Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Земля в постійному користуванні у фермера: чи сплачувати ФСП?

14.09.2014

Фермерське господарство (далі – ФГ) використовує земельну ділянку, надану у 1998 році його голові в постійне користування для ведення фермерського господарства. Чи сплачувати у 2013 році такому ФГ за цю землю фіксований сільгоспподаток (далі – ФСП)?

Так, сплачувати. Пояснимо докладніше.

До 20.06.03 р. порядок створення ФГ регулювався Законом від 20.12.91 р. № 2009-ХІІ «Про селянське (фермерське) господарство» (далі – Закон № 2009). Зокрема, цим Законом було визначено, що ФГ підлягає державній реєстрації лише після отримання його засновником або державного акта на право приватної власності на землю, або державного акта на право постійного користування землею, або після укладення договору на тимчасове користування землею, у тому числі на умовах оренди. Тобто обов’язковою умовою державної реєстрації ФГ була наявність землі чи то у власності, чи то в користуванні засновника ФГ. Крім того, до набуття чинності нової редакції Земельного кодексу (далі – ЗК) земля надавалася, зокрема, громадянам у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства.

Із набуттям чинності нової редакції ЗК (із 01.01.02 р.) було обмежено коло осіб, які можуть набути право постійного користування землею.

Тому громадяни та юридичні особи, що мають у постійному користуванні земельні ділянки, але які за ЗК (у новій редакції) не можуть мати їх на такому праві, повинні переоформити в установленому порядку право власності або право оренди на них. При переоформленні права постійного користування в довгострокову оренду строк оренди визначається ФГ відповідно до закону, а розмір орендної плати не повинен перевищувати розміру земельного податку (п. 6 розд. Х Перехідних положень ЗК). Однак це положення визнано неконституційним згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.09.05 р. № 5-рп/2005.

Також п. 2 постанови КМУ від 02.04.02 р. № 449 визначено, що раніше видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними й підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Слід зазначити, що з 20.06.03 р. після набуття чинності Закону від 19.06.03 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» утратив чинність Закон № 2009. Однак норми цих законів щодо умов державної реєстрації ФГ аналогічні.

Відповідно державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є дійсним до добровільного звернення громадян і прийняття відповідного рішення органом виконавчої влади або місцевого самоврядування про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою та укладення договору оренди землі.

Відповідно до ст. 302 Податкового кодексу об’єктом обкладення ФСП для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому в користування, у тому числі на умовах оренди.

Таким чином, ФГ, яке використовує земельну ділянку, надану в постійне користування для ведення фермерського господарства голові такого господарства, має право включати відомості про цю землю до податкової декларації з ФСП та сплачувати за неї цей податок.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
02.07.2025
Вогнегасники та аптечки в автотранспорті й сільгосптехніці: обов’язкове оснащення та бухоблік
У статті розглянуто нормативні вимоги щодо забезпечення транспорту засобами безпеки, порядок їх придбання, оподаткування й відображення в бухгалтерському обліку. Наявність вогнегасника та аптечки в кожному транспортному засобі – це не лише вимога законодавства, а й елемент базової безпеки. Для...
24.06.2025
Ремонт орендованих основних засобів: обкладення ПДВ
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, що орендують основні засоби (далі – ОЗ) (сільгосптехніку, будівлі тощо) та здійснюють їх ремонт чи поліпшення за згодою орендодавця. Із цієї статті ви дізнаєтеся: як обкладаються ПДВ операції з ремонту та поліпшення орендованих ОЗ. Для кого ця стат...
23.06.2025
Як кошти державної підтримки впливають на частку сільгосптоваровиробництва?
У статті розглянемо, чи зменшують частку сільгосптоваровиробництва кошти державної підтримки сільгосптоваровиробників. Останнім часом сільгосппідприємства, які є платниками єдиного податку четвертої групи, почали отримувати від податківців «листи щастя» стосовно завищення частки сільгосп...
Кращі матеріали