Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, які надають грошову позику фізособам (працівникам, засновникам підприємства, іншим особам), а також отримують позику від інших осіб.
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як такі операції оподатковуються та відображаються в бухобліку.
Сільгосппідприємства в процесі господарювання нерідко звертаються до такого інструменту поповнення обігових коштів, як позика. Причому вони можуть як надавати власні кошти у позику, зокрема фізичним особам (засновникам, працівникам, іншим особам), так і отримувати її від інших осіб.
Податкове законодавство класифікує надання безпроцентної позики як поворотну фінансову допомогу (далі – ПФД). Згідно з пп. 14.1.257 Податкового кодексу (далі – ПК) ПФД – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Відповідно до п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148, суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами: