У договорах постачання, які не є зовнішньоекономічними, підприємство хоче встановлювати ціну в еквіваленті іноземної валюти, щоб забезпечити свій бізнес від наслідків коливання валютних курсів. Чи правомірно це?
Що говорить закон
Для відповіді на це запитання звернемося до норм законодавства, які регулюють правила ціноутворення в договірних відносинах. Треба сказати, що ці норми досить суперечливі, а саме:
Виходячи з вищесказаного можна зробити висновок, що суб'єкти господарювання, які укладають «внутрішній» договір, не мають права встановити ціну в іноземній валюті. Що стосується дозволу, передбаченого ЦК, то скористатися ним не вдасться: норми цього кодексу є загальними в порівнянні із спеціальними нормами ГК і Закону № 5007. А як відомо, спеціальні норми мають пріоритет перед загальними нормами.
Що можна зробити на практиці
Разом із тим вихід із цієї ситуації є, і його правомірність неодноразово підтверджена судовою практикою.
Вихід полягає в такому: сторони встановлюють ціну договору в гривнях, визначають її еквівалент в іноземній валюті на дату укладення договору і передбачають можливість перегляду сторонами ціни договору в разі зміни валютного курсу і необхідність перерахунку покупцем суми, що перераховується в оплату постачання при настанні строку платежу.
Судова практика із цього питання була узагальнена ВГСУ: див. п. 5.3 постанови пленуму ВГСУ від 29.05.13 р. № 12 (далі – Постанова № 12); п. 3 інформаційного листа ВГСУ від 24.11.11 р. № 01-06/1642/2011 і п. 10 оглядового листа ВГСУ від 29.04.13 р. № 01-06/767/2013 (далі – Лист № 01-06/767/2013). У цих документах ВГСУ зроблено висновок про те, що якщо засобом платежу у внутрішніх договорах виступають гривні, а ціна договору підлягає перерахунку з урахуванням коливань валютного курсу, то така умова договору не суперечить чинному законодавству України.
При цьому зверніть увагу на важливі нюанси:
Умову щодо перерахунку ціни договору в разі змін валютного курсу можна сформулювати таким чином (див. зразок):
ЗРАЗОК |
<...> |
7.2. Вартість послуг за цим договором становить 10 000 (десять тисяч) грн., що на дату укладення договору еквівалентно 1 004,01 дол. США за офіційним курсом НБУ. |
7.3. У разі зміни офіційного валютного курсу на дату здійснення платежу за договором ціна договору в гривнях підлягає перерахунку виходячи з офіційного курсу НБУ, що діє на дату оплати. |
<...> |
Підприємство-резидент хоче змінити діючі договори постачання, у яких ціна виражена в гривнях: прив'язати ціну до еквівалента в інвалюті. Чи можливо це зробити, якщо контрагент заперечує?
За загальним правилом змінити умови діючого договору можна тільки за обопільною угодою сторін, якщо інше не передбачене самим договором (ч. 1 ст. 651 ЦК). Тому, якщо договором не названі конкретні умови, що дозволяють змінювати ціну договору в односторонньому порядку, доведеться умовляти контрагента.
Бувають, звичайно, випадки, коли діючий договір підлягає зміні або розірванню на вимогу однієї із сторін. Зокрема, це можливо, коли істотно змінилися обставини, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК). Проте якщо друга сторона договору заперечуватиме, то вирішувати спір, швидше за все, доведеться в суді. А на думку ВГСУ, зміна економічної ситуації і коливання курсу іноземної валюти щодо національної валюти України є комерційним ризиком сторін договору, тому такі обставини не можуть вважатися підставами для зміни або розірвання договору або для невиконання зобов'язань за ним (п. 5.3 Постанови № 12).
Ураховуючи таку позицію ВГСУ, можна припустити, що рішення суду буде не на вашу користь.
Якщо ж сторони досягнуть згоди із цього питання, тоді їм треба буде укласти додаткову угоду до діючого договору, зазначити в цій угоді нову ціну, а також включити до неї валютне застереження про перерахунок ціни в разі зміни курсу валют (див. вищенаведений зразок).