Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Земельні відносини під час воєнного стану: відповідаємо на запитання щодо дії Закону №2145-IX у часі

02.05.2022 167 0 0

Експерти програми USAID із аграрного і сільського розвитку (АГРО), залучені Міністерством аграрної політики та продовольства України, підготували відповіді на найпоширеніші запитання щодо Закону № 2145-IX про земельні відносини під час воєнного стану.

Запитання – відповіді

Якщо договір оренди закінчився після 24.02.22, але до ухвалення Закону, чи подовжується він автоматично на 1 рік?

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Саме так тлумачить зміст цієї статті й Конституційний Суд України (див.: Рішення КСУ у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 справа № 1-7/99). Також це відображено й у п. 2 ст. 5 Цивільного кодексу України, відповідно до якого акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом’якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Тому Закон № 2145-IX може застосовуватися до наявних відносин станом на 7 квітня, коли цей Закон був введений у дію. Якщо договір щодо землі припинив свою дію до 7 квітня 2022 року, вважається, що такі договірні відносини припинилися. Тому такий договір не підлягає поновленню відповідно до Закону № 2145-IX.

Чи правомірне рішення органу місцевого самоврядування про передачу ділянки в приватну власність, прийняте до вступу в силу закону № 2145-IX?

Такі рішення органів місцевого самоврядування, прийняті до вступу в дію Закону, правомірні. Однак, оскільки з 24.02.22 р. припинене функціонування Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, – таке рішення не може бути виконане до відновлення їх функціонування.

Що робити з договорами оренди на землі для товарного с/г виробництва, якщо їх дія закінчується у квітні 2022 року, але рішення про нові договори оренди ухвалено в лютому зі ставкою річної орендної плати 10 %?

Якщо дія договору закінчилася після 7 квітня 2022 р., то відповідно до Закону № 2145-IX такий договір вважається автоматично поновленим на 1 рік.

Увесь посібник із найпоширенішими запитаннями та відповідями про земельні відносини на час воєнного стану (за Законом № 2145-IX) доступний за посиланням.

Завантажити матеріали роз’яснення Закону № 2145-IX, типові договори можна за посиланням.

Вебінар «Земельні відносини в умовах воєнного стану» доступний за посиланням.

За матеріалами Мінагро

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали