

– Та хіба ж Ви не знаєте про грабіжницькі ставки з боку банків-кредиторів?

– Сьогодні ця ставка сьогодні складає майже 30 відсотків від кредитної суми. До речі, навіть на Заході кажуть, що при таких високих відсотках відкривати свій бізнес ніхто не ризикує.

– А що Ви можете сказати про допомогу з боку рідної держави?

– На державному рівні передбачена відповідна фінансова допомога: на підтримку аграріїв у держбюджеті-2015 закладено 300 мільйонів гривень…

– На жаль, це дуже мало, зважаючи на 16-мільярдний дефіцит «аграрних» коштів...

– Але ми все-таки сподіваємось, що державне фінансування зможе вплинути на зменшення відсоткової ставки. Тобто частина аграріїв отримає позики на кращих умовах.

– Як відомо, у цьому році стартувала податкова реформа. Які погляди Мінагрополітики щодо зменшення податкового тиску на агробізнес?

– Наше міністерство домоглося збереження пільгового оподаткування ПДВ у сфері рибальства, сільського та лісового господарства. Таким чином, для аграріїв заощаджено 16 млрд грн щороку. З цього приводу навіть були доволі серйозні дискусії з Міжнародним валютним фондом. Крім того, збережено єдиний податок (четверта групи платників податків). За прогнозами Мінагрополітики, найважчі часи і випробування очікуються в 2016 році. Адже сьогодні в аграріїв ще є певна акумуляція коштів завдяки податку на додану вартість. У подальшому потрібно серйозно замислитись над непростим питанням: яким чином (у разі відмови від пільгового оподаткування. – Ред.) ми зможемо надавати допомогу, наприклад, такій важливій галузі, як тваринницька? Навряд чи в наступному році вона витримає податкове навантаження на свій бізнес…

Розмову вів Валентин Ковальський

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали