Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Керівник використав кошти КПК в особистих цілях: обліково-податкові наслідки

02.07.2019 991 0 0

Підзвітні кошти

На сьогодні чи не кожне підприємство має такий електронний платіжний засіб (далі – ЕПЗ), як корпоративну платіжну картку (далі – КПК) чи картку «Ключ до рахунка». Адже це зручний інструмент для розрахунків, що дозволяє відмовитися від частих поїздок у банк за готівкою для ведення госпдіяльності. Водночас законодавство передбачає певні обмеження щодо використання ЕПЗ та правила оформлення операцій із ними, недотримання яких призводить до штрафів. На жаль, на практиці непоодинокими є випадки, коли засновник (директор) використовує кошти з ЕПЗ на особисті потреби, наприклад для розрахунку за пальне для власного автомобіля, придбання товарів чи послуг для себе, поповнення рахунка свого мобільного телефону тощо. А бухгалтер з’ясовує це згодом, під час звіряння виписок банку. Як вийти з такої ситуації, розповімо в цій статті.

Насамперед розглянемо, коли працівник підприємства може розрахуватися ЕПЗ. Для цього звернімося до нормативно-правових актів.

Основними документами, які регулюють порядок емісії та використання ЕПЗ (платіжних карток), є Закон від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене постановою Правління НБУ від 05.11.14 р. № 705 (далі – Положення № 705).

Ними передбачено, що банк – емітент платіжних карток може видавати їх користувачам – фізичним і юридичним особам. Відповідно фізособам видають особисті ЕПЗ, а підприємствам – корпоративні.

Нагаємо, картка-ключ – це той самий корпоративний електронний платіжний засіб (КПК). Випуск інших ЕПЗ (карток) для суб’єктів господарювання чинні нормативно-правові акти не передбачають (див. лист НБУ від 24.04.19 р. № 57-0007/22460).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали