Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Організація синтетичного та аналітичного обліку

25.01.2017 1148 0 3

Для організації обліку витрат підприємства можуть використовувати варіативність.

Перший варіант – суб’єкти малого підприємництва можуть накопичувати інформацію про витрати в системі спрощеного плану рахунків бухобліку. Така організація передбачає, що витрати щомісячно списують з кредиту рахунків використаних ресурсів у дебет рахунків 23 «Виробництво» та 91 «Загальновиробничі витрати», на яких формується іномрція про виробничу собівартість одержаної продукції (робіт, послуг). Решту ж витрат, пов'язаних з іншою діяльністю, обліковують на рахунку 96 «Інші витрати», які в кінці звітного періоду писують у дебет рахунку 79 «Фінансові результати».

Другий варіант – витрати формуються з використанням тільки рахунків класу 9 «Витрати діяльності». Пр цьому виробничі витрати накопичують за дебетом рахунків 23 (у частині прямих виробничих витрат) та 91 «Загальновиробничі витрати» (у частині непрямих виробничих витрат). Решта витрат витрати періоду – обліковують за дебетом рахунків 9 класу за функціональним призначенням та видами діяльності (90 «Собівартість реалізації», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші операційні витрати» у частині витрат від операційної діяльності; 95 «Фінансові витрати» у частині витрат від фінансової діяльності; 96 «Втрати від участі у капіталі» та 97 «Інші витрати» у частині витрат від інвестиційної діяльності; 98 «Податок на прибуток» у частині витрат з податку на прибуток), а в кінці звітного періоду списуються у дебет рахунку 79 «Фінансові результати».

Третій варіант – витрати формуються одночасно на рахунках класів 8 та 9. Це дає змогу системним шляхом одержати інформацію про витрати в розрізі елементів для складання звітності, а потім перегрупувати їх за центрами відповідальності, видами діяльності та об'єктами калькуляції.

При веденні обліку витрат з використанням рахунків 8-9 класів усі витрати від операційної діяльності підприємства спочатку відображають за дебетом рахунків 8 класу у розрізі економічних елементів за дебетом рахунків 80–84. Одночасно такі витрати списують за функціональним призначенням у дебет рахунків 23, 91–94.

Витрати від фінансової, інвестиційної, іншої неопераційної діяльності та витрати з податку на прибуток відразу накопичуються за дебетом відповідних рахунків: 95, 96 та 98.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали