• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Працівник, який звільнився, неправомірно користувався ПСП: чи зобов'язане підприємство доплатити ПДФО та штраф?

До доходів одного зі співробітників підприємства протягом року застосовувалася податкова соціальна пільга (далі – ПСП) на загальних підставах (до бухгалтерії була подана заява про застосування пільги). Потім цей співробітник звільнився за власним бажанням. А недавно підприємство одержало із ДПІ повідомлення, що даний працівник підприємства порушив правила користування ПСП і зобов'язаний написати заяву з відмовою від ПСП. Інспектору органу ДФС по телефону пояснили, що людина вже звільнилася. Однак інспектор заявив, що в цій ситуації борг перед бюджетом доведеться погасити підприємству. Наскільки законні такі вимоги?

Такі вимоги незаконні. Пояснимо чому.

Нагадаємо, що правила застосування ПСП до доходів працівників установлено ст. 169 Податкового кодексу (далі – ПК). Працівник має право користуватися ПСП тільки за одним місцем роботи. Якщо в людини декілька місць роботи, вона повинна вибрати, де саме вона буде користуватися ПСП, і там подати заяву про застосування ПСП.

Припустимо, працівник необґрунтовано подав таку заяву відразу декільком роботодавцям. У цьому випадку діють правила пп. 169.2.4 ПК, а саме:

  • про виявлені порушення орган ДФС повідом-ляє роботодавця (форма і процедура такого повідомлення встановлені Порядком, затвердженим наказом Міндоходів від 27.01.14 р. № 86, далі – Наказ № 86);
  • платник податків (працівник) втрачає право на ПСП за всі місяці, коли мало місце порушення;
  • платник податків може відновити своє право на ПСП, якщо подасть заяву про відмову від ПСП, а роботодавець нарахує та утримає з доходів працівника-порушника суму недоплати ПДФО і штраф у розмірі 100 % цієї суми.

Якщо ж сума недоплати і штрафу не були утримані податковим агентом (роботодавцем) із доходів працівника (наприклад, як у нашій ситуації), то цю суму працівник повинен включити до своєї річної декларації про доходи та майновий стан (далі – декларація).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали