Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Володимир Хоменко: «Ми проаналізуємо не тільки доходи, але й витрати всіх керівників»


«Про основи запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями» – так називається урядовий законопроект від 08.08.14 р. № 4449а, який готують до розгляду в профільному парламентському комітеті. У документі говориться про створення Служби фінансових розслідувань (СФР) – нового органу у сфері охорони економічної безпеки держави. Мета нового органу – протидія економічним злочинам. Автором цієї ідеї виступає перший заступник голови Державної фіскальної служби Володимир Хоменко. Саме його вважають одним із найбільш імовірних кандидатів на пост майбутнього керівника СФР.


Володимир Петрович Хоменко – перший заступник голови Державної фіскальної служби, заслужений юрист АР Крим, генерал-полковник податкової міліції.
Народився 26 липня 1954 року в селі Черемошне Погребищенського району Вінницької області.
1976 рік – закінчив Київський автомобільно-дорожній інститут (нині – Національний транспортний університет) за фахом «Економіка та організація автомобільного транспорту».
1986 рік – закінчив Академію МВС СРСР.
1986-1989 рр. – оперуповноважений управління по боротьбі з розкраданнями соціалістичної власності (м. Київ).
У роки незалежності був першим заступником голови Державної податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим.
Грудень 2007-го – вересень 2009 року – заступник міністра внутрішніх справ, голова Департаменту фінансових ресурсів і бухгалтерського обліку МВС.


– Володимире Петровичу, які, на Вашу думку, повинні бути відносини між бізнесом і майбутньою Службою фінансових розслідувань? 

– Насамперед, професійними. Тоді буде менше звернень до суду й ефективніше будуть вирішуватися насущні питання, які ми порушуємо на робочих зустрічах із бізнесом. Звичайно, ми будемо продовжувати боротьбу з економічною злочинністю, тіньовою економікою. Сьогодні це головне завдання податкової міліції, яка діє відповідно до норм Податкового кодексу. Крім того, нам удалося зруйнувати злочинні схеми колишнього Міністерства доходів. Вони були пов'язані з розкраданням бюджетних коштів та особистим збагаченням родини попереднього глави держави. У Державній фіскальній службі проводяться відповідні кадрові ротації. На зміну тим, хто використовував злочинні схеми, приходять нові люди, покликані працювати на державу і діяти в правовому полі.

1 из 1

«Назва законопроекту № 4449а не відповідає його змісту. Адже в ньому фактично визначаються не основи запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями, а правовий статус центрального органу виконавчої влади у сфері охорони економічної безпеки держави... За загальним правилом завданням законів є регулювання суспільних відносин, а не створення тих або інших органів виконавчої влади... Юридично сумнівним є пропозиція законопроекту про встановлення кримінальної відповідальності за «незаконне ввезення в Україну підакцизних товарів» (п. 2 ч. 1 розд. ІV Заключних і перехідних положень). Реалізація даного положення призведе до небажаної конкуренції норм кримінального закону та Митного кодексу (МК), оскільки зазначене правопорушення при наявності достатніх підстав може бути кваліфіковане за ст. 471 або 472 МК».

Із висновку Головного науково-експертного управління
Верховної Ради України за законопроектом № 44449


– Законопроект про СФР представлений від імені уряду, але його безпосереднім творцем уважають саме Вас. Чим це викликане? 

– Коли мене тільки призначали на посаду заступника міністра доходів і зборів, уряд прийняв рішення щодо створення нового органу – Служби фінансових розслідувань. На початку серпня у Верховну Раду передали відповідний законопроект. Сподіваюся, ця ініціатива знайде відгук і серед представників бізнесу та ЗМІ. Нам потрібен зворотний зв'язок, щоб отримати відповідь, чи потрібен такий орган Україні. Дотепер силові структури були засобом для перерозподілу бізнесу. У нас зовсім інший підхід. Насамперед ми повинні подолати корупцію, яка заважає легальному бізнесу. Я вже не говорю про скасування тих бар'єрів, які доводиться долати при створенні юридичної особи та організації роботи бізнесу. У таких випадках доводиться мати справу з різними фіскальними службами, податковими органами та іншими контролерами, яких сьогодні чимало...

– Можете їх перелічити? 

– Насамперед, це Державна фіскальна служба, до якої входять департамент боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, і податкова міліція. Аналогічні структури існують і в інших відомствах. Наприклад, при МВС працює департамент державної служби боротьби з економічною злочинністю, а при СБУ – головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки та департамент захисту економіки СБУ. Крім того, є Державна фінансова інспекція. Усі ці підрозділи потрібно ліквідувати, оскільки саме на їх базі буде створюватися Служба фінансових розслідувань.

– Що це дасть бізнесу? 

– Зменшиться тиск на бізнес, тобто не буде такої кількості контролерів, як сьогодні. Ми проводимо оперативно-розшукову діяльність для виявлення тіньових схем. Винних в економічних злочинах потрібно притягати до кримінальної відповідальності. Цього вимагає принцип неминучості покарання. Ми не можемо бути партнерами для тих, хто продовжує красти. Але потрібно працювати системно. Причини, що призводять до корупційних і тіньових схем, потрібно усувати.

– Можете навести конкретні приклади? 

– Я не буду зупинятися на конкретних прикладах. Скажу лише, що ми проаналізували тіньовий ринок алкогольних напоїв. Цей ринок був кримінальним ще в радянський час, таким же він залишається і сьогодні. Скільки було покладено голів за вплив на цей бізнес... А ми зробили прості кроки: взяли під контроль місця виготовлення та реалізації тіньової алкогольної продукції. Було встановлено, що тіньовий бізнес – це близько половини легального, який становить 50-55 млн л на рік. Тобто на нелегальний доводиться 25-27,5 млн л! Завдяки вжитим заходам нелегальний оборот зменшено в 5-6 разів.

– А коли Ви зможете знищити нелегальний бізнес на «усі сто»? 

– Це фантом! На «усі сто» його знищити неможливо.

– Чому? 

– Крадіжки цистернами встановити можна, а крадіжки каністрами – ні. Крім того, лівий спирт постачається ще й контрабандним шляхом.

– Тобто функції боротьби з фінансово-економічними злочинами Ви хочете зосередити в одних руках. Але таку ідею у свій час намагався реалізувати директор Національного бюро розслідувань Василь Дурдинець, який ще в «кумівські часи» хотів «позичити» відповідні підрозділи в СБУ та МВС. А що із цього вийшло... 

– Я особисто знайомий із Василем Васильовичем. Ми з ним говорили і про створення Служби фінансових розслідувань. Він був керівником Нацбюро, але не мав ні кадрів, ні фінансування, ні «свого» закону. А ми пішли іншим шляхом: підготували відповідні законопроекти та цілий пакет змін у дккілька сотень законодавчих актів.

– Як відомо, Верховна Рада не підтримала проект податкової реформи, яку запропонував уряд Яценюка. Де гарантія, що й Ваші голосні заяви не завершаться пшиком? 

– Я думаю, що нам усе-таки вдасться створити Службу фінансових розслідувань. Уже всім набридло дивитися на те, як крадуть з усіх боків. Ми організували широке обговорення цього питання...

– Щоб створити новий орган «під когось»? 

– Службу будуть створювати не під мене, Іванова, Петрова або Сидорова, а заради економічної безпеки держави. На зміну численним контролерам повинен прийти новий, більш ефективний орган. Таким чином, ми усунемо дублювання функцій різними міністерствами та відомствами. Я відкритий для діалогу. Якщо нас підтримають і журналісти, і бізнесмени, і правозахисники, то депутати Верховної Ради повинні будуть відреагувати?

– Депутати лобіюють «свої» закони... 

– Ми це знаємо. Скільки вже написано законів, скільки проведено заходів у Тендерній палаті, а порядку так і немає. Як розкрадали державні кошти через держзакупівлі, так і розкрадають. Тому я пропоную поіменне голосування. Нехай народ бачить, як голосують його обранці.

– На думку експертів, законопроект № 4449а майже нічим не відрізняється від дітища Азарова 2013 року. Говорять, Ви хочете створити новий каральний інструмент. Скажіть відверто, кого і як буде контролювати Служба фінансових розслідувань? 

– Ми проаналізуємо не тільки доходи, але й витрати всіх керівників. Для цього повинні бути прийняті відповідні закони. Адже насправді ці показники між собою дуже сильно відрізняються.

Згадайте, скільки разів це питання виносилося на голосування в сесійному залі парламенту, але його так і не прийняли. Тому що знають: є чого боятися. До речі, ми візьмемо це правило на озброєння при доборі кандидатів для роботи в СФР. Також передбачається створення відповідного реєстру, щоб представники бізнесу бачили, які підприємства фіктивні, а які ні. Нарешті Служба фінансових розслідувань створюється не для того, щоб воювати з бізнесом. Хто вбиває курку, що несе золоті яйця? Наїхати та відібрати – принципи минулого. Ми повинні від цього відійти і дати можливість бізнесу розвиватися. Це не пусті декларації. У будь-якій цивілізованій країні світу знають, що неможливо уникнути двох речей – смерті і податків. Ми теж повинні вибудувати таку систему, щоб бізнес спокійно працював і спокійно платив податки. Ви захищаєте свій бізнес, я – інтереси держави.

– У Кримінально-процесуальному кодексі передбачене створення Державного бюро розслідувань. Як цей орган повинен діяти, ураховуючи ідею про створення Служби фінансових розслідувань? 

– В урядовій концепції реформування передбачене створення такого органу. Можливо, це буде Державне бюро розслідувань або слідчий комітет. Але вже сьогодні зрозуміло, що слідство повинне бути сконцентроване в одній незалежній структурі. Зараз за дорученням прем'єра розробляється реформування всієї правоохоронної системи. Уже відбулося декілька засідань урядового комітету, присвячених цьому питанню. Зазначені реформи повинні стосуватися не тільки колишнього Міністерства доходів, але й Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України. Є функції, які не властиві МВС і СБУ, але вони їх «тягнуть».

– Чи враховується при цьому суспільна думка? 

– Я розумію, що треба прислухатися до пропозицій суспільства. Але ті, хто йдуть до нас працювати, повинні відповідати двом умовам: бути професіоналами і працювати в інтересах держави. Коли мене запрошували на роботу в Міністерство доходів і зборів, я попросив, щоб у нас не було квот від різних політичних партій, оскільки це чревате руйнуванням правового поля. Якщо людину просунуто по «партійній лінії», то він буде лобіювати інтереси своєї політичної сили.

– Про колишнє керівництво Міндоходів сказано вже чимало негативного... А що позитивне? 

– Не все в нас погано. Та й вигнати всіх неможливо. Коли будемо створювати Службу фінансових розслідувань, то будемо відбирати тих, хто добре орієнтується в юридичних і податкових питаннях.

– У складі якого міністерства або відомства повинна бути ця Служба? 

– Передбачається, що це буде окремий орган центральної виконавчої влади зі спеціальним статусом і представництвом у всіх областях. Він буде підпорядковуватися Кабінету Міністрів. Щорічно СФР буде звітувати перед Верховною Радою. У рамках оперативно-розшукової діяльності та слідства – перед Генеральною прокуратурою. Крім того, у Служби буде своя внутрішня безпека.

– Представників бізнесу цікавить не тільки підзвітність СФР. На порядку денному стоїть більш актуальне питання: кількість перевірок від цього зменшиться чи ні? 

– Зменшиться, причому в багато разів. Адже йдеться про досить серйозну аналітичну роботу, спрямовану на виявлення правопорушень. А просто так заходити «у гості» – взагалі виключається. Найголовніше – при перевірках уникнути суб'єктивізму. Будемо автоматизувати свою діяльність за прикладом США: зі ста можливих перевірок вибирати одну, а потім проводити її без участі людського фактору...

Бесіду вів Валентин Ковальський

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали