Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Позика сільгосппродукції: які наслідки з ПДВ?

07.09.2014

Сільгосппідприємство – суб’єкт спецрежиму з ПДВ уклало договір із покупцем на постачання 100 т зерна. Однак на момент постачання виявилось, що в наявності є лише 90 т власного зерна. Щоб не порушувати умов договору, сільгосппідприємство позичило (за договором позики) в іншого сільгосппідприємства 10 т зерна й відвантажило його покупцеві. Пізніше, отримавши власне зерно, сільгосппідприємство повністю повернуло позику. Як відображаються ці операції у звітності з ПДВ?

Як передбачено ст. 1046 Цивільного кодексу, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Тобто за договором позики відбувається перехід права власності на предмети (речі, товари тощо).

Об’єктом обкладення ПДВ є операції платників ПДВ із постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «а» п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання ними як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування товарів, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК).

Таким чином, передання товарів (продукції) за договором позики з метою обкладення ПДВ слід розглядати як постачання таких товарів.

База оподаткування операцій із постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості, а в разі здійснення контрольованих операцій – не нижче від звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПК (п. 188.1 ПК).

Отже, якщо операція з постачання сільгосппродукції за договором позики не є контрольованою, то база обкладення ПДВ визначається виходячи з договірної вартості такої сільгосппродукції (таку вартість слід указати в договорі).

Слід зауважити, що вищенаведена редакція п. 188.1 ПК діє починаючи з 01.09.13 р. Якщо ж операція здійснювалась до 01.09.13 р., то база оподаткування визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості, але не нижче від звичайних цін.

Оскільки передання сільгосппродукції в позику та повернення такої позики є операціями з постачання, то їх слід оформляти податковими накладними. При цьому податкову накладну, отриману від позикодавця, а також податкову накладну на продаж (відвантаження) позиченої сільгосппродукції сільгосппідприємство повинне відображати в декларації з ПДВ (загальній), оскільки така сільгосппродукція не є для сільгосппідприємства власно виробленою.

А коли сільгосппідприємство-позичальник виробить та відвантажить (поверне) позикодавцеві позичену в нього кількість сільгосппродукції, податкову накладну, оформлену на таке постачання, воно відображатиме у «спецрежимній» декларації з ПДВ.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
08.07.2025
Як оформити розрахунок коригування, якщо податкову накладну заблоковано?
Розглянемо, як діяти, якщо потрібно скласти розрахунок коригування до заблокованої податкової накладної. Ситуація. При отриманні передоплати або відвантаженні товарів постачальник виписав податкову накладну (далі – ПН), реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено. Згодом покупцеві повернули кошт...
04.07.2025
Як визначити базу обкладення ПДВ у разі продажу сільгосппродукції, закупленої у населення?
У статті розглянемо, як визначити базу обкладення ПДВ і заповнити податкову накладну, якщо сільгосппродукцію придбано у фізособи – неплатника ПДВ. Практична ситуація Сільгосппідприємство придбаває сільськогосподарську продукцію у фізосіб (зокрема, у фізосіб-підприємців, які не є платниками ПД...
02.07.2025
Вогнегасники та аптечки в автотранспорті й сільгосптехніці: обов’язкове оснащення та бухоблік
У статті розглянуто нормативні вимоги щодо забезпечення транспорту засобами безпеки, порядок їх придбання, оподаткування й відображення в бухгалтерському обліку. Наявність вогнегасника та аптечки в кожному транспортному засобі – це не лише вимога законодавства, а й елемент базової безпеки. Для...
Кращі матеріали