Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Судова практика щодо відсутності істотних умов у договорі емфітевзису

25.07.2017

Закон від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161) регулює відносини, пов’язані лише з орендою землі, у той час як правовідносини за договором емфітевзису врегульовано нормами гл. 33 розд. ІІ Цивільного кодексу (далі – ЦК). Тож договір емфітевзису відповідає вимогам, установленим для подібного роду договорів, і керуватися положеннями Закону № 161 не потрібно. Тому у визнанні недійсним договору емфітевзису відмовлено (постанова Господарського суду Запорізької області від 21.02.17 р. у справі № 908/238/17).


Сторони спору

Позивач – сільськогосподарське підприємство, відповідач 1 – товариство з обмеженою відповідальністю, відповідач 2 – районна державна адміністрація.

Суть спору

Позивач звернувся до суду із позовом про визнання недійсним договору емфітевзису.

Суть позову полягає у такому. Позивач уважає, що в оскаржуваному договорі емфітевзису відсутні всі істотні умови, передбачені законодавством України, зокрема ст. 15 Закону № 161. Крім того, не забезпечено нотаріальне посвідчення даного договору, не здійснено його держреєстрацію.

Відповідач 1 заперечував проти позову та надав докази держреєстрації права користування земельними ділянками для сільгосппотреб: належним чином засвідчені копії витягів із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також він уважає, що твердження позивача про відсутність у договорі всіх істотних умов є безпідставним, оскільки спірний договір містить усі умови, визначені для подібного роду договорів, а вимог до нотаріального посвідчення договору користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб чинним законодавством не встановлено.

Позивач не погодився із точкою зору відповідача 1 і вважає, що договір емфітевзису має бути визнано недійсним.

Рішення суду

Постановою Господарського суду Запорізької області від 21.02.17 р. у справі № 908/238/17 та у тотожній справі № 908/160/17 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Аргументи суду

1. Статтями 11 та 509 ЦК визначено, що однією із підстав виникнення цивільних прав і обов’язків (зобов’язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк, є договір. Договором визнається домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ч. 1 ст. 626 ЦК).

2. Відповідно до ст. 6 ЦК сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).

3. Абзацом першим ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу (далі – ГК) установлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли вони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству. Договір, у тому числі господарський, уважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо всіх його істотних умов (ст. 638 ЦК, ст. 180 ГК).

Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін має бути досягнуто згоди. При укладенні господарського договору сторони зобов’язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну (згідно із ЦК та іншого законодавства України) та строк дії.

4. Право користування чужою земельною ділянкою (емфітевзис) установлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільгосппотреб (ст. 407 ЦК).

5. Судом установлено, що земельні ділянки перебувають у користуванні відповідача 1 на підставі договору емфітевзису. Оскільки законодавством передбачено презумпцію правомірності правочину (ст. 204 ЦК), а судом з’ясовано, що оскаржуваний договір емфітевзису не є недійсним в силу закону та відсутнє судове рішення про визнання його недійсним, даний договір є правомірним.

На підставі цього суд дійшов висновку, що посилання позивача на відсутність в оскаржуваному договорі істотних умов, установлених ст. 15 Закону № 161, є необґрунтованим: відповідно до ст. 1 Закону № 161 цей Закон регулює відносини, пов’язані з орендою землі, а правовідносини сторін за оскаржуваним договором урегульовано гл. 33 розд. ІІ ЦК. Отже, договір містить усі умови, визначені для подібного роду договорів, а саме: відповідає вимогам ст. 203 ЦК у частині наявності в учасників правочину необхідного обсягу цивільної дієздатності.

Крім того, суд наголосив, що відповідно до ст. 1021 Земельного кодексу (далі – ЗК) та ст. 407–412 ЦК спірний договір за своєю суттю є договором на право користування чужою земельною ділянкою для сільгосппотреб, а не договором оренди землі, умови та порядок укладення яких регулюються ст. 93 ЗК та Законом № 161.

Укладаючи договір емфітевзису, відповідач 1 дотримався вимог ст. 203 ЦК і мав на меті реальне настання правових наслідків, про що свідчить той факт, що сторони приступили до виконання договору, а отже, правові підстави для визнання його недійсним відсутні.

Таким чином, договір емфітевзису відповідає вимогам, установленим ст. 407–412 ЦК та ст. 1021 ЗК для подібного роду договорів, а саме в оскаржуваному договорі:

1) сторони дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору в частині:

  • об’єкта емфітевзису (кількості та цільового призначення земельних ділянок);
  • строку надання права користування;
  • нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в користування;
  • розміру плати за користування землею та порядок його зміни;

2) установлено порядок та умови передачі в користування і повернення об’єкта емфітевзису;

3) визначено обмеження (обтяження) щодо використання ділянки;

4) закріплено права та обов’язки землекористувача;

5) узгоджено порядок зміни умов договору і припинення його дії;

6) обумовлено ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта користування чи його частини;

7) визначено відповідальність сторін у разі невиконання умов договору.

Виходячи із цього, суд уважає, що підстави для визнання договору емфітевзису недійсним відсутні.

Стосовно нотаріального посвідчення договору емфітевзису суд зазначив, що правочин, вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, установлених законом або домовленістю сторін (ст. 209 ЦК). При цьому будь-яких домовленостей щодо нотаріального посвідчення договору емфітевзису між сторонами не було. Також ні ЗК, ні ЦК, ні Законом від 02.09.93 р. № 3425-ХІІ «Про нотаріат» вимог про нотаріальне посвідчення договору користування чужою земельною ділянкою для сільгосппотреб не передбачено. Тому відсутність нотаріального посвідчення саме цього договору не є порушенням.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вирішив за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог.

При укладенні договору емфітевзису керуватися істотними умовами, передбаченими Законом № 161, не обов’язково, оскільки цей Закон регулює відносини, пов’язані з орендою землі.

Сторони є вільними в укладенні договору та на власний розсуд мають право погоджувати будь-які умови. Типової форми договору емфітевзису не встановлено, але це не означає, що слід застосовувати типову форму договору оренди землі чи норми Закону № 161.

Договір емфітевзису має відповідати вимогам, установленим ст. 407–412 ЦК та ст. 1021 ЗК.

Законодавство прямо не зобов’язує нотаріально посвідчувати договір емфітевзису. Таке посвідчення здійснюється за домовленістю сторін.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
10.07.2025
Спадкування права оренди земельної ділянки комунальної або державної власності: можливість і нюанси оформлення
У статті розглянемо, чи можна успадкувати право оренди комунальної чи державної власності. Власне майно спадкодавця оформлюється на спадкоємців зазвичай без проблем (принаймні в теоретичному плані), однак при спадкуванні оренди землі запитання неодмінно виникають. Тим більше якщо йдеться про оренду ...
21.04.2025
Застава (іпотека) земельної ділянки: оренда та інші обмеження
Перед укладанням договору застави землі (а часто і після) у сільгоспвиробника виникають логічні запитання про те, чи може він учиняти дії із предметом застави: передавати в оренду, змінювати цільове призначення, ділити та об’єднувати земельні ділянки. Ця стаття допоможе знайти відповіді на ці ...
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
10.07.2025
Спадкування права оренди земельної ділянки комунальної або державної власності: можливість і нюанси оформлення
У статті розглянемо, чи можна успадкувати право оренди комунальної чи державної власності. Власне майно спадкодавця оформлюється на спадкоємців зазвичай без проблем (принаймні в теоретичному плані), однак при спадкуванні оренди землі запитання неодмінно виникають. Тим більше якщо йдеться про оренду ...
08.07.2025
Придбання земельної ділянки на аукціоні: чи включати вартість послуг нотаріуса та аукціону до первісної вартості землі?
Запитання. Підприємство придбало земельну ділянку сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні. Під час оформлення прав власності понесено витрати на послуги нотаріуса, організатора аукціону, реєстраційні збори тощо. Чи включаються ці витрати до первісної вартості земельної ділянки...
16.05.2025
Чи може підприємець бути платником орендної плати за земельну ділянку комунальної власності?
У статті розглянемо, чи можуть органи місцевого самоврядування укласти з підприємцем договір оренди земельної ділянки комунальної власності та чи може підприємець бути платником орендної плати за землю. Деякі сільські, селищні, міські ради, тобто органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), у...
Кращі матеріали