Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як запобігти вигоранню на роботі

Акценти статті:

  • які сигнали свідчать про емоційний дисбаланс;
  • прості правила відновлення балансу.

Накопичені емоції порушують баланс «внутрішньої гармонії». Тож, аби «не згоріти» на роботі, відновлюємо гармонію в середині себе та довкола себе.

Порушення внутрішньої гармонії

Робота бухгалтера відповідальна та складна (гуманітарій схиляє голову). Часто доводиться працювати за напруженим графіком. Керівництво вимагає: «Швидше, ефективніше, якісніше». Змінюються закони. Сьогодні треба вчасно нарахувати зарплату, а завтра – звести дебет із кредитом, щоб усе зійшлося до останньої гривні. Усе це призводить до стресу, напруги, негативних емоцій.

Нерозв’язані проблеми, навіть якщо ми не думаємо про них, забирають нашу енергію. Як наслідок, знижується ефективність роботи, відбувається самовигорання, прокрастинація (цікавитеся, що це за «пані»? Вона наганяє на вас сум та змушує переносити всі справи на потім). Стрес може викликати у людини небажання працювати, адже ми почуваємося пригнічено, здається, що всі й весь світ проти нас. Але насправді ми дозволили створювати хаос у нашому житті цим «вершникам особистого апокаліпсису».

Тож пропонуємо поговорити саме про шляхи подолання цих ворогів внутрішньої гармонії, які з’являються на фоні внутрішнього накопичення негативних емоцій.

Відкладання справ на завтра

Це перший передвісник дисбалансу.

Виникнення напруження на роботі призводить до замикання в собі, адже ми змушені іноді визнавати, що не мали рації, помилилися, або, навпаки, несправедливо вважаємо, що нас повчають. У такі моменти спілкуватися з людьми немає бажання. З’являється страх помилитися, зникає мотивація, людина стає невпевненою, відкладає справи на завтра.

Отже, щойно ми познайомилися з першим «вершником особистого апокаліпсису» – прокрастинацією.

Емоційне виснаження

«Згоріла хата, гори сарай» – це другий «вершник особистого апокаліпсису».

Для виконання роботи треба докладати більше зусиль, ніж зазвичай. Людина стає роздратованою, з’являється апатія, пригнічений стан. Тяжко, майже неможливо сконцентруватися на роботі, зникає бажання спілкуватися з колегами. З’являються думки: «Чи взагалі це моя справа?».

Отже, вітаємо другого «вершника» – самовигорання.

Хаос

А хто ж цей загадковий гість? Відповідь зрозуміла – зниження ефективності роботи.

У чому його секрет? Усе просто: після двох перших цей гість приходить правити в наше життя без запрошення та нашої згоди, адже на нас уже впливають перші два «вершники внутрішнього апокаліпсису».

Відвойовуємо себе

Зрозуміло, що таке пояснення важко сприйняти, але воно явно вказує на джерело проблем. І все це для того, щоб зрозуміти, що саме потрібно робити із собою в такі моменти.

Відвоювати себе в цих «злочинців» можна і навіть необхідно! Як це зробити?

Розпочнемо з прокрастинації

Що робити? Як цю «пані» попросити ввічливо піти?

Зупиніться та переведіть подих. Не перемикайтеся на нові справи! Передусім нагадайте собі, що любите свою роботу. Щоранку ви приходите сюди не для того, аби відбути час з 8.00 до 18.00, а щоб займайтися улюбленою справою та отримувати задоволення від усієї цієї магії чисел.

Далі йдемо до робочого столу, беремо ручку та аркуш паперу і розпочинаємо писати список роботи. Якщо є великі завдання, то поділяємо їх на менші та поетапно виконуємо. Так занадто складна справа стає легкою та приємною. Після виконання радимо винагородити себе: зробіть перерву на каву-чай-обід та похваліть себе за роботу, зробіть собі приємне, наприклад купіть шоколад. Ось так просто. Здається, дрібниця, а настрій підіймає.

Другого «вершника» беремо хитрістю

Звертаємо увагу на себе, а саме на:

  • фізичну форму,
  • емоції,
  • думки.

Фізична форма. Розпочати треба із планування власного розпорядку дня. Обов’язковим є тривалий та якісний сон. Відпочивши, ви відчуваєте себе бадьоро та сповненими енергії. Зайняття спортом є ще одним обов’язком перед собою.
Це можуть бути елементарні вправи під час перерви на роботі (в Інтернеті можна знайти багато цікавих ідей). Наприклад, повороти шиї вправо-вліво, повороти тулуба вправо-вліво – і ми вже бадьоріше почуваємо себе.

Варто звернути увагу на свій раціон харчування. Треба пити щодня мінімум літр води: що більше, то ліпше. Це сприяє відновленню водного балансу організму та покращенню самопочуття. Вранці можна готувати різні каші з додаванням фруктів/овочів або супи – кому що більше до вподоби. Замість смажити краще запікати страву, більше вживати овочів та фруктів. Це покращить наше здоров’я та самопочуття. «У здоровому тілі – здоровий дух». Організм скаже: «Дякую», і настрій завдяки цьому відчутно поліпшується.

Емоційний стан. Найліпше емоційне відновлення – натхнення. Подивіться фільми, які мотивують (розважальні, для сімейного перегляду, про кохання, про захист тварин, біографічні). Проведіть час зі своєю родиною. Найбільшу підтримку та мотивацію ми отримуємо від своєї сім’ї. Наша сім’я – наша фортеця. Займіться улюбленим хобі: домалюйте картину, спробуйте вишивати бісером (відволікатися від рутинної роботи), опануйте новий рецепт, запишіться на уроки гри на музичних інструментах або співу, фотографуйте людей та природу, прочитайте книгу, яку давно відкладали на потім. Робіть те, що приносить задоволення та радість. Так можна позбутися негативних емоцій, оскільки ми перемикаємося на приємні для нас справи та отримуємо позитив від цього. Відпочиньте на природі з родиною, друзями.

Спробуйте медитації – в Інтернеті є багато відеоуроків, як правильно їх проводити. Це допоможе розслабитися та покращить самопочуття.

Думки. Найголовніше – наші думки, адже вони є віддзеркаленням нашого життя. Мозок, як комп’ютер, транслює все, що ми думаємо, тобто всі «програми», які людина сама пише своїми думками.

Існує точка зору, що наші думки настільки сильні, що можуть змінити життя довкола нас. Людині треба зрозуміти одне правило: «контрольний пакет управління» над власними думками належить їй самій. Тобто повна монополія на наші думки належить нам і ніхто інший не може брати участі в управлінні нашими думками, крім нас самих.

Переважають негативні думки – отримуємо відповідне оточення довкола нас. Який запит – така і відповідь.

Тому потрібно тримати фокус на позитиві. Ми можемо запитувати себе: «Який висновок я маю зробити із цього завдання? Чого саме навчить мене це завдання?»

Якщо змінюємо підхід, то проблема стає завданням. Стає легше, бо ситуація сприймається як «сходинка» вгору. Краще взагалі припинити вживати слово «проблема», замінивши його на «завдання». І тоді зміниться підхід до конкретного питання та шляху його розв’язання.

Не забуваймо принцип: що транслюємо, те й отримуємо. Можна почати писати наприкінці кожного дня список, за що ми вдячні цьому дню та собі, адже щодня ми робимо кроки вперед та піклуємося про себе.

А вранці, прокинувшись, краще за все думати про щось приємне. Можна просто поглянути у вікно й помилуватися гарним кольором неба або краєвидом, зупинити свій погляд на тому, що більш за все вас притягує. І вже через деякий час ви помітите, що позитиві думки переважають.

А якже хаос? Він сам відступає після капітуляції перших двох «вершників». Бо, як відомо, «один у полі – не воїн».

Після виходу зі стресу людина перестає переносити негатив на близьких і, як наслідок, покращуються стосунки в родині та з оточуючими.

Людина перестає бути роздратованою та пригніченою, натомість настає внутрішня гармонія. А коли ми в гармонії, то готові до нових звершень і підкорення вершин, бо стаємо більш енергійними, бадьорими, настрій покращується. І ми з новими силами та ідеями продовжуємо мандрувати дорогою життя та займатися улюбленою справою!

Висновки

Якщо ми в гармонії із собою, то в житті довкола нас також панує гармонія. А це і є щастя!

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
22.04.2025
Відпустка не надавалася працівникові декілька років: що загрожує роботодавцеві за це порушення під час воєнного стану?
Директор підприємства не брав щорічну відпустку вже декілька років, оскільки немає працівників, які могли б його замінити на час відпустки. Знаємо, що це порушення трудового законодавства, але так склалися обставини. Хочемо дізнатися, які заходи відповідальності можуть бути застосовані у цьому випад...
27.03.2025
Працевлаштування осіб з інвалідністю: відповідаємо на запитання роботодавців
Згідно із законодавством роботодавці зобов’язані самостійно розрахувати і виконувати норматив із працевлаштування обі з інвалідністю (далі – норматив) або сплатити суму санкцій за його невиконання. У цій статті ми пояснимо, як слід чинити роботодавцям, щоб виконати норматив за 2025 рік...
22.03.2025
Наймані працівники у ФГ: нюанси оформлення та роботи
У цьому матеріалі ми детально розповімо, чим відрізняється статус члена фермерського господарства (далі – ФГ) від найманого працівника господарства та чи може член ФГ стати найманим працівником у своєму господарстві й навпаки. У цьому матеріалі ми детально розповімо, чим відрізняється статус ч...
Популярне
03.02.2025
Подання декларації єдинниками четвертої групи – юрособами
До 20 лютого сільгосппідприємства для підтвердження статусу платника єдиного податку (далі – ЄП) або переходу до четвертої групи єдинників повинні подати звітність із цього податку. Зазначимо, що за повідомленням Мінфіну та ДПС із 2025 року має діяти нова форма декларації єдинників і додатків ...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
06.02.2025
Плата за землю: звітуємо за 2025 рік
Плата за землю складається із земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності (далі – орендна плата). Тобто, якщо у власності суб’єкта господарювання є земельні ділянки або він орендує землі державної чи комунальної власності, йому потрібно звітувати за т...
Нове
02.05.2025
Щорічна відпустка працівника з неповним робочим часом: особливості надання
Відповімо на запитання: чи впливає неповний робочий час на тривалість відпустки та які нюанси слід узяти до уваги під час воєнного стану? Неповний робочий час є популярним форматом роботи для багатьох працівників, особливо для тих, хто поєднує роботу з навчанням, доглядом за дітьми та іншими особист...
01.05.2025
Чи може працівник підписати заяву на відпустку власним КЕП?
Чи може співробітник підприємства, який працює в дистанційному режимі, подати в електронному вигляді заяву про надання йому чергової щорічної відпустки.  Співробітник підприємства, який працює в дистанційному режимі, хоче подати в електронному вигляді заяву про надання йому чергової щорічної...
28.04.2025
Норми тривалості робочого часу – 2025
Норми тривалості робочого часу в останні роки розраховують, зважаючи на воєнний стан, строк дії якого на разі продовжено до 05:29 07.08.2025 (відповідний Указ Президента затверджено Законом від 16.04.2025 № 4356-ІХ). Розраховані норми тривалості робочого часу в умовах воєнного стану – далі у с...
Кращі матеріали