У цій консультації ви отримаєте рекомендації: як документально оформити закупівлю сільгосптварин у фізосіб, що не є підприємцями, та оподаткувати виплачений їм дохід, аби уникнути претензій з боку контролюючих органів.
Будь-який первинний документ повинен мати такі обов’язкові реквізити (ч. 2 ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», далі – Закон № 996):
У разі придбання у фізосіб (населення) худоби та птиці з метою її дорощування та відгодівлі або забою складається Акт на купівлю тварин у населення (сільгоспоблік, форма № 95б). Так зазначено в пп. 2.10.1 Інструкції з обліку молодняку тварин, птиці та тварин на відгодівлі, наведеної в додатку до наказу Мінсільгоспу та продовольства від 15.01.97 р. № 7. Форму цього акта (його оригінальна назва – «Акт на передачу (продаж), закупівлю худоби та птиці за договорами з громадянами», далі – акт) затверджено наказом Мінсільгоспу СРСР від 30.03.81 р. № 260-2 і наведено в додатку до листа Мінагрополітики від 29.08.07 р. № 37-27-2-12/13869.
Зауважимо, що не забороняється брати за основу форму Закупівельного акта, наведену в додатку 5 до п. 2.1 Методичних рекомендацій щодо впровадження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у сфері громадського харчування і побутових послуг, гармонізованих з міжнародними стандартами, затверджених наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції від 17.06.03 р. № 157. Треба лише доповнити її необхідними реквізитами. Проте застосовувати вказану форму більш доцільно в разі закупівлі продукції рослинництва.
Зважаючи на положення ст. 9 Закону № 996, рекомендуємо складати акт за формою № 95б. Водночас слід пам’ятати, що її розроблено виходячи з того, що закупівлю проводить комісія. Проте, як свідчить практика, придбання худоби здійснюється через підзвітних осіб (зокрема, зоотехніка або ветеринарного лікаря), яким для розрахунку з фізособами видають під звіт кошти. Крім того, ця форма є дещо застарілою і в ній не вистачає реквізитів для повного документування операції. Тому пропонуємо удосконалити її, доповнивши належними реквізитами, передбаченими ч. 2 ст. 9 Закону № 996 (див. зразок акта).