• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Позика від засновника: облік та оподаткування

19.02.2020 233 0 1

Фінансові інструменти для залучення додаткових коштів

Поширена практика коли засновник надає підприємству безвідсоткову позику на певний час, іншими словами — поворотну фіндопомогу. Якими правилами при цьому слід керуватися, читайте в статті.

Із позиції податкового законодавства безпроцентна позика (у т. ч. від засновника) є поворотною фінансовою допомогою (далі – ПФД). Так, згідно з пп. 14.1.257 Податкового кодексу (далі – ПК) ПФД – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Для платників податку на прибуток отримання від засновника (як і від будь-яких інших фізосіб) та повернення йому ПФД жодних податкових наслідків не має. Адже в бухобліку отримання та повернення позики не призводить до зміни у складі доходів чи витрат підприємства (див. розділ «Бухгалтерський облік»). Такий порядок діє як для платників податків, які коригують фінрезультат на різниці, визначені розд. ІІІ ПК, так і для тих, хто не застосовує різниці. Адже нормами ПК коригування фінрезультату до оподаткування на суми ПФД не передбачено.

Зверніть увагу на такий нюанс: позику, отриману до 01.01.15 р., підприємство мало включити до складу доходів. А повертаючи позику, платник податку на прибуток має право зменшити на її суму фінрезультат до оподаткування (п. 18 підрозд. 4 розд. XX ПК).

Якщо ж сільгосппідприємство-позичальник на дату отримання позики не сплачувало податок на прибуток (було на спрощеній системі оподаткування), тобто не включало суму позики до доходів, а на дату її повернення стало платником цього податку, то, на наш погляд, воно не має права зменшити фінрезультат до оподаткування на суму поверненої позики.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали