Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підприємство та земельні ділянки в різних районах: платимо ПДФО правильно

18.10.2014

Поширена ситуація: підприємство територіально знаходиться в одній місцевості, а взяті в оренду земельні ділянки – в іншій.

Консультація відповість на запитання: куди слід перераховувати податок з доходів робітників, які працюють на таких ділянках, а також з доходів у вигляді орендної плати за земельні ділянки, виплачені фізичним особам – непрацівникам підприємства?

Правила утримання ПДФО

ПДФО зараховується до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу (далі – БК) (пп. 168.4.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Відповідно до п. 2 ст. 64 БК ПДФО, який сплачується податковим агентом – юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом), зараховується до відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) цього податкового агента в обсягах податку, нарахованого на виплачені фізичній особі доходи.

Суми ПДФО, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб за звітний період, перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу (пп. 168.4.3 ПК). При цьому якщо відокремленому підрозділу надано повноваження щодо нарахування, утримання та перерахування ПДФО до бюджету, то всі обов’язки податкового агента він виконує самостійно. А якщо зазначені повноваження не надані, то обов’язки податкового агента виконує юридична особа (далі – підприємство). Однак ПДФО перераховується до бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу (пп. 168.4.2 ПК). Роз’яснення з цього питання були надані в листі Міндоходів від 08.11.13 р. № 14933/6/99-99-17-02-01-15 [див. «БАЛАНС-АГРО», 2014, № 13, с. 7. – Ред.].

Куди сплачувати (перераховувати) ПДФО, для наочності покажемо в табл. 1.

Таблиця 1


з/п

Податковий агент

Куди перераховується ПДФО

Норма ПК

1

2

3

4

1

Підприємство

До місцевого бюджету за місцем знаходження (розташування) підприємства

П. 3.3,
пп. 168.4.1, 168.4.4

2

Уповноважені відокремлені
підрозділи

До місцевого бюджету за місцезнаходженням уповноваженного підрозділу

пп. 168.4.3

3

Підприємство – за неуповноважений відокремлений підрозділ

До місцевого бюджету за місцем знаходження такого підрозділу

Пп. 168.4.4

Отже, щоб мати підстави для перерахування податку з доходів у вигляді орендної плати за земельні ділянки сільській раді, на території якої розташовані ці земельні ділянки, необхідно зареєструвати відокремлений підрозділ. Тому відповімо на запитання: що таке відокремлений підрозділ?

Підрозділи підприємства

Поняття «відокремлений підрозділ» для цілей обкладення ПДФО вживається у визначенні Господарського кодексу (далі – ГК) (пп. 14.1.30 ПК).

Право підприємств відкривати філії, представництва, інші відокремлені підрозділи закріплено ч. 6 ст. 55 та ч. 4 ст. 64 ГК. Відповідно до ч. 1 ст. 64 ГК підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру (ч. 3 ст. 64 ГК). Така структура може бути встановлена статутом підприємства, протоколом зборів засновників, наказом керівника (якщо він має такі повноваження) тощо. Функції, права та обов’язки структурних підрозділів визначаються положеннями, які затверджуються в порядку, визначеному статутом або іншими установчими документами (ч. 2 ст. 64 ГК). У положенні про відокремлений підрозділ разом із іншими функціями слід прописати також повноваження цього підрозділу щодо нарахування доходів як працівникам, так і фізичним особам – не працівникам, та сплати ПДФО.

Як бачимо, розподіл підрозділів на структурні та відокремлені досить умовний. Будь-який відокремлений підрозділ можна назвати структурним, але не кожний структурний підрозділ вважається відокремленим. У чому різниця між ними, розглянемо в табл. 2.

Таблиця 2


з/п

Критерій

Вид підрозділу

структурний

відокремлений

1

2

3

4

1

Державна
реєстрація

Відомості про нього окремо до ЄДР (Єдиний державний реєстр) не заносяться, окремий код ЄДРПОУ не присвоюється

Відомості про нього включаються до ЄДР (ч. 5 ст. 95 Цивільного кодексу, ч. 2 ст. 58 ГК, ст. 28 Закону від 15.05.03 р. № 755-VII) та залучаються до реєстраційної справи підприємства

2

Місце
розташування

Як правило, знаходяться за місцезнаходженням підприємства

Знаходяться не за місцезнаходженням підприємства, їх розміщення узгоджується з органами місцевого самоврядування, на території яких вони будуть знаходитись (ч. 4 ст. 64 ГК)

3

Функції

Виконуються функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших структурних підрозділів

Виконуються функції, що є замкнутим виробничим процесом (виробництво продукції, надання послуг, виконання робіт), представницькі функції тощо

4

Наявність
банківського рахунка
та печатки

Окремого рахунка в банку не мають

Для них можуть бути відкриті банківські рахунки (ч. 4 ст. 64 ГК; п. 1.3, 3.3 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492). Наявність окремої печатки допустима за умови, що це передбачено в положенні про підрозділ

5

Облік у податкових органах

На податковий облік в органах ДПС не беруться

Беруться на облік як окремі платники податків (п. 63.2 ПК; п. 7.1 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588)

6

Взаємовідносини з найманими працівниками

Приймати і звільняти працівників структурного підрозділу має право тільки керівник підприємства

Приймати і звільняти працівників може керівник підрозділу за умови, що він наділений таким правом

7

Ведення
бухгалтерського обліку

Не ведуть окремого бухгалтерського обліку

Відокремлений підрозділ може бути виділений підприємством на окремий баланс. У такому разі підрозділ зобов’язаний вести окремий бухгалтерський облік, його показники включаються до фінзвітності підприємства (ч. 5 ст. 8 Закону від 16.07.99 р. № 996-ХІV)

ВИСНОВКИ

Щоб мати підстави перераховувати ПДФО до місцевого бюджету за місцем знаходження орендованих земельних ділянок, необхідно:

1. Прийняти рішення про створення відокремленого підрозділу на території тієї місцевої ради, де знаходяться орендовані земельні ділянки (шляхом оформлення наказу, протоколу зборів засновників тощо).

2. Розробити положення про відокремлений підрозділ (щоб підприємство мало можливість самостійно нараховувати доходи та утримувати ПДФО, доцільно не уповноважувати підрозділ на це). Порядок затвердження такого положення має бути прописаний у статуті. Якщо статут не містить такого порядку, його можна визначити вищенаведеними наказом та протоколом.

3. Унести дані про відокремлений підрозділ до ЄДР. Для цього необхідно представити (направити рекомендованим листом з описом про вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням підприємства заповнену реєстраційну картку за формою № 5, затвердженою наказом Мін’юсту від 12.05.14 р. № 749/5.

4. Стати на облік у податковому органі як платник окремих податків.

ВІД РЕДАКЦІЇ

Наслідки неправильного перерахування ПДФО

Податковим обов’язком платника податку є обчислення, декларування та/або сплата суми податку в порядку і строки, визначені ПК (п. 36.1 ПК). Він визнається виконаним у разі сплати сум податкових зобов’язань у повному обсязі (п. 38.1 ПК). Підприємство, яке сплачує ПДФО не в порядку, передбаченому ПК (тобто не в місцевий бюджет за місцем своєї реєстрації, а в місцевий бюджет за місцезнаходженням земельних ділянок), фактично не виконує своїх податкових обов’язків. А тому податковий орган має всі підстави для застосування штрафних санкцій.

Про ПДВ

Якщо не зареєстрований платником ПДВ відокремлений підрозділ юрособи – платника ПДВ самостійно здійснює постачання товарів/послуг та проводить розрахунки з постачальниками/споживачами, то такий платник може делегувати йому право складання податкових накладних (п. 1 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходів від 14.01.14 р. № 10).

Для цього платник ПДВ повинен присвоїти відокремленому підрозділу окремий числовий номер, про що слід письмово повідомити податковий орган за місцем своєї реєстрації.

Повідомлення про делегування відокремленим підрозділам права виписки податкових накладних та ведення частини реєстру отриманих та виданих податкових накладних (додаток 2 до зазначеного Порядку) подається платниками в разі наявності відокремлених підрозділів разом із декларацією за перший звітний (податковий) період року і надалі – разом із декларацією за той звітний (податковий) період, у якому відбулися зміни у переліку таких відокремлених підрозділів (п. 13 розд. III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міндоходів від 13.11.13 р. № 678).

Якщо платник ПДВ не делегує право складання податкових накладних, то будь-яких повідомлень до податкових органів подавати не потрібно.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
17.04.2025
Благодійність: зміни щодо ПДФО та різниць з податку на прибуток
Законодавці час від часу намагаються вдосконалити норми Податкового кодексу (далі – ПК), які стосуються благодійності. Розглянемо, що змінилося з 16.03.2025. Під час війни благодійність набуває особливого значення. Недарма законодавці час від часу намагаються вдосконалити норми Податково...
05.04.2025
Оподаткування сімейних ФГ у формі фізособи: яку систему обрати?
Сімейні фермерські господарства (далі – СФГ) є формою підприємницької діяльності, а отже, вони також мають сплачувати податки відповідно до законодавства. Але яку систему оподаткування вибрати підприємцям, які планують створити ФГ? Докладніше про можливі системи оподаткування для СФГ, їх перев...
31.03.2025
Розрахунок мінімального податкового зобов’язання: аналізуємо роз’яснення ДПС
Незважаючи на те що за 2024 рік платники податків уже відзвітували з мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ), залишились запитання, які потребували офіційного роз’яснення контролюючих органів. Ми звернулись із цими запитаннями до ДПС і отримали на них відповіді в листі в...
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
05.05.2025
Особливості подання та заповнення уточнюючої декларації єдинниками четвертої групи у 2025 році
У статті розглянемо особливості подання нової форми уточнюючої декларації платника єдиного податку четвертої групи в разі набуття або втрати права користування земельною ділянкою, а також у разі самостійного виправлення помилок. Платникам єдиного податку четвертої групи протягом звітного року зазвич...
05.05.2025
Унесення права користуванням майном до складеного капіталу фермерського господарства
Закон дозволяє унести до складеного капіталу ФГ не саме майно, а лише право користування ним. Це рішення має низку облікових та податкових нюансів, які варто враховувати. Як фермерське господарство може використовувати майно своїх членів Фермерське господарство користується майном своїх членів: осо...
Кращі матеріали