Позика сільгосппродукції: які наслідки з ПДВ?
07.09.2014 314 0 0
Сільгосппідприємство – суб’єкт спецрежиму з ПДВ уклало договір із покупцем на постачання 100 т зерна. Однак на момент постачання виявилось, що в наявності є лише 90 т власного зерна. Щоб не порушувати умов договору, сільгосппідприємство позичило (за договором позики) в іншого сільгосппідприємства 10 т зерна й відвантажило його покупцеві. Пізніше, отримавши власне зерно, сільгосппідприємство повністю повернуло позику. Як відображаються ці операції у звітності з ПДВ?
Як передбачено ст. 1046 Цивільного кодексу, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Тобто за договором позики відбувається перехід права власності на предмети (речі, товари тощо).
Об’єктом обкладення ПДВ є операції платників ПДВ із постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «а» п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання ними як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування товарів, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК).
Таким чином, передання товарів (продукції) за договором позики з метою обкладення ПДВ слід розглядати як постачання таких товарів.
База оподаткування операцій із постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості, а в разі здійснення контрольованих операцій – не нижче від звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПК (п. 188.1 ПК).
Отже, якщо операція з постачання сільгосппродукції за договором позики не є контрольованою, то база обкладення ПДВ визначається виходячи з договірної вартості такої сільгосппродукції (таку вартість слід указати в договорі).
Слід зауважити, що вищенаведена редакція п. 188.1 ПК діє починаючи з 01.09.13 р. Якщо ж операція здійснювалась до 01.09.13 р., то база оподаткування визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості, але не нижче від звичайних цін.
Оскільки передання сільгосппродукції в позику та повернення такої позики є операціями з постачання, то їх слід оформляти податковими накладними. При цьому податкову накладну, отриману від позикодавця, а також податкову накладну на продаж (відвантаження) позиченої сільгосппродукції сільгосппідприємство повинне відображати в декларації з ПДВ (загальній), оскільки така сільгосппродукція не є для сільгосппідприємства власно виробленою.
А коли сільгосппідприємство-позичальник виробить та відвантажить (поверне) позикодавцеві позичену в нього кількість сільгосппродукції, податкову накладну, оформлену на таке постачання, воно відображатиме у «спецрежимній» декларації з ПДВ.
Коментарі до матеріалу