Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облік у садівництві: практичні аспекти

25.04.2022 1882 0 4

Система бухобліку на підприємстві має максимально враховувати специфіку функціонування сільськогосподарського виробництва. Зокрема, у садівництві ми одночасно маємо справу з багаторічними насадженнями (дал – БН), отриманою від них продукцією та додатковими біологічними активами (далі – БА).

Останні зміни, зокрема ряд доповнень до деяких нормативно-правових актів із бухобліку, унесені наказом Мінфіну від 12.12.17 р. № 1019, мають суттєвий вплив на побудову обліку у садівництві. З’явилася нова категорія «плодоносні рослини». Крім того, тепер самі насадження належать до групи необоротних активів, зокрема основних засобів (далі – ОЗ), та обліковуються окремо від землі, на якій вони висаджені, а також від інженерних мереж, які споруджено спеціально для функціонування галузі.

Продукцією садівництва є не лише плоди та ягоди, а й садивний матеріал. Для проведення оцінки активів галузі необхідно зважати на рівень функціонування ринків за відповідними групами. Так, ринок із продажу сільгосппродукції та садивного матеріалу уже сформувався, а ринок насаджень – ні.

Зважаючи на це, з метою методично правильного обліку в садівництві необхідно ретельно підійти до вибору окремих рахунків, на яких відображаються операції з ОЗ, капітальними інвестиціями, довгостроковими біологічними активами (далі – ДБА), виробничими запасами, виробництвом, продукцією сільгоспвиробництва тощо. Далі про все це – у деталях.

Під час закладання молодого насадження виконується комплекс робіт капітального характеру, які можна поділити на такі групи:

  • капітальне поліпшення земель сільгосппризначення;
  • спорудження систем крапельного зрошення;
  • створення полезахисних лісових смуг;
  • створення багаторічних насаджень сільгосппризначення.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали