Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Змінюємо ціну товару після постачання: як відобразити в обліку

26.05.2020 982 0 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як документально оформити коригування ціни товару, прив'язаної до курсу інвалюти, після його постачання та відобразити цю операцію в бухгалтерському та податковому обліку.

Найчастіше сільгосппідприємства придбавають товари (мінеральні добрива, насіння і т. п.) з відстроченням платежу до року й більше. І зазвичай сторони передбачають у договорі умови про перегляд ціни постачання товарів з її прив'язкою до курсу іноземної валюти (долар США, євро) на дату фактичної оплати товарів. Як документально оформити таке коригування ціни та відобразити її в обліку? Давайте розберемося разом.

Отже, у договорі двох українських суб'єктів господарювання (далі – СГ) закріплена прив'язка ціни до інвалюти. Чи можливо це?

Ціна є обов'язковою умовою госпдоговору (ст. 180 Господарського кодексу, далі – ГК) й означає кількість грошей, за яку продавець згоден продати та яку покупець готовий заплатити за одиницю товару. Ціна в договорі, укладеному між українськими СГ, повинна бути зазначена в національній валюті – гривні (ст. 189 ГК).

Але в умовах нестабільного курсу національної валюти, у тому числі в період економічної кризи, СГ часто визначають ціну в гривнях, але прив'язують її до твердої валюти. Тобто в договорі встановлюється можливість зміни ціни товару при зміні курсу вільно конвертованої валюти (найчастіше – долар США, євро). Сторони обумовлюють ціну в гривнях і відразу вказують її еквівалент в інвалюті на момент відвантаження товару, здійснення оплати (на момент виникнення/погашення зобов'язання за договором) на підставі ч. 2 ст. 524 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Однак у будь-якому разі зобов'язання за договором (оплата товару) погашається в гривні (ст. 198 ГК, ст. 533 ЦК).

Важливо! Змінити (збільшити або зменшити) ціну можна лише на умовах, визначених договором або законом. Не можна змінити ціну після виконання договору сторонами, коли товар уже поставлено постачальником та оплачено покупцем (ст. 632 ЦК). З позиції бухобліку це означає, що ціну можна змінювати, поки існує незакрита кредиторська заборгованість перед постачальником (на субрахунках 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», 685 «Розрахунки з іншими кредиторами»).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали