Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Земля в постійному користуванні у фермера: чи сплачувати ФСП?

Ольга Целуйко

14.09.2014 844 0 0

Фермерське господарство (далі – ФГ) використовує земельну ділянку, надану у 1998 році його голові в постійне користування для ведення фермерського господарства. Чи сплачувати у 2013 році такому ФГ за цю землю фіксований сільгоспподаток (далі – ФСП)?

Так, сплачувати. Пояснимо докладніше.

До 20.06.03 р. порядок створення ФГ регулювався Законом від 20.12.91 р. № 2009-ХІІ «Про селянське (фермерське) господарство» (далі – Закон № 2009). Зокрема, цим Законом було визначено, що ФГ підлягає державній реєстрації лише після отримання його засновником або державного акта на право приватної власності на землю, або державного акта на право постійного користування землею, або після укладення договору на тимчасове користування землею, у тому числі на умовах оренди. Тобто обов’язковою умовою державної реєстрації ФГ була наявність землі чи то у власності, чи то в користуванні засновника ФГ. Крім того, до набуття чинності нової редакції Земельного кодексу (далі – ЗК) земля надавалася, зокрема, громадянам у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства.

Із набуттям чинності нової редакції ЗК (із 01.01.02 р.) було обмежено коло осіб, які можуть набути право постійного користування землею.

Тому громадяни та юридичні особи, що мають у постійному користуванні земельні ділянки, але які за ЗК (у новій редакції) не можуть мати їх на такому праві, повинні переоформити в установленому порядку право власності або право оренди на них. При переоформленні права постійного користування в довгострокову оренду строк оренди визначається ФГ відповідно до закону, а розмір орендної плати не повинен перевищувати розміру земельного податку (п. 6 розд. Х Перехідних положень ЗК). Однак це положення визнано неконституційним згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.09.05 р. № 5-рп/2005.

Також п. 2 постанови КМУ від 02.04.02 р. № 449 визначено, що раніше видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними й підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Слід зазначити, що з 20.06.03 р. після набуття чинності Закону від 19.06.03 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» утратив чинність Закон № 2009. Однак норми цих законів щодо умов державної реєстрації ФГ аналогічні.

Відповідно державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є дійсним до добровільного звернення громадян і прийняття відповідного рішення органом виконавчої влади або місцевого самоврядування про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою та укладення договору оренди землі.

Відповідно до ст. 302 Податкового кодексу об’єктом обкладення ФСП для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому в користування, у тому числі на умовах оренди.

Таким чином, ФГ, яке використовує земельну ділянку, надану в постійне користування для ведення фермерського господарства голові такого господарства, має право включати відомості про цю землю до податкової декларації з ФСП та сплачувати за неї цей податок.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали