Примусове виконання за аграрною розпискою
Аграрні розписки – дієвий механізм фінансування аграріїв
Однією із переваг застосування аграрної розписки (далі – АР) є можливість примусового стягнення з боржника належних кредитору коштів/сільгосппродукції без звернення до суду. Тобто кредитор зможе повернути своє, і гарантують це не слова боржника, а саме АР. Розглянемо, як працює такий позасудовий шлях виконання зобов’язань за АР.
У разі невиконання боржником зобов’язань (непередання вирощеного врожаю або коштів з його продажу) кредитор має право звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису (ст. 13 Закону від 06.11.12 р. № 5479-VI «Про аграрні розписки», далі – Закон № 5479). Доказом дійсності вимог кредитора стає АР без відмітки про її виконання. Саме тому в Законі № 5479 приділено велику увагу проставлянню відміток та поверненню виконаної АР боржнику і встановлено відповідальність за порушення.
Важливо! Кредитор має беззаперечне право звернутися до нотаріуса, який є реєстратором Реєстру АР, за вчиненням виконавчого напису і таким чином отримати належне. Крім того, сторони можуть передбачити в АР додаткові штрафні санкції за порушення своїх зобов’язань.
Одночасно з учиненням виконавчого напису нотаріус вносить відповідний запис до Реєстру АР. Виконавчий напис підлягає негайному виконанню органом чи особою, яка здійснює примусове виконання судових рішень: державною виконавчою службою або приватним виконавцем (далі – виконавець). Виконавець передає кредитору предмет застави АР протягом 7 днів.
Тобто процедура примусового виконання АР – це спеціальна позасудова процедура для задоволення вимог кредитора в разі, якщо агровиробник не виконує свої зобов’язання за АР у погоджений строк.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року