Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

«Коронавірусні» доплати окремим категоріям осіб

Карантин

06.07.2020 2582 1 1


До роботи, що потребує безпосереднього спілкування із хворими (чи потенційно хворими) на коронавірусну хворобу, залучаються не лише медичні, а й інші працівники. Розглянемо, про кого саме йдеться та як стимулюється їхня праця в нинішніх умовах.


Нормативно-правове підґрунтя

Відповідно до Закону від 13.04.20 р. № 553-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у складі держбюджету створено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі – Фонд) на період дії карантину, установленого Кабміном з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів із дня припинення цього карантину.

Про засади створення Фонду та напрями використання його коштів ми вже частково розповідали (див. «Держбюджетні новації щодо оплати праці», «Ухвалено механізм використання «антикоронавірусного» фонду»).

Отже, згідно з новою ст. 28 Закону від 14.11.19 р. № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі – Закон № 294) кошти Фонду мають спрямовуватися, зокрема, на доплати до зарплати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів із запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів епідемій та пандемій COVID-19, визначений у рішенні КМУ про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів.

Зазначене питання конкретизовано в постанові КМУ від 29.04.20 р. № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів із дня його відміни» (далі – Постанова № 375). Документ набув чинності 21.05.20 р.

Постанова № 375 передбачає встановлення додаткової доплати до зарплати (грошового забезпечення) пропорційно до відпрацьованого часу в зазначених вище умовах особам, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв’язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та які внаслідок виконання своїх обов’язків мають безпосередній контакт із населенням, а саме:

  • окремим категоріям працівників;
  • військовослужбовцям Нацгвардії та Держприкордонслужби;
  • особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту;
  • поліцейським.

Доплата до 50 % зарплати (грошового забезпечення)

Згідно з Постановою № 375 розміри доплати залежать від категорій осіб.

Звертаємо увагу: за Постановою № 375 граничний розмір доплати працівникам підприємств, установ та організацій, органів держвлади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, становить до 50 % зарплати (грошового забезпечення).

На нашу думку, не зовсім зрозумілою є норма про виплату доплати в розмірі до 50 % зарплати, адже зарплата складається з численних виплат. Тож, виходячи з логіки Постанови № 375, до всіх її складових і належить встановлювати цю доплату. Сподіваємось, відповідні держоргани конкретизують порядок визначення цієї доплати, тим більше що вона має здійснюватися із джерела, окремо визначеного Законом № 294.

Стосовно грошового забезпечення, то згідно зі ст. 9 Закону від 20.12.91 р. № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» до його складу входять:

  • посадовий оклад, оклад за військовим званням;
  • щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
  • одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Визначається грошове забезпечення залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Конкретизація складових грошового забезпечення міститься в постанові КМУ від 30.08.17 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Згідно з цією постановою військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу це забезпечення має виплачуватись у порядку, затвердженому Міноборони, МВС, Мінфіном, Мінінфраструктури, Мін’юстом, СБУ, Управлінням держохорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держспецзв’язку.

Тобто на ці складові грошового забезпечення й мають установлюватися доплати граничним розміром до 50 %.

Доплата до 100 % зарплати (грошового забезпечення)

Окремо визначено, що тим працівникам, які є надавачами соціальних послуг державного/комунального сектору та безпосередньо їх надають за місцем проживання/перебування отримувачів (вдома), встановлюється доплата розміром до 100 % їх заробітку (грошового забезпечення).

Нагадаємо: Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення затверджено спільним наказом Мінпраці та соцполітики і МОЗ від 05.10.05 р. № 308/519 (далі – Умови № 308/519).

Отже, соцпрацівники, які за своїми посадовими обов’язками беруть участь у забезпеченні життєдіяльності населення, додатково до виплат, установлених їм згідно з Умовами № 308/519, мають отримати ще й доплату до свого посадового окладу (тарифної ставки) у розмірі до 100 %.

Зауважимо, що працівники соціальної сфери за рішенням роботодавця, як і раніше, можуть отримувати такі стимулюючі виплати, передбачені Умовами № 308/519:

  • надбавку за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання), за складність, напруженість у роботі в розмірі до 50 % посадового окладу (ставки зарплати, тарифної ставки);
  • доплату за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт у розмірі до 50 % посадового окладу (ставки зарплати, тарифної ставки).

Переліки посад та розміри доплати

Оскільки згідно з п. 4 Постанови № 375 кожне міністерство, відомство має визначити перелік посад (професій), за якими установлюються вищезгадані доплати, очікуємо ухвалення таких нормативно-правових актів.

За інформацією, розміщеною на сайті Мінсоцполітики, наказом Мінсоцполітики від 22.05.20 р. № 321 затверджено Перелік посад працівників, якими надаються соцпослуги. До нього входять такі посади:

  • педагог соціальний/фахівець із соціальної роботи;
  • фахівець із соціальної допомоги вдома;
  • соціальний працівник;
  • соціальний робітник;
  • фахівець із фізичної реабілітації;
  • практичний психолог/психолог.

Увага! Персоналізувати переліки посад (професій), за якими встановлюватимуться передбачені Постановою № 375 доплати, мають безпосередні керівники установ та закладів, дотримуючись правил бюджетного законодавства. Це означає, що здійснення доплат слід провадити лише за кошти та в межах наявних ресурсів державного та місцевих бюджетів.

Деякі особливості застосування Постанови № 375

Звісно, для здійснення вищезгаданих «коронавірусних» доплат слід виходити з обсягів видатків, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Доплати належить здійснювати починаючи із дня встановлення Кабміном карантину (тобто з 12.03.20 р.) і ще протягом 30 днів із дня його скасування. Принаймні, це випливає з п. 1 Постанови № 375.

Додамо наостанок: Порядок використання коштів фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавіру-сом SARS-CoV-2, та її наслідками, затверджено постановою КМУ від 22.04.20 р № 302.

Кабмін рекомендує очільникам тих підприємств і установ приватної форми власності, працівники яких виконують роботи із забезпечення життєдіяльністі населення, установлювати доплати, передбачені Постановою № 375, за власні кошти.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали