• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Роль первинних документів при заповненні податкових накладних


Прийняті скорочення:

  • ПК – Податковий кодекс;
  • ПН – податкова накладна;
  • РК – розрахунок коригування;
  • ЄРПН – Єдиний реєстр податкових накладних/

Акценти цієї статті:

  • при заповненні ПН необхідно орієнтуватися на дані первинних документів;
  • які проблеми виникнуть у підприємства, якщо дані в ПН не будуть відповідати даним первинних документів.

У ПК чітко сказано, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухобліку, фінзвітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачене законодавством (п. 44.1 ПК).

Заборонено формувати показники податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених вищевказаними докумен­тами.

Один із документів податкового обліку – податкова накладна, у якій платники ПДВ відображають суми нарахованого податку.

Чи треба в ПН указувати дані з первинних документів?

На дату виникнення податкових зобов'язань із ПДВ платник податків складає в електронній формі ПН, заповнюючи в ній обов'язкові реквізити, і реєструє її в ЄРПН. Перелік реквізитів, обов'язкових для ПН, наведено в п. 201.1 ПК.

При заповненні ПН постачальнику необхідно орієнтуватися на дані, які містяться в договорі, первинних документах: накладних, рахунках-фактурах, актах виконаних робіт (наданих послуг). Наприклад, коли постачальник буде заповнювати графу 2 ПН «Номенклатура товарів/послуг», то формулювання в ній повинне відповідати даним первинних документів, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг. Про це говорять і податківці у своїх роз'ясненнях (див. Індивідуальну податкову консультацію Офісу великих платників податків ДФС від 13.06.17 р. № 612/ІПК/28-10-01-03-11).

Якщо показники, відображені в ПН, не відповідають умовам постачання (ціна, вартість, номенклатура, кількість товару і т. д.), наведеним у договорі, це вважається порушенням порядку заповнення ПН. Податківці у своїх роз'ясненнях чітко дотримуються цієї позиції (див., наприклад, роз'яснення від 14.03.17 р. на офіційному сайті ДФС у Дніпропетровській області).

Чим ризикує покупець, якщо формулювання в ПН не буде відповідати даним первинних документів?

Ситуація досить неоднозначна. Нагадаємо, що з 1 липня 2017 року всі зареєстровані ПН/РК є достатньою підставою для того, щоб покупець міг включити зазначену в них суму ПДВ до складу податкового кредиту. Додатково підтверджувати право на податковий кредит не потрібно (абзац третій п. 201.10 ПК).

Однак, беручи до уваги норму п. 44.1 ПК і думку ДФС із цього приводу, ми вважаємо, що через невідповідність даних ПН і первинних документів покупець може втратити податковий кредит.

Чи повинні збігатися одиниці виміру товару в ПН, отриманій від постачальника, і в ПН, оформленій на реалізацію цього товару?

Згідно з роз'ясненнями ДФС (ЗІР, категорія 101.16) одиниці виміру, зазначені в графі 4 таких ПН, можуть різнитися. Податківці вважають цілком реальною ситуацію, коли товар, придбаний, наприклад, на вагу (одиниця виміру – кілограми, тонни і т. п.), може потім продаватися поштучно (одиниця виміру – штука, мішок, пакет і т. п.).

Чи повинне збігатися формулювання номенклатури в ПН на придбання товару та на його подальшу реалізацію?

На думку ДФС (ЗІР, категорія 101.16), на всіх етапах постачання товарів/послуг продавець у графі 2 «Номенклатура товарів/послуг» ПН повинен указувати дані, які відповідають документам, що підтверджують придбання таких товарів/послуг.

Але ми не згодні з тим, що формулювання номенклатури в ПН на продаж товару повинне «копіюватися» із ПН на його придбання. Уважаємо, що воно може дещо відрізнятися. Головне, щоб зміна найменування товару не «підставила» його під інший код УКТЗЕД. Розглянемо на прикладі, як це буває на практиці. І нагадаємо, що коди УКТЗЕД, які вказуються при постачанні товарів, слід шукати в Законі від 19.09.13 р. № 584-VII «Про митний тариф» (далі – Закон № 584).

Приклад
Підприємство А (постачальник) виграло тендер на постачання ТМЦ. Для участі в тендері постачальник подавав пакет документів, де було зазначене найменування ТМЦ, які повинні бути поставлені, а саме: токарний верстат для металу FDB Maschinen Turner 280 х 700. При закупівлі постачальником даного товару у вхідних документах було зазначене дещо інше найменування: токарний верстат для металу марки FDB 280 х 700.
У даному випадку зміна формулювання товару не привела до зміни коду УКТЗЕД. Згідно із Законом № 584 за кодом 8458190010 наведено таке формулювання товару: «Верстати токарні центрові (процесори або інструментальні верстати)». Тобто марку верстата код УКТЗЕД не містить, зазначено тільки його вид.
Однак покупець вимагає від постачальника при виписуванні первинних документів повторити (буква в букву) найменування товару, указане в тендерній документації. У зв'язку із цим виникає запитання: як у цьому випадку постачальнику скласти первинні документи на постачання верстата?
Постачальнику доведеться виконати вимогу покупця і вказати таке найменування ТМЦ, яке зазначене в тендерній документації, хоча воно дещо й відрізняється від найменування у вхідних документах. При цьому зміна найменування товару не приведе до зміни коду УКТЗЕД. Адже специфікацію постачальник не переробить: вона потрапила в комплект документів на тендер і була розміщена у відкритому доступі при проведенні торгів. Для себе він може скласти бухгалтерську довідку з описом ситуації.

Покажемо, як постачальнику слід заповнити накладну на відвантаження та розділ Б ПН (див. фрагменти 1 і 2).

1 из 1
1 из 1

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Роль первинних документів при заповненні податкових накладних