Розрахунок коригування до податкової накладної: заповнюємо порядково
28.02.2017 49027 0 3
Із цієї статті ви дізнаєтеся: у яких випадках складається розрахунок коригування (далі – РК) до податкової накладної (далі – ПН), які особливості оформлення РК до ПН, виписаних суб'єктами спецрежиму до 1 січня 2017 року, а також докладний алгоритм заповнення реквізитів РК.
Коли виписується
Платник ПДВ, який раніше виписав ПН, повинен скласти РК до такої ПН у таких випадках (п. 192.1 Податкового кодексу, далі – ПК):
- при перегляді цін на товари (послуги) після їх постачання покупцю;
- поверненні (повному або частковому) покупцем поставлених йому товарів;
- поверненні (повному або частковому) постачальником передоплати, отриманої від покупця за товари (послуги);
- виправленні помилок, допущених у ПН і не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів (послуг).
РК також виписуються у випадку коригування:
- податкових зобов'язань за результатами річного перерахунку ПДВ;
- податкових зобов'язань при зміні напряму використання товарів (послуг), необоротних активів, придбаних після 01.07.15 р. (п. 198.5, п. 36 підрозд. 2 розд. ХХ ПК);
- податкового кредиту за результатами річного перерахунку ПДВ за необоротними активами, придбаними до 01.07.15 р., за підсумками одного, двох і трьох років, що настають за роком їх уведення в експлуатацію (п. 42 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).
Нюанси оформлення РК у кожному із цих випадків ми розглянемо в найближчих номерах. Зараз же розповімо про загальний порядок складання та реєстрації РК.
Реєстрація РК
РК є додатком 2 до ПН. Його форма, як і форма ПН, затверджена наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Наказ № 1307).
Усі виписані РК повинні бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у строки, установлені п. 201.10 ПК:
- РК, складені з 1-го по 15-й календарний день (включно) календарного місяця – до останнього дня (включно) календарного місяця, у якому вони виписані;
- РК, складені з 16-го по останній календарний день (включно) календарного місяця – до 15-го календарного дня (включно) календарного місяця, що настає за місяцем їх виписування.
РК може бути зареєстрований постачальником або покупцем.
Постачальник реєструє РК в ЄРПН, якщо (п. 22 Порядку, затвердженого Наказом № 1307, далі – Порядок № 1307):
- у результаті коригування збільшується сума компенсації вартості товарів (послуг);
- результат коригування не змінює суму компенсації вартості товарів (послуг) (так звані нульові РК);
РК складається до ПН, які не видаються покупцю (причому незалежно від того, збільшується при коригуванні вартість товарів (послуг) чи зменшується).
При збільшенні суми компенсації вартості товарів (послуг) постачальник збільшує податкові зобов'язання в періоді оформлення РК (незалежно від того, зареєстрований він в ЄРПН чи ні). Покупець же отримає право на збільшення податкового кредиту тільки після реєстрації такого РК (пп. 192.1.2 ПК).
Покупець (отримувач) реєструє РК в ЄРПН, якщо (п. 22 Порядку № 1307):
- зменшується сума компенсації вартості товарів (послуг);
- РК складається отримувачем послуг від нерезидента з місцем їх постачання на території України.
При зменшенні суми компенсації вартості товарів (послуг) покупець зменшує податковий кредит у періоді оформлення РК (незалежно від факту його реєстрації), а постачальник має право зменшити податкові зобов'язання в періоді виписування РК (при його своєчасній реєстрації в ЄРПН) або в періоді реєстрації РК (при його несвоєчасній реєстрації) (пп. 192.1.1 ПК).
Порядок заповнення РК
Розглянемо особливості заповнення РК (див. фрагмент і пояснення до нього).
Пояснення до фрагмента:
Відмітка «Х» проставляється у випадку, коли РК реєструє в ЄРПН постачальник.
Відмітка «Х» проставляється, якщо РК реєструє покупець або отримувач послуг від нерезидента з місцем їх постачання на території України.
Відмітка «Х» проставляється до зведеної ПН, оформленої відповідно до п. 198.5, 199.1, 201.4, п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПК.
У даному полі відмітка «Без ПДВ» проставляється у випадку складання РК до ПН, виписаних при постачаннях товарів (послуг), звільнених від обкладання ПДВ.
У випадку проставляння в даному полі відмітки «Х» нижче обов'язково вказується тип причини. Перелік типів причин наведено в п. 8 Порядку № 1307.
Тут указується дата виникнення підстави для оформлення РК, тобто дата:
- повернення поставленого товару (або його частини);
- повернення (повного або часткового) передоплати за товар (послугу);
- перегляду ціни вже поставленого товару (послуги);
- виявлення помилки, якщо РК складається для виправлення помилки в ПН;
- початку використання товарів (послуг), необоротних активів в операціях, що обкладаються ПДВ, у рамках господарської діяльності;
- 31 грудня, при коригуванні податкових зобов'язань і податкового кредиту за результатами річного перерахунку ПДВ.
Указується порядковий номер РК, який складається із двох частин: у першій (до знака дробу) наводиться сам номер, у другій (після знака дробу) – код виду проваджуваної діяльності. Причому на сьогодні після знака дробу проставляють код «5» тільки оператори інвестора, які складають РК до ПН у рамках угоди про розділ продукції. Тобто платники ПДВ, які не відносяться до даної категорії, при виписуванні РК другу частину номера не заповнюють.
При зазначенні порядкового номера РК слід дотримуватися правил, передбачених для ПН. Так, порядковий номер не повинен містити букв або інших символів, нумерація РК є довільною, номер не повинен починатися із цифри 0, не допускається оформлення протягом одного дня декількох РК з однаковими номерами.
Зверніть увагу: не допускається складання РК для виправлення дати та порядкового номера ПН (п. 21 Порядку № 1307). У цьому випадку слід обнулити помилкову ПН (склавши РК) і виписати нову (правильну) ПН на дату першої події в операції.
Указується дата складання та номер ПН, до якої оформляється РК.
Наводиться повне або скорочене найменування юрособи або П. І. Б. фізособи.
Указується ІПН постачальника та покупця – платників ПДВ. У випадку складання РК до ПН, яка не видається покупцю, уписується умовний ІПН. Умовні ІПН наведено в Порядку № 1307.
У випадку складання РК філією, якій делеговано право виписування ПН, тут наводиться номер філії постачальника. Якщо ж РК оформляється постачальником до ПН, складеної для покупця-філії, то вказується номер такої філії.
Заповнюється на підставі даних розділу Б. Так, обсяги постачань із графи 13 розділу Б зі знаком «+» або «–» переносяться у відповідний рядок (I–VIII) розділу А. Тобто в даному розділі відображаються підсумки коригування: сума коригування податкових зобов'язань і податкового кредиту зі знаком «+» або зі знаком «–» та обсягів постачань (див. нижче позиції 13–22).
Наводиться порядковий номер рядка ПН, яка коригується РК.
Указується причина коригування. Такі причини бувають різні й залежать від суті коригування. Це може бути, наприклад, «Зміна номенклатури», «Зміна ціни», «Зміна номенклатури та ціни», «Повернення товару», «Виправлення помилки», «Коригування податкових зобов'язань за підсумками перерахунку» і т. д.
Наводиться номенклатура товарів (послуг), які коригуються.
Заповнюється тільки у випадку коригування показників за імпортними або підакцизними товарами.
Указуються значення із ПН, до якої оформляється РК.
Заповнюються у випадку коригування кількісних показників ПН (наприклад, при поверненні частини товару). При цьому:
- у графі 7 вказується кількість товарів (послуг), яка збільшується (зменшується);
- графі 8 – фактична ціна товарів (послуг), що коригуються, із ПН, до якої оформляється РК. Дана ціна наводиться в гривнях із копійками, тобто із двома знаками після коми.
При складанні РК до зведеної ПН, виписаної згідно з п. 198.5, 199.1 ПК, графи 7 і 8 не заповнюються (п. 16 Порядку № 1307).
Заповнюються у випадку коригування ціни товарів (послуг). При цьому:
- у графі 9 вказується сума збільшення (зменшення) вартості товарів (послуг);
- графі 10 – фактична кількість товарів (послуг), ціна яких змінилася.
При оформленні РК до зведеної ПН, виписаної згідно з п. 198.5, 199.1 ПК, або до ПН, складеної згідно з пп. «а» п. 337.4 ПК, графи 9 і 10 не заповнюються (п. 16 Порядку № 1307).
Указується код ставки ПДВ, за якою обкладалося постачання товарів (послуг), що коригувалося. При оформленні РК до зведеної ПН, виписаної згідно з п. 198.5, 199.1 ПК, або до ПН, складеної згідно з пп. «а» п. 337.4 ПК, дана графа не заповнюється (п. 16 Порядку № 1307).
Заповнюється у випадку коригування даних про постачання товарів (послуг), звільнених від обкладання ПДВ. Даний код аналогічний коду в ПН, до якої оформляється РК.
Відображається обсяг поставок, що коригується (база оподаткування).
Особливості складання РК до ПН, виписаних до 1 січня 2017 року суб'єктами спецрежиму
Насамперед зазначимо, що п. 49 підрозд. 2 розд. XX ПК установлено обмеження реєстрації ПН і РК, виписаних суб'єктами спецрежиму за спецрежимними операціями: їх можна було зареєструвати в ЄРПН до 15 січня 2017 року (включно). Однак це стосується тільки тих ПН і РК, які були виписані в період дії спецрежиму, тобто до 31 грудня 2016 року. Такий висновок зроблено в листі ДФС від 03.01.17 р. № 8/7/99-99-15-03-02-17.
Тобто дане обмеження не поширюється на РК, які виписують починаючи з 1 січня 2017 року до спецрежимних ПН. Складають такі РК за загальними правилами (див. вище), з урахуванням таких особливостей:
- у полі «порядковий номер» РК ставлять порядковий номер без зазначення цифри «2» після дробу. Але в поле для номера ПН, до якої виписують такий РК, цифру «2» після дробу потрібно ставити;
- якщо за результатами РК збільшується/зменшується сума податкових зобов'язань або податкового кредиту, які були відображені в спецрежимній декларації, то тепер такі суми будуть відображатися в загальній декларації з ПДВ і, відповідно, будуть впливати на розрахунки підприємства з бюджетом. Наприклад, підприємство отримало передоплату в грудні 2016 року та відобразило податкові зобов'язання в рядку 1.1 спецрежимної декларації. У січні 2017 року частину передоплати з певних причин вирішено було повернути. У цьому випадку слід виписати РК, у результаті чого сума податкових зобов'язань зменшується. Таке зменшення слід відобразити в рядку 7 загальної декларації зі знаком «–».
Зверніть увагу: з 1 січня 2017 року в РК, у тому числі складених до ПН, виписаних до цієї дати, потрібно вказувати код УКТЗЕД (лист ДФС від 20.01.17 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17).
Відображення у звітності
У податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) результати оформлених РК відображаються так:
- у рядку 7 – коригування податкових зобов'язань. Також у рядку 7 колонки А декларації відображаються коригування обсягів постачань, звільнених від оподаткування, і коригування, пов'язані зі зміною напряму використання товарів (послуг), необоротних активів і річним перерахунком ПДВ. При заповненні цього рядка необхідно заповнити і таблицю 1 додатка 1. При цьому коригування обсягів операцій, що не обкладаються ПДВ, відображається в графі 7 цієї таблиці;
- рядку 12 – коригування податкового кредиту. При заповненні цього рядка заповнюється також таблиця 2 додатка 1.
Зверніть увагу: не відображаються в декларації:
- РК, виписані до помилково складених ПН (утім, як і самі помилково оформлені ПН). Однак якщо помилково виписана ПН була відображена в декларації, то й результати коригування податкових зобов'язань або податкового кредиту за РК до такої ПН слід відобразити в декларації;
- нульові РК, тобто РК, у результаті складання яких не змінюється сума податкових зобов'язань або податкового кредиту;
- коригування обсягів придбання без ПДВ (це стосується і коригування обсягів за нульовою ставкою) (ЗІР, категорія 101.20).
Висновки
Основні випадки складання РК наведено в п. 192.1 ПК.
РК реєструються в ЄРПН за тими самими правилами, що й ПН, тобто з урахуванням граничних строків, установлених п. 201.10 ПК.
Коригування податкових зобов'язань відображається в рядку 7, а податкового кредиту – у рядку 12 декларації.
Коментарі до матеріалу