Виплата за майбутні періоди за договорами оренди та емфітевзису: бухоблік та оподаткування
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як правильно обліковувати операції з дострокового погашення зобов’язань сільгосппідприємства перед власниками земельних ділянок за договорами оренди та емфітевзису.
Законодавством, зокрема Податковим кодексом (далі – ПК), чітко визначається лише розмір і строки внесення орендної плати за оренду земель державної і комунальної власності. Щодо приватних земель, то тут строки здійснення орендних платежів підлягають урегулюванню за згодою сторін у договорі оренди земельної ділянки (детальніше див. «Виплата орендної плати наперед: коли дозволяється та як підтвердити»).
Тож розповімо, на що слід звернути увагу бухгалтеру в разі, якщо сторони дійшли згоди щодо виплати орендної плати відразу за весь період оренди (або наперед за якийсь час).
Якщо договором оренди орендарю не заборонено виконувати свої обов’язки щодо сплати орендної плати достроково, він має право провести виплату орендних платежів наперед за весь строк оренди або за його частину (ст. 531 Цивільного кодексу).
Доходи від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) обкладаються ПДФО податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою, визначеною в п. 167.1 ПК, — 18 %. Також з доходу від оренди утримується військовий збір (далі – ВЗ) за ставкою 1,5 % (пп. 1.2, 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК). Тож, незважаючи на те що виплата орендної плати здійснюється наперед, орендар зобов’язаний утримати та перерахувати податки до бюджету з усієї суми доходу на час його виплати орендодавцю.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року