Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна використовувати відпустки попередніх років в одному періоді?


Працівник не користувався своїм правом на щорічну відпустку декілька років поспіль. Чи можна надати йому всі дні невикористаної відпустки одразу?


Відповідно до ст. 2 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується із дня укладення трудового договору (ст. 6 Закону № 504).

Чинне законодавство не містить заборони щодо надання щорічних відпусток у разі їх невикористання протягом року та не передбачає терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки.

Якщо працівник із якихось причин не скористався своїм правом на щорічні відпустки за декілька попередніх років, він має право використати їх, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні щорічних відпусток (див. листи Мiнпрацi та соцполітики від 22.02.08 р. № 33/13/116-08 та 17.06.11 р. № 9/242пд).

Але зверніть увагу, що основна, а також додаткові щорічні відпустки мають надаватися працівнику з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року.

Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до 18 років і працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими й важкими умовами чи з особливим характером праці (ч. 5 ст. 11 Закону № 504).

Ненадання щорічних відпусток у визначені строки є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця може бути притягнуто до фінансової відповідальності за ст. 265 КЗпП (штраф у розмірі мінімальної зарплати (у 2017 році – 3 200 грн.)), а також до адміністративної відповідальності (штраф на підставі ст. 41 КУпАП до посадових осіб підприємства в розмірі від 30 до 100 НМДГ, тобто від 510 до 1 700 грн.).

Але навіть у разі порушення працедавцем порядку надання відпусток у працівника залишається право на використання відпусток як за поточний робочий рік, так і за попередні роки.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали