Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Особливості передання сільгоспземлі в користування під час воєнного стану

01.07.2022 1199 0 2

Починаючи з 7 квітня 2022 року (це дата набуття чинності Закону від 24.03.2022 № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2145) регулювання земельних відносин набуло нових особливостей. Адже передбачені раніше законодавством багатоетапні процедури передання земельних ділянок в користування не відповідали реаліям воєнного часу, зокрема, з огляду на те, що потребували внесення відомостей до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, доступ до яких із перших днів війни обмежений з міркувань безпеки. Новим Законом надається змога користуватися ділянками ще рік там, де договори на користування закінчилися, визначається процедура реєстрації договорів та повноваження військових адміністрацій у цій сфері.

У цьому спецвипуску детально розглянемо форми та процедури оформлення передання землі сільгосппризначення в користування, які відповідають правовому режиму воєнного стану: оренда, суборенда, передання права оренди/суборенди іншій особі, а також способи правового врегулювання вирощування сільгосппродукції для замовника (за договорами підряду та спільної діяльності). Розглянемо детально кожен із цих варіантів з погляду оформлення, бухгалтерського обліку та оподаткування та зробимо висновки, які допоможуть вам обрати найбільш прийнятний у вашій ситуації варіант.

Орендні відносини

Законодавчі нововведення здебільшого стосуються правовідносин щодо земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, земельних ділянок, що залишилися в колективній власності – тут є можливість передати землі в оренду за спрощеною процедурою (без проведення земельних торгів та лише на підставі технічної документації із землеустрою).

Щодо земельних ділянок приватної власності, то на разі врегульовано: поновлення договорів оренди; незастосування до власників та користувачів земельних ділянок відповідальності за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, що полягає в невикористанні земельної ділянки.

У матеріалах нижче викладено детальний аналіз законодавчих нововведень.

Договори оренди та землекористування сільгоспземлі під час війни: де та як реєструвати, автоматичне поновлення

Орендні відносини в умовах воєнного стану: відповіді на найактуальніші запитання

Нові земельні порядки під час війни: реєстрація договору оренди землі, мораторій на приватизацію та інше

Як зареєструвати договір оренди земельної ділянки в умовах воєнного стану: розповідає Мін’юст

Чи застосовується коефіцієнт індексації до нормативної грошової оцінки земельних ділянок для визначення земельного податку та орендної плати?

Земельні відносини під час воєнного стану: як працюватиме Книга реєстрації землеволодінь та землекористувань і укладення договорів

Відповіді на запитання про земельні відносини на час воєнного стану (за Законом № 2145-IX)

Земельні відносини під час воєнного стану: як працюватиме процедура передачі земель

Земельні відносини під час воєнного стану: на які землі поширюється дія Закону № 2145-IX

Земельні відносини під час воєнного стану: відповідаємо на запитання щодо дії Закону №2145-IX у часі

Суборенда сільгоспземлі

Не маючи змоги обробляти власними силами орендовану земельну ділянку, сільгосппідприємство може передати її в суборенду. Права на землю виникають із моменту їх належного оформлення та здійснення реєстрації речового права. За якою формою укласти договір суборенди, як зареєструвати право суборенди, як переукласти договір на новий строк, – відповіді на ці та інші запитання стосовно суборенди земельної ділянки ви знайдете в наших консультаціях.

Суборенда земельної ділянки: юридичний аспект

Суборенда землі між суб’єктами господарювання: оподаткування та бухоблік

Передання права землекористування

Законодавчі зміни воєнного часу закріпили в земельне право доволі незвичний досі механізм – передачу права землекористування. Орендар, суборендар сільгоспділянки будь-якої форми власності може передати належне йому право оренди/суборенди іншій особі для використання ділянки за цільовим призначенням. За яких умов дозволено укладати договори про передачу права землекористування, який порядок нарахування орендної плати, як оподатковуються та відображаються в бухгалтерському обліку сторін операції з передання права землекористування, – про все це докладно в матеріалах спецвипуску.

Укладаємо договір передачі права землекористування: на що звернути увагу фермерському господарству

Передання права землекористування: оподатковуємо та обліковуємо як годиться

Нарахування та виплата орендної плати: документальне оформлення та відображення в бухобліку

Сільськогосподарський підряд

Якщо в будь-якої особи є земельна ділянка, але немає матеріалів і техніки для її обробки/засівання, то вона може звернутися за допомогою до стороннього підприємства, яке надає такі послуги. Тоді підрядник виконає роботу, яка буде оплачена, а замовник отримає оброблене поле та прибуток від урожаю. Результатом буде засіяне поле або вирощена сільгосппродукція. Вирощений урожай належатиме замовникові, а не підрядникові. Підрядник же отримає плату за виконану роботу. Право на зібрану продукцію (результат робіт) у нього не виникає. Власником продукції є замовник, який володіє або користується ділянкою на законних підставах.

Про форму та істотні умови договору підряду, відповідальність підрядника за неналежну якість роботи, розрахунки сторін та бухоблік і оподаткування – у наступних статтях.

Вирощування сільгосппродукції за договором підряду: правовий аспект

Як замовнику передати підряднику ресурси, необхідні для виконання сільгоспробіт (насіння, паливо, добрива та ін.), укласти документи на приймання вирощеної продукції та провести розрахунки за договором підряду:

Вирощування сільгосппродукції за договором підряду: оподаткування та облік у замовника та виконавця

Договір про спільну діяльність

За цим договором сторони (учасники) зобов’язуються діяти спільно без створення юридичної особи для досягнення загальної мети, що не суперечить законодавству. Нерідко на практиці договір про спільну діяльність оспорюють з тієї підстави, що він є прихованим договором оренди земельної ділянки. Щоб убезпечити себе, у договорі про спільну діяльність треба чітко прописувати його мету (об’єднання майна та зусиль для спільної діяльності у сфері обробітку землі для ведення сільгоспвиробництва), предмет договору, порядок ведення спільних справ, порядок розподілу прибутку тощо.

Як укласти такий договір, коли вимагається його реєстрація, а також про облік операцій за договором про спільну діяльність – дізнаєтеся з матеріалів.

Як укласти договір про спільну діяльність

Реєстрація договору про спільну діяльність та оподаткування операцій за ним

Як вести бухоблік спільної діяльності

Спільна діяльність чи договір підряду?

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали