Після закінчення звітного періоду фізособи – платники єдиного податку (далі – ЄП) повинні заповнити та подати контролюючому органу декларацію з ЄП. При цьому наказом Мінфіну від 09.12.20 р. № 752 були внесені зміни до колишньої форми звітності, затвердженої наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578. Оновлена форма декларації платника ЄП – фізособи-підприємця (далі – декларація) подається єдинниками, починаючи зі звітних періодів 2021 року. У консультації розповімо про особливості заповнення нової форми декларації та правила її подання.
Нагадаємо правила подання звітності та сплати ЄП фізособами-єдинниками.
Єдинники першої та другої груп звітують за підсумками року (п. 294.1 ПК). Вони подають декларацію до органу ДПС у строк, установлений для річного податкового (звітного) періоду (п. 296.2 ПК), тобто протягом 60 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення звітного року (пп. 49.18.3, п. 296.2 ПК). А податок сплачують шляхом сплати щомісячних авансових внесків – не пізніше 20-го числа поточного місяця (п. 295.1 ПК).
Нагадаємо, в єдинників першої та другої груп розмір ЄП не залежить від суми отриманого доходу (п. 293.1, 293.2 ПК). Але тільки якщо вони не порушували правил, установлених для їхніх груп (див. докладніше в матеріалі «Порушення умов застосування спрощенки: що очікує єдинника»).
Декларацію доведеться подати протягом 40 к. д. після закінчення звітного періоду (пп. 296.5.1 ПК) у випадку:
Звітним періодом для єдинників третьої групи є квартал (п. 294.1 ПК). Вони подають декларацію до органу ДПС у строки, установлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 ПК), тобто протягом 40 к. д. після закінчення кварталу (пп. 49.18.2, п. 296.3 ПК).
Наприклад, декларацію за I квартал 2021 року потрібно подати не пізніше 10 травня, але це вихідний (перенесення 9 травня). Тому граничний строк подання переноситься на 11 травня (вівторок). Сплатити ЄП потрібно протягом 10 к. д. після закінчення строку подання декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ПК). Тобто останній день сплати ЄП за I квартал поточного року – 20 травня (четвер).
Нагадаємо, для фізосіб – єдинників третьої групи встановлені ставки ЄП у розмірі 3 % (зі сплатою ПДВ) і 5 % (п. 293.3 ПК). Якщо вони порушували правила, передбачені для їхньої групи, то підвищено ставку 15 % (див. докладніше в матеріалі «Порушення умов застосування спрощенки: що очікує єдинника»).
Після переходу єдинника до нової групи (при дотриманні ним вимог ПК до даної групи) річна декларація подається в строк, передбачений для нової групи (ЗІР, категорія 107.05). Це означає, що єдинники, які перейшли:
У цих випадках єдинники подають податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – майнова декларація) за результатами звітного року, у якому відбувся перехід на спрощену систему оподаткування та зі спрощеної.
Усе залежить від того, який саме період уважається для новозареєстрованої фізособи-єдинника першим звітним періодом (пп. 177.5.2, 298.1.2 ПК).
Так, якщо зареєстрований підприємець обрав:
Крім відомостей про доходи та суми ЄП нова декларація містить додаток 1, де повинна відображатися інформація про суми доходу, нарахованого єдинниками як застрахованими особами, і про суми нарахованого ними ЄСВ за себе. Тобто тепер єдинники будуть заповнювати об’єднану «ЄП + ЄСВ» звітність.
Зазначимо, що правила визначення зобов’язань з ЄП не змінилися. А порядок нарахування та сплати ЄСВ установлено Законом від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
При цьому єдинники:
Крім того, додаток 1 може заповнюватися й у позазвітний період – для призначення пенсії або матеріального забезпечення (страхових виплат).
Декларація подається до органу ДПС за місцем податкової реєстрації підприємця. Подати декларацію фізособа-єдинник може одним із таких способів (п. 49.3 ПК):
Зазначимо, що декларацію можна подати через електронний кабінет, а також через офіційний вебпортал ДПС. Слід знати, що в єдинників першої, другої та третьої груп коди форм декларації та додатка 1 відрізняються.
Так, для фізосіб-єдинників:
Декларація являє собою універсальну об’єднану звітну форму, яка призначена для заповнення фізособами-єдинниками всіх груп відомостей, що стосуються ЄП та ЄСВ. Декларація складається із заголовної частини, 7 основних розділів і додатка 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».
Вартісні показники в декларації наводяться в гривнях із копійками, із двома десятковими знаками після коми.
Розглянемо докладніше порядок заповнення декларації. Зазначимо, що додаток 1 значною мірою схожий на самостійну декларацію, у якій, зокрема, можна виправляти помилки. У цій консультації особливості заповнення додатка 1 не розглядаються.
Цю частину декларації заповнюють усі єдинники.
У полі 01 може бути проставлена позначка:
Зазначимо, що подання довідкової декларації не звільняє платника від обов’язку подання декларації в строк, установлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду.
У полі 02 робиться позначка, що відповідає поточному звітному періоду, за який подається декларація. Також в окремому полі вказується рік, що відповідає звітному періоду. У довідковій декларації в полі «місяць» наводиться:
У полі 03 ставляться прочерки. Однак якщо в складі звітної (звітної нової) декларації уточнюються показники минулих звітних періодів, то в цьому полі вказується звітний період, який уточнюється.
У полях 04–07 наводяться відповідні реквізити податкового органу та єдинника.
Нове поле 08 заповнюється єдинником, якщо декларація подається за останній податковий (звітний) період (квартал, півріччя, три квартали), на який припадає дата держреєстрації припинення або переходу на загальну систему оподаткування. При цьому єдинник звільняється від обов’язку подання декларації в строк, визначений для річного податкового (звітного) періоду (п. 294.6, пп. 296.5.1 ПК).
У рядку 09 «Фактична чисельність працівників у звітному періоді» єдинники:
До показника цього рядка не входять працівники, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах, а також для догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6) років; призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період (пп. 291.4.1 ПК). Зовнішніх сумісників включають до цього показника, оскільки в ПК не уточнюється, на яких саме умовах (за основним місцем роботи чи сумісництвом) працівники повинні перебувати в трудових відносинах із підприємцем.
Важливий нюанс! Якщо кількість найманих працівників в єдинника в кожному місяці кварталу була різною, то в рядку 09 указується найбільша чисельність працівників за будь-який місяць цього звітного періоду (ЗІР, категорія 107.01.07).
У рядку 10 «Види підприємницької діяльності, які здійснювалися у звітному періоді» наводяться номер і найменування згідно з кодами КВЕД тільки тих видів діяльності, які фактично здійснювалися єдинником у звітному періоді (ЗІР, категорія 107.01.07).
Розділи II і III заповнюються єдинниками першої та другої груп відповідно.
Єдинники першої та другої груп (у розділах II і III відповідно) декларують із поквартальною розбивкою щомісячні авансові внески з ЄП, що підлягають сплаті. Тобто сума фактично сплачених внесків у цьому випадку не важлива (ЗІР, категорія 107.01.07). Вона буде занесена контролюючим органом до інтегрованої картки платника. При цьому сума перевищення (заниження) фактично сплачених авансових внесків над нарахованими буде вважатися переплатою (недоплатою) з ЄП.
Ставки ЄП установлюються місцевими радами на 1 січня кожного року (п. 293.2 ПК). У 2021 році їх граничний розмір становить:
Важливий нюанс! Не відображається в декларації сума несплаченого авансового внеску, якщо за цей період єдинник був звільнений від сплати ЄП (на один календарний місяць у рік на час відпустки, а також на час хвороби згідно з п. 295.5 ПК). Крім того, на заповнення цього показника за 2021 рік впливає карантин. Так, суми авансових внесків не відображаються в декларації за січень – травень цього року, оскільки підприємці першої групи звільняються від сплати ЄП (п. 529 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Під час відображення доходу єдинники всіх груп показують окремо дохід, отриманий:
У рядку 01 розд. ІІ (ряд. 03 розд. ІІІ) декларації вказується обсяг доходу за звітний період від провадження госпдіяльності, який обкладається ЄП за фіксованою ставкою для першої (другої) групи.
Рядок 02 розд. ІІ (ряд. 04 розд. ІІІ) декларації призначений для відображення доходів, що обкладаються ЄП за ставкою 15 %. Нагадаємо, за цією ставкою ЄП обкладаються види доходу єдинника першої та третьої груп, перераховані в п. 293.4 ПК (див. докладніше в матеріалі «Порушення умов застосування спрощенки: що очікує єдинника»).
Зазначимо, що якщо єдинник протягом звітного року переходив із першої групи до другої або навпаки, то в декларації за такий рік будуть одночасно заповнені розділи ІІ та ІІІ.
У цьому розділі відображаються:
Якщо єдинник протягом звітного року переходив із першої (другої) групи до третьої або навпаки, то в декларації будуть одночасно заповнені розд. ІІ (ІІІ) і розд. IV.
Цей розділ заповнюється так:
У платників ЄП першої та другої груп зобов’язання виникнуть, тільки якщо були допущені порушення, у результаті яких ЄП нараховується за ставкою 15 %. За відсутності порушень у рядках 09–14 розд. V такі єдинники проставляють прочерки.
Увага! Якщо протягом поточного року єдинник перейшов із першої (другої) групи до третьої або змінив ставку ЄП з 3 % на 5 % (або навпаки), то вказувати дані про доходи, отримані раніше (у колишній групі або за колишньою ставкою), потрібно наростаючим підсумком у всіх деклараціях за звітний період року.
Єдинники (незалежно від групи) заповнюють цей розділ у випадку самостійного виявлення помилки, яка призвела до перекручення податкових зобов’язань з ЄП у минулих звітних періодах. Правила заповнення такі:
Якщо виправляються помилки минулих років, то платник податків зможе відобразити в розд. VІ тільки результати такого виправлення. А показати в поточній декларації, як вийшла правильна сума за минулий період, немає можливості: форма декларації цього не передбачає.
Увага! Штраф і пеня за карантинний період не нараховуються (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
Цей розділ містить один рядок – 21, у якому відображається сума ЄСВ, що підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду. Дані для цього рядка беруться з підсумкового рядка графи 4 розд. 9 додатка 1, де показується помісячно сума доходу, на який нараховується ЄСВ і розраховується необхідна величина – сума ЄСВ.
Таким чином, розділ VII заповнюється тільки під час подання додатка 1 до декларації. У цьому випадку в спеціальному полі в кінці декларації слід зробити позначку про те, що декларація має додаток.
Приклад
У 2021 році дохід єдинника становив:
Покажемо, як єдиннику заповнити «дохідні» розділи декларації за півріччя (див. фрагмент).
Фрагмент
<...> ІІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи
ІV. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи
V. Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку
<...> |