• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як правильно оформити перенесення робочих днів на підприємстві

Вера Богатова

18.01.2015 1540 0 0

Про що ви дізнаєтеся із цієї статті: як і коли слід оформити перенесення святкових днів, як у цьому випадку враховувати робочий час, оплачувати відпустки і лікарняні листки.

Що можна зробити на практиці: перевірити, чи правильно оформлено перенесення святкових днів у 2015 році на вашому підприємстві. Якщо документи оформлено з помилками, ще не пізно внести до них корективи.

Чи обов'язково через свята переносити робочі дні?

Ні, це робити не обов'язково. Видане розпорядження КМУ від 12.11.14 р. № 1084-р (далі – Розпорядження № 1084) про перенесення робочих днів у 2015 році носить рекомендаційний характер. Тобто кожне підприємство самостійно вирішує: перенести робочі дні за рекомендацією КМУ, перенести їх на інші дні або взагалі не переносити (див. лист Мінсоцполітики від 15.05.12 р. № 155/13/133-12, далі – Лист № 155). Тобто остаточне рішення приймає роботодавець.

Як оформити перенесення робочих днів?

Якщо підприємство вирішило переносити робочі дні у зв'язку зі святами, таке рішення слід правильно документально оформити.

1. Видати наказ керівника підприємства «Про перенесення робочих днів у 2015 році» або «Про графік роботи підприємства в період новорічно-різдвяних свят» із посиланням на ст. 67 КЗпП і Розпорядження № 1084. У наказі робочі дні за графіком роботи підприємства оголошуються вихідними днями, а вихідні – робочими.

Із приводу дати видання такого наказу. Згідно зі ст. 67 КЗпП у разі застосування рекомендацій КМУ про перенесення робочих днів керівник повинен видати наказ (розпорядження) не пізніше ніж за 2 місяці до чергової дати перенесення. Але водночас і Кабмін повинен видавати свої рекомендації не пізніше ніж за три місяці до настання святкових днів. Оскільки Розпорядження № 1084 було прийняте з порушенням тримісячного строку, установленого КЗпП, то підприємство не мало можливості своєчасно (за 2 місяці до Нового року) видати наказ про графік роботи в перші дні 2015 року. Тому підприємству слід було видати наказ про перенесення робочих днів у листопаді, відразу після появи Розпорядження № 1084.

2. Скласти новий графік роботи (якщо перенесення зроблено за рекомендацією КМУ – то на січень і лютий).

3. У табелі обліку робочого часу перенесені дні (наприклад, 2, 8 та 9 січня 2015 року) зазначити як вихідні, а суботи, які стали робочими (17 та 31 січня, 14 лютого 2015 року), заповнити як робочі дні із зазначенням кількості відпрацьованих годин.

Нагадаємо, що напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) робочий день повинен скорочуватися на одну годину (ст. 53 КЗпП). При цьому тривалість установленого робочого дняв суботу повинна бути такою самою, як в день, за який проводиться відпрацьовування(Лист № 155).

Як ураховувати норму робочого часу в разі перенесення робочих днів?

Установлений наказом керівника режим роботи і є нормою робочого часу для цього підприємства.

Наприклад, без перенесення норма робочих днів (далі – р. д.) у січні 2015 року становила 20 р. д. (лист Мінсоцполітики від 09.09.14 р. № 10196/0/14-14/13), а у зв'язку з перенесенням – 19 р. д. Зате в лютому до перенесення норма часу становила 20 р. д., а після перенесення – 21 р. д. У цілому за календарний рік норма часу зберігається.

Чи потрібно перераховувати (змінювати суму окладу) за місяці, у яких переносяться робочі дні?

Ні, цього робити не потрібно. Адже встановлена на підприємстві наказом нова тривалість робочого часу – це норма годин для цього підприємства. І якщо працівник відпрацював повністю всі робочі дні згідно із графіком роботи підприємства, то йому повністю виплачується встановлений оклад (ставка) (лист Мінсоцполітики від 13.08.12 р. № 270/13/116-12).

Якщо працівник перебував у відпустці під час новорічного перенесення робочих днів, чи потрібно йому виходити на роботу в дні суботніх відпрацьовувань?

Так, потрібно (див. Лист № 155). Адже наказом на підприємстві встановлено змінений графік роботи, якого повинні дотримуватися всі працівники. Тому хоча працівник і був у відпустці під час перенесення днів, коли інші працівники не працювали, він повинен виходити на роботу в робочі суботи. Якщо він не вийде без поважних причин, це може бути розцінено як прогул. Поважні причини нез'явлення повинні підтверджуватися відповідними документами (наприклад, лікарняним).

Як оплачувати лікарняний листок, якщо працівник хворів у період новорічно-різдвяних перенесень днів?

Це залежить від того, на який день припав лікарняний: вихідний чи робочий. Так, якщо хвороба працівника припадає:

  • на дні, що стали вихідними (наприклад, 2, 8 та 9 січня), то за ці дні допомога з тимчасової непрацездатності йому не виплачується. Адже допомога компенсує втрату заробітної плати за робочі дні, не відпрацьовані внаслідок хвороби (робочі дні за графіком роботи підприємства або за індивідуальним графіком працівника);
  • на день, який згідно з наказом по підприємству визнано робочим днем (наприклад, на суботу 17 січня), тоді лікарняні за цей день нараховуються на загальних підставах.

Чи продовжується відпустка на встановлені графіком роботи вихідні дні?

Ні, не продовжується. Відпустка продовжується тільки на святкові та неробочі дні, установлені ст. 73 КЗпП. Наприклад, у січні два таких дні – 1-ше та 7-ме числа. Якщо відпустка працівника захоплює новорічно-різдвяний період, то при перенесенні робочих днів відпустка йому все одно продовжується тільки на два дні (за 1 та 7 січня).

Нагадаємо, що такі додаткові дні відпусткине оплачуються працівникові, просто він виходить на роботу на два дні пізніше.

Чи впливає перенесення робочих днів на розрахунок суми допомоги по вагітності та пологах?

Ні, не впливає, оскільки допомога розраховується за календарні дні, що припадають на декретну відпустку згідно з листком непрацездатності. Водночас, якщо працівниця збирається вийти на роботу після закінчення такої відпустки в період перенесення робочих днів (наприклад, у січні), вона повинна буде дотримуватися встановленого графіка роботи з урахуванням робочих субот.

Наприклад, за наказом власника на підприємстві було перенесено робочі дні згідно з Розпорядженням № 1084. Працівник подав лікарняний листок, згідно з яким він хворів із 7 по 16 січня (п'ятниця). Допомога за рахунок коштів підприємства йому не виплачується, оскільки перші п'ять днів хвороби (із 7 по 11 січня) припадають на неробочі дні. А за рахунок коштів соцстраху йому слід оплатити 5 днів хвороби (із 12 по 16 січня). Зверніть увагу, що в робочі суботи 17 та 31 січня і 14 лютого цей співробітник повинен виходити на роботу.

Підприємство самостійно приймає рішення про організацію свого робочого часу. Зокрема, тільки роботодавець вирішує, чи потрібно влаштовувати для співробітників новорічно-різдвяні канікули і переносити робочі дні на інший час. Розпорядження КМУ ііз цього приводу носять рекомендаційний характер.

Якщо за рішенням підприємства міняється графік роботи і деякі робочі дні переносяться на інший час, то за новим графіком зобов'язані працювати всі співробітники, навіть ті, хто в період новорічних канікул хворів або був у відпустці.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Як правильно оформити перенесення робочих днів на підприємстві