Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перенесення робочих днів у 2017 році: оформлюємо правильно

Для кого ця стаття: для працівників кадрових служб підприємств.

Чим корисна стаття: повідомляється про законодавчі та договірні норми перенесення робочих днів, а на конкретному прикладі – про реалізацію цих норм.

Про перенесення робочих днів – наказ

Лютий – це той місяць 2017 року, у якому з урахуванням законодавчих норм для створення сприятливих умов святкування Дня Перемоги 9 травня організується відповідне перенесення робочого дня (у березні вже буде пізно).

І в одному лютневому наказі можна передбачити перенесення двох робочих днів – для святкування Дня Перемоги 9 травня та Дня незалежності України 24 серпня.

З метою забезпечення правомірності наших дій розглянемо необхідні законодавчі та договірні норми, а також наведемо приклад документального оформлення перенесення.

Регулювання перенесення робочих днів

Перенесення робочих днів – це зміна графіка роботи підприємства та трудового процесу працівників.

Законодавче регулювання перенесення робочих днів передбачене ст. 67 КЗпП, а саме:

з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу Кабмін не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні в порядку та на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями (ч. 4 ст. 67);

роботодавець у випадку застосування рекомендації Кабміну не пізніше ніж за два місяці видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних і робочих днів на підприємстві, в установі або організації, погоджений із профспілковим органом (ч. 5 ст. 67).

Договірне регулювання умов праці та відпочинку, у тому числі й перенесення робочих днів, на галузевому рівні здійснюється угодою.

Галузева угода між Міністерством аграрної політики і продовольства України, Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу і продовольства України» та Професійною спілкою працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві укладена на 2014–2016 роки (далі – Галузева угода) і діє до укладання нової або її перегляду. Тому її норми, що не суперечать діючому законодавству, правомірні і в 2017 році, а її п. 6.14 із приводу перегляду робочих днів передбачена норма, аналогічна наведеній вище ч. 5 ст. 67 КЗпП.

Норма колективного договору сільгосппідприємства щодо перенесення робочих днів як зобов’язання роботодавця в частині робочого часу може, наприклад,  формулюватися так:

«4.2.3. У випадку застосування рекомендації Кабінету Міністрів України про перенесення робочих днів видавати не пізніше ніж за два місяці відповідний наказ, погоджений із профспілковим комітетом. При виданні наказу керуватися щорічним листом Мінсоцполітики України про норми тривалості робочого часу.

Реалізація нормативних положень

У розпорядженні КМУ від 16.11.16 р. № 850-р «Про перенесення робочих днів у 2017 році» керівникам підприємств, установ та організацій (за деякими винятками) для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями, рекомендується перенесення робочих днів у 2017 році:

із понеділка 8 травня – на суботу 13 травня;

із п’ятниці 25 серпня – на суботу 19 серпня.

Перенесення робочих днів на підприємстві – це зміна в окремі місяці графіка роботи апарата управління, який здійснює взаємовідносини підприємства з іншими підприємствами та органами державного управління, і вважається графіком роботи підприємства. Змінюється також графік роботи структурних підрозділів на п’ятиденці. Перенесення робочих днів не стосується виробництв із безперервним режимом роботи за графіками змінності.

У листі Мінсоцполітики від 05.08.16 р. № 11535/0/14-16/13 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2017 рік» (далі – Лист № 11535) відносно перенесення робочих днів рекомендовано таке:

«Прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства, установи, організації та норму тривалості робочого часу в місяцях, у яких проведено перенесення робочих днів. Тому всі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу повинні проводитися за зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи підприємства.

При цьому слід мати на увазі, що в разі перенесення робочого дня, який передує святковому або неробочому дню, на інший вихідний день для збереження балансу робочого часу за рік тривалість роботи в цей перенесений робочий день повинна відповідати тривалості передсвяткового робочого дня, як це передбачено ст. 53 КЗпП.»

Відмітки в табелі про причини неявок на роботу, про фактично відпрацьований час повинні робитися з урахуванням наказу по підприємству про перенесення робочих днів. Так, у табелі перенесені робочі дні повинні позначатися як вихідні, а відповідні суботи – як робочі (із проставлянням годин роботи). Якщо працівник у встановлені вихідні дні перебуває в щорічній відпустці або хворіє, проставляються відповідні відмітки («В», «ТН» – українською мовою).

Про перенесення робочих днів при шестиденці в законодавчих нормах не згадується. Але це не значить, що таке перенесення неправомірне. Як зазначається в Листі № 11535, розпорядження КМУ про перенесення робочих днів має рекомендаційний характер, і рішення про перенесення (як при п’ятиденці, так, можна вважати, і при шестиденці) із дотриманням законодавчих і договірних норм приймається роботодавцем самостійно. Варіанти перенесення робочих днів при шестиденці обмежені. Раціональним варіантом у 2017 році може бути перенесення робочого дня із суботи 29 липня на неділю 30 липня.

Також читайте:

«Перенесення робочих днів у 2017 році: приклади заповнення документів»

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали