Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Скільки часу можна тимчасово виконувати обов’язки директора ТОВ

29.06.2021 8599 0 2

Власники ТОВ звільнили директора, і зараз тимчасово виконує обов’язки директора начальник виробництва. Чи є якісь конкретні терміни тимчасового виконання обов’язків? Чи може він їх виконувати один, два, три місяці чи більше часу?

Конкретного строку для «в. о.» немає, але…

Корпоративне законодавство, зокрема Закон від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275), не встановлюють граничного строку тимчасового виконання обов’язків директора ТОВ. Також для приватних підприємств трудове законодавство, зокрема КЗпП, прямо його не визначає, хоча тут є певний нюанс, про який розповімо далі.

У наведеній ситуації учасники ТОВ припинили повноваження колишнього директора, звільнивши його, а на заміну йому своїм рішенням обрали начальника виробництва, який тимчасово виконуватиме обов’язки директора. На жаль, із запитання не зрозуміло, як оформлено відносини з тимчасово в. о. директора, адже тут можливі варіанти.

Корпоративні правовідносини

Відповідно до ч. 1 ст. 89 Господарського кодексу (далі – ГК) управління діяльністю госптовариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках – учасники товариства. Стаття 65 ГК каже: власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту чи інших установчих документів.

Окрім цього, слід урахувати, що до повноважень власника належить його право визначати склад і компетенцію органів управління заснованої ним господарської організації, порядок прийняття ними рішень, а також здійснювати безпосередньо або через уповноважені ним органи у межах, встановлених законом, інші управлінські повноваження щодо заснованої організації (ч. 2 ст. 135 ГК).

У ТОВ виконавчий орган створюють загальні збори учасників своїм рішенням. У ньому ж визначають компетенцію та склад цього органу. При цьому з головою виконавчого органу ТОВ може бути укладений цивільно-правовий або трудовий договір, про що згадується в ч. 7 ст. 39 Закону № 2275.

Водночас повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов’язків. У разі припинення повноважень одноосібного виконавчого органу або члена колегіального виконавчого органу договір із цією особою вважається припиненим (ч. 13 ст. 39 Закону № 2275). Аналогічну норму містить ст. 99 Цивільного кодексу (далі – ЦК).

 Тут доцільно пригадати цікавий висновок Конституційного Суду України, зроблений у рішенні від 12.01.10 р. № 1-рп/2010: реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися в межах не трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.

Варто зазначити, що і Верховний Суд, розглядаючи спір про поновлення на посаді гендиректора (щодо застосування п. 5 ст. 41 КЗпП та ч. 3 ст. 99 ЦК), акцентував, що згідно зі ст. 92 ЦК дієздатність юрособи здійснюється через її органи. Поняття дієздатності є цивілістичним, а отже, формування, зміна та припинення органів юрособи регулюються цивільним законодавством.

Той факт, що члени колегіального виконавчого органу госптовариства чи одноособовий його керівник перебувають у трудових відносинах із товариством, не встановлює пріоритет трудового регулювання над цивілістичним, оскільки до цих відносин не може застосовуватися модель «роботодавець – працівник», властива трудовим відносинам.

Правовий статус керівника значно відрізняється від статусу інших працівників, що обумовлено специфікою його трудової діяльності, яка полягає у виконанні ним функцій з управління товариством (постанова ВС від 07.02.18 р. у справі № 711/5711/16-ц).

Тож якщо учасники товариства уклали з особою, яка тимчасово виконуватиме функції директора ТОВ, цивільно-правовий договір, то саме ним мають визначатися за згодою сторін часові межі виконання його повноважень. Логічно, що такий строк повинен бути прив’язаний до моменту призначення директора ТОВ на постійній основі.

Трудові відносини

Питання тимчасового замісництва взагалі та за вакантною посадою1 зокрема, КЗпП на належному рівні не врегульовано. Тому досі доводиться послуговуватися радянською нормативкою. Насамперед маємо на увазі роз’яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 30/39 «Про порядок оплати тимчасового заступництва», затверджене постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 820/39 (далі – Роз’яснення № 30/39)2. На нього у своїх судових рішеннях посилається і Верховний Суд (наприклад, постанова від 30.01.19 р. у справі № 755/19954/15-ц).

За загальним правилом, сформульованим у цьому документі, призначення працівника виконуючим обов’язки на вакантну посаду не допускається. Проте це можливо за посадою, призначення на яку здійснює вищий орган управління.

У листі Мін’юсту від 17.07.14 р. № 108-78-0-26-14/10.3 було підкреслено, що у трудовому законодавстві немає прямої заборони стосовно тимчасового призначення працівника виконуючим обов’язки на вакантній посаді. Додамо, що цей висновок сьогодні також є актуальним. Але в Держпраці роз’яснюють: виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника – це заміна працівника, відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою, відрядженням та з інших причин, коли інший працівник поряд зі своєю основною роботою виконує обов’язки тимчасово відсутнього працівника. І виконання обов’язків покладається на час відсутності основного працівника, який обіймає цю посаду, тоді як суміщення встановлюється лише за вакантною посадою (див. роз’яснення Держпраці у Кіровоградській області).

Поряд з цим, тимчасове виконання обов’язків за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) по підприємству. У разі призначення працівника виконуючим обов’язки за вакантною посадою оплата провадиться за цією посадою (п. 1, абз. 4 п. 2 Роз’яснення № 30/39). На цю обставину також звернено увагу України в листі Мінсоцполітики від 21.07.11 г. № 590/13/84-11.

 Але в п. 2 Роз’яснення № 30/39 зазначено, що в перший місяць після прийняття на роботу особи керівник підприємства повинен подати вищому органу документи для призначення на посаду, а останній повинен протягом місяця розглянути це питання та повідомити результат. З цього часто висновують, що граничний строк перебування у статусі тимчасово виконуючого обов’язки не має перевищувати двох місяців.

Погодьтеся, такий алгоритм взагалі не є життєздатним для ситуації, яку ми розглядаємо. Тож застосування зазначеного двомісячного строку до юрособи приватного права та ще й за відсутності постійного керівника підприємства викликає великі сумніви. Зверніть увагу, що строк тимчасового виконання обов’язків за вакантною посадою державної служби не може перевищувати трьох місяців, що прямо передбачено ч. 8 ст. 31 Закону від 10.12.15 р. № 889-VIII «Про державну службу».

Проте, беззаперечно, обіймання посади повинно бути тимчасовим, адже ми говоримо про виконуючого обов’язки керівника на тимчасовій основі за вакантною посадою. Відповідно, мають бути встановленні якісь часові рамки.

Один з можливих варіантів – виконувати обов’язки за іншою посадою без звільнення від своєї основної роботи, за суміщенням професій (посад) (ст. 105 КЗпП). Окремий трудовий договір про виконання роботи за суміщуваною посадою із працівником не укладається. Детально – у матеріалі «Працівник виконує обов’язки водія та тракториста: як це оформити?».

У цій ситуації лише одне питання: чи впорається начальник виробництва разом зі своєю основною роботою виконувати ще й обов’язки директора

Тому не можемо оминути увагою ще одну альтернативу – переведення працівника за його згодою на іншу посаду на певний строк – до прийняття відповідного рішення загальними зборами ТОВ про обрання нового директора товариства (на постійній основі). Якщо безстроково перевести, то його зворотне переведення з посади директора на попередню посаду також потребуватиме згоди.

А ось у разі строкового переведення з моменту прийняття рішення вищим органом управління особу буде звільнено від виконання обов’язків директора, але вона продовжить працювати начальником виробництва.

У протоколі загальних зборів, яким особу обрано тимчасово виконуючим обов’язки директора ТОВ, доцільно визначити строк, на який він обирається, на яких умовах, а також умови та розміри його оплати праці (у т. ч. розміри доплат, надбавок).

Тобто призначення в.о. за вакантною посадою – це різновид строкового трудового договору, строк якого закінчується після призначення особи безстроково чи за контрактом.

Висновок

Вважаємо, що за будь-якої моделі відносин сторони мають право самостійно визначити строк тимчасового виконання обов’язків директора ТОВ на період до ухвалення загальними зборами товариства рішення про призначення директора.

_________

1 Вакантною називають вільну посаду, передбачену штатним розкладом, за якої не числиться співробітник.
2 Яке залишається чинним завдяки постанові Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545-ХІІ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали