Нормативна база:
ТЕОРЕТИЧНИЙ МІНІМУМ
Операції з нематеріальними активами (далі – НА) – утім, як і всі інші операції підприємства – повинні бути підтверджені документально. У попередній консультації ми вже згадували про типові форми № НА-1, № НА-2, № НА-3, затверджені Наказом № 732. Причому цим наказом передбачено, що ці форми використовуються для документування операцій не з усіма НА, а тільки з об'єктами прав інтелектуальної власності (наприклад, право на промисловий винахід). Проте інших типових форм для обліку НА просто немає.
Тому підприємства цілком можуть використовувати «інтелектуальні» форми № НА-1, № НА-2 та № НА-3 для відображення операцій з усіма іншими НА – законом це не заборонено. Правда, для цього необхідно внести деякі коригування до зазначених форм – як мінімум, до їх назви. Також підприємство може розробити власні форми первинної документації, які будуть зручні для нього (але в саморобних формах повинні бути всі обов'язкові реквізити первинного документа, зазначені у ст. 9 Закону № 996).
Для аналітичного обліку НА є типові форми – Журнал № 4 та Відомості 4.3 (затверджені Методрекомендаціями № 356). Їх також можна застосовувати, але все залежить від програмного забезпечення, яке встановлене на підприємстві для ведення бухгалтерського обліку. Можливо, вашим ПЗ будуть передбачені інші форми аналітичного обліку НА.
ТИПОВА ФОРМА № НА-2
Типова форма № НА-2 «Інвентарна картка обліку об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів» також застосовується для аналітичного обліку НА. Підставою для її заповнення є типова форма № НА-1.
Інвентарну картку можна заповнити на окремий об'єкт НА, а можна – на групу однотипних за призначенням та умовами використання об'єктів, які надійшли в одному місяці одній матеріально відповідальній особі. Заповнюється ця форма в одному примірнику і зберігається в бухгалтерії.
Заповнення типової форми № НА-2 показано в кінці консультації (див. фрагмент 1).
ТИПОВА ФОРМА № НА-3
Типова форма № НА-3 «Акт вибуття (ліквідації) об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів» застосовується при оформленні вибуття НА (при списанні зі складу НА для їх продажу, ліквідації тощо).
Акт складається у двох примірниках комісією, спеціально створеною для цього на підприємстві. Усі примірники підписуються членами комісії та працівником, який раніше був відповідальним за використання активу, і затверджуються керівником підприємства. Один примірник передається до бухгалтерії. Другий примірник залишається у відповідального за використання НА.
Заповнення типової форми № НА-3 показано нижче (див. фрагмент 2).